Parę pytań o G cody FANUC Oi-TD

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
TurboBlejzer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2014, 07:38
Lokalizacja: Polska

Parę pytań o G cody FANUC Oi-TD

#1

Post napisał: TurboBlejzer » 29 paź 2015, 11:31

Jako, że w dziale G Code nie otrzymałem ani jednej odpowiedzi na moje pytania, post zamieszczam także tutaj:

Dzień dobry wszystkim, pora na kolejną porcję pytań od świeżaka :) Pracuję na tokarce, 4-ro osiowym Doosanie z narzędziami napędzanymi. Osie XZCY

Otóż póki co mam pytania dotyczące:

G05.4 - Sterowanie HRV3 on/off. Z czym to się je? Na necie nie mogę znaleźć konkretnych informacji. Czy jest to precyzyjne toczenie? Dodatkowe servo w maszynie? HPCC - high precision contour control?

G07.1 ( G107 ) - interpolacja cylindryczna. Ok, rozumiem, że np. mogę frezować po obwodzie wałka szlaczki i inne bajery. Tylko czym to się różni od:

G12.1 ( G112 ) - interpolacja układu współrzędnych biegunowych. Przecież tu też jest wykorzystanie osi C tokarki i narzędzia napędzanego.

G08 - sterowanie z wyprzedzeniem. Do czego to się przydaje, jakie ma praktyczne zastosowanie? Czy uruchamia się to komendą G08 P1 a wyłącza P0? Rozumiem, że maszyna czyta bloki z wyprzedzeniem, ale ile tych bloków?

G09 - dokładne zatrzymanie. Ok, także proszę o wyjaśnienie.

G10 - wprowadzanie danych programowalnych - ?

Póki co to tyle :) Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mnie nakierował na odpowiednie informacje.



Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#2

Post napisał: PiRo_man » 29 paź 2015, 17:33

Pracowałem na innej wersji sterownika i frezarce a nie tokarce, ale ze względu na to, że FANUC leci według jednego schematu ze wszystkimi wersjami sterowników, podejrzewam, że te podstawowe funkcje będą takie same.

Jeśli chodzi o G07, tu masz zobrazowanie z przykładem:

Kod: Zaznacz cały

http://files.tinypic.pl/i/00719/nimmw6h1040o.png
Nie wiem jednak czym to się różni od G12.1. Jeśli jesteś bardziej zainteresowany tematem, to na zrzucie po prawej stronie u góry masz numer podręcznika, a na środku na dole stronę. Jakbyś nie umiał go znaleźć na gOOgle (w co wątpię), to mogę Ci do podesłać.

G08 - tak jak opisałeś. Parametry również się zgadzają. Ile bloków czyta? Zależy to raczej od maszyny. Dokładniej od szybkości połączeń w maszynie (kabli, szybkości odczytu pamięci, szybkości przetwarzania danych przez sterownik - procesor).
W skrócie wykorzystuje się tą instrukcję do programów z dużą ilością punktów, które znajdują się w niedużych odległościach od siebie (najczęściej spotykane w programach generowanych za pomocą oprogramowania CAM).
Plusem w korzystaniu z tego rozwiązania jest to, że maszyna nie "szarpie" wczytując kolejne bloki - posuw kolejnych przejść między blokami zostaje uśredniony, co gwarantuje płynne interpolację narzędzia. W tej instrukcji co podałem wyżej również znajdziesz informacje na ten temat.

G09 - dokładne zatrzymanie wiąże się z uzyskaniem przez narzędzie jak najdokładniejszego położenia określonego przez zaprogramowane współrzędne ('X', 'Y', 'Z', ... ), oczywiście mieszczącego się w granicach błędu. Przy wyłączeniu tej funkcji położenie narzędzia nie będzie aż tak ściśle kontrolowane. Doskonałym przykładem jest cykl gwintowania - nie jest ważne gdzie narzędzie się zatrzyma, ważne jest, żeby obroty i posuw były zsynchronizowane. Na ten temat też jest dość dużo informacji w podanej przeze mnie wyżej instrukcji - o ile dobrze pamiętam część informacji i możliwości wykorzystania tej instrukcji znajduje się w dziale 15 (Makrodefinicje użytkownika).

G10 - jak do tej pory nie korzystałem z tego rozwiązania, dlatego nie powiem Ci z całą pewnością co robi ta funkcja. Jednak po pobieżnym przejrzeniu instrukcji wydaje mi się, że chodzi o możliwość zmiany parametrów maszyny dynamicznie z poziomu programu. Do czego to się może przydać? Tak na szybko przyszedł mi do głowy taki przykład:
Załóżmy, że masz do wywiercenia kilka otworów tej samej średnicy, ale różnej głębokości. Korzystasz z cyklu wiercenia G73, gdzie wiertło nie wyjeżdża z otworu tylko odsuwa się od dna otworu o zadaną w parametrach maszyny odległość. Płytsze otwory możesz wiercić z krótszymi odsunięciami, głębsze z większymi. Żeby nie musieć po każdym otworze wchodzić do ustawień maszyny i zwiększać odsunięcie być może można to robić za pomocą tej funkcji. Radzę uważać przy korzystaniu z tego typu rozwiązań. Każda zmiana w ustawieniach maszyny grozi jej błędnym funkcjonowaniem. Zmieniaj parametry tylko wtedy, jeśli jesteś w 100% pewny, że wiesz co robisz. A jak już zmieniasz, to zawsze zachowaj kopię wartości zmienianych parametrów.

inż. Mateusz


mariusz123a
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 201
Rejestracja: 14 cze 2011, 22:05
Lokalizacja: ...

#3

Post napisał: mariusz123a » 29 paź 2015, 18:46

G07.1 frezowanie na obwodzie
G12.1 frezowanie na czole(np.sześciokąt) aczkolwiek Ty masz oś Y, więc możesz bez tej funkcji frezować
G09 w odpowiednich parametrach jest określony dozwolony błąd zatrzymania maszyny na pozycji dla poszczególnych osi, używając tej funkcji maszyna nie ma marginesu błedu, funkcja jest chyba tylko aktywna w bloku w którym jest podany G-kod
G10 Tą funkcją możesz wczytywać off/set'y narzędzi, wartości baz detalu(EXT,G54-G59), dane do wykorzystania trwałości narzędzi i pewnie coś tam jeszcze


Autor tematu
TurboBlejzer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2014, 07:38
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: TurboBlejzer » 30 paź 2015, 08:50

PiRo_man pisze:...
mariusz123a pisze: ...
Dziękuję za odpowiedzi. Już wcześniej przetestowałem G07.1, porobiłem jakieś zygzaki na wałku - ok.

Chciałem zrobić literę "S" i niestety moja maszyna komendy G02 i G03 traktuje jako zagłębianie się w wałek lub oddalanie od niego a nie rysowanie łuku na wałku jak w instrukcji. Nie wiem gdzie popełniłem błąd.

Program wyglądał mniej więcej tak:

G00 Z-5 X38 C0;
G01 X33 F200;
Z-10;
G03 Z-15 C25 R5.;
G03 Z-10 C50 R5.
G02 Z-5 C75 R5.;
G02 Z-10 C100 R5.;
G01 Z-15;
G00 X38;
...


mariusz123a
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 201
Rejestracja: 14 cze 2011, 22:05
Lokalizacja: ...

#5

Post napisał: mariusz123a » 30 paź 2015, 22:28

Płaszczyzny przez przypadek nie zmieniłeś?


Autor tematu
TurboBlejzer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 22 lis 2014, 07:38
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: TurboBlejzer » 31 paź 2015, 07:32

mariusz123a pisze:Płaszczyzny przez przypadek nie zmieniłeś?
Wcześniej robiłem na zwykłej G18, wczoraj zmieniłem na G19. Frez przestał się zagłębiać w wałek przy G02 ale litera jak nie wychodziła tak nie wychodzi dalej.

Maszyna idzie po prostych tworząc literę która wygląda jak u slayera :D

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”