Historia kolizji tokarka Fanuc series oi mate td

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
szyszekCK
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2014, 16:04
Lokalizacja: Kielce

#31

Post napisał: szyszekCK » 17 paź 2014, 08:47

apacz514 pisze:
szyszekCK pisze:0001
G54
M3S1600
M8
G0X100Z150
dlaczego maszyna jedzie na x100z150 bez wybrania narzędzia?? brak w programie tego na samym początku.
%
0001(nazwa programu);
T0101;
G54;
G97 S1800 M3;
G0 X.....Y... I OBRABIAMY


Wina tego zdarzenia jest częściowo źle napisany program i zbyt małe doświadczenie operatora by to wyłapać. Ja stosuje i tak przyuczam operatorów że nawet jeśli detal robimy kilka dni to pierwsze odpalenie maszyny z rana i pierwsza sztuka jest puszczana powolutku sprawdzana czy wszystko jest ok lepiej stracić 5minut jak przywalic w coś.

Dlatego właśnie ja wybieram ręcznie nóż żeby przywołać punkty. Odjeżdżam ręcznie daleko daleko od wrzeciona, na tyle żeby noże się pomieściły przy obracaniu. Wybieram ten który jest pierwszy w programie i odjeżdzam nim na X100Z150 i wtedy puszczam program który teoretycznie zrobi to samo za mnie ale ja jestem wtedy spokojniejszy. Zmieniam w programie prędkość z S1600 na S500 i działam. Kolejna sztuka już na S1600.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#32

Post napisał: WZÓR » 17 paź 2014, 09:34

szyszekCK pisze: ... Dlatego właśnie ja wybieram ręcznie nóż żeby przywołać punkty. Odjeżdżam ręcznie daleko daleko od wrzeciona, na tyle żeby noże się pomieściły przy obracaniu. Wybieram ten który jest pierwszy w programie i odjeżdzam nim na X100Z150 i wtedy puszczam program który teoretycznie zrobi to samo za mnie ale ja jestem wtedy spokojniejszy. Zmieniam w programie prędkość z S1600 na S500 i działam. Kolejna sztuka już na S1600.
A nie prościej i bezpieczniej tak jak ja napisałem?
..... niech maszyna sama to zrobi.
Pierwszy ruch operatora po załączeniu to odesłanie maszyny na G28 lub na HOME (jak kto woli) , potem;
%
O12345
G28 U0
G54
T0101
...
%
... i nie trzeba przy tym zmieniać potem S

P.S.
Masz swoje nawyki ...... , źle się dzieje jak przyjdzie na twoje miejsce zmiennik i ich nie przyswoi. :grin:
szyszekCK pisze:... Czyli w momencie włączenia tokarka miała wybrany nóż T000 czyli nie wiadomo gdzie był ustawiony punkt X0Z0. Gdyby operator przed włączeniem programu zrobił tak jak ja robię czyli ręcznie w MDI wpisał G54 i wybrał nóż to tokarka miałaby współrzędne a tak to było tylko G54 a nóż był nie wybrany. Dlatego ona chodziła dzień wcześniej a na drugi dzień "zgubiła współrzędne".
To w jaki sposób robisz na tej maszynie restart programu ?
.... kiedy trzeba (np.) puścić od środka programu.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
szyszekCK
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2014, 16:04
Lokalizacja: Kielce

#33

Post napisał: szyszekCK » 17 paź 2014, 13:05

WZÓR pisze:
szyszekCK pisze: ... Dlatego właśnie ja wybieram ręcznie nóż żeby przywołać punkty. Odjeżdżam ręcznie daleko daleko od wrzeciona, na tyle żeby noże się pomieściły przy obracaniu. Wybieram ten który jest pierwszy w programie i odjeżdzam nim na X100Z150 i wtedy puszczam program który teoretycznie zrobi to samo za mnie ale ja jestem wtedy spokojniejszy. Zmieniam w programie prędkość z S1600 na S500 i działam. Kolejna sztuka już na S1600.
A nie prościej i bezpieczniej tak jak ja napisałem?
..... niech maszyna sama to zrobi.
Pierwszy ruch operatora po załączeniu to odesłanie maszyny na G28 lub na HOME (jak kto woli) , potem;
%
O12345
G28 U0
G54
T0101
...
%
... i nie trzeba przy tym zmieniać potem S

P.S.
Masz swoje nawyki ...... , źle się dzieje jak przyjdzie na twoje miejsce zmiennik i ich nie przyswoi. :grin:
szyszekCK pisze:... Czyli w momencie włączenia tokarka miała wybrany nóż T000 czyli nie wiadomo gdzie był ustawiony punkt X0Z0. Gdyby operator przed włączeniem programu zrobił tak jak ja robię czyli ręcznie w MDI wpisał G54 i wybrał nóż to tokarka miałaby współrzędne a tak to było tylko G54 a nóż był nie wybrany. Dlatego ona chodziła dzień wcześniej a na drugi dzień "zgubiła współrzędne".
To w jaki sposób robisz na tej maszynie restart programu ?
.... kiedy trzeba (np.) puścić od środka programu.

Mariusz.
Programy na których maszyna pracuje nie są dłuższe niż ok. 5 minut wiec nigdy nie mam potrzeby puszczania programu od środka. Czasem jak się zdarzy to ręcznie włączam obroty, chłodziwo, wybieram nóż i startuje z wybranego miejsca.

Maszyna jest pod moją ręką bez przerwy, raz się zdarzyło, że przyszedłem później do pracy i wystarczyło. Tak to jest jak się bierze za rzeczy o których nie ma się pojęcia albo wydaje się że się umie.


apacz514
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 226
Rejestracja: 23 lut 2013, 20:21
Lokalizacja: Lubelskie

#34

Post napisał: apacz514 » 17 paź 2014, 20:01

WZÓR pisze:A nie prościej i bezpieczniej tak jak ja napisałem?
..... niech maszyna sama to zrobi.
Pierwszy ruch operatora po załączeniu to odesłanie maszyny na G28 lub na HOME (jak kto woli) , potem;
%
O12345
G28 U0
G54
T0101
...
%
... i nie trzeba przy tym zmieniać potem S

P.S.
Masz swoje nawyki ...... , źle się dzieje jak przyjdzie na twoje miejsce zmiennik i ich nie przyswoi. :grin:
i kolega ma racje.
można stosować różne metody aby działały ale po co ręcznie ja maszyna sama to zrobi i jest bezpieczniej a co będzie ja kolega będzie dłużej nieobecny w firmie ??? kolejne bum czy maszyna będzie stała ?
Niema rzeczy niemożliwych czasem potrzeba tylko więcej czasu....sinumeric 840..ctx 310 v3 eco, dmc 635 ,nef400,durma 30160, trumpf 3030 ...fanuc 0i


Autor tematu
szyszekCK
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2014, 16:04
Lokalizacja: Kielce

#35

Post napisał: szyszekCK » 25 paź 2014, 07:15

apacz514 pisze:
WZÓR pisze:A nie prościej i bezpieczniej tak jak ja napisałem?
..... niech maszyna sama to zrobi.
Pierwszy ruch operatora po załączeniu to odesłanie maszyny na G28 lub na HOME (jak kto woli) , potem;
%
O12345
G28 U0
G54
T0101
...
%
... i nie trzeba przy tym zmieniać potem S

P.S.
Masz swoje nawyki ...... , źle się dzieje jak przyjdzie na twoje miejsce zmiennik i ich nie przyswoi. :grin:
i kolega ma racje.
można stosować różne metody aby działały ale po co ręcznie ja maszyna sama to zrobi i jest bezpieczniej a co będzie ja kolega będzie dłużej nieobecny w firmie ??? kolejne bum czy maszyna będzie stała ?
Ale on ten program pisał sobie sam więc powinien wiedzieć co ma robić. Skoro napisał program tak że nóż najlepiej wybrac samemu to czemu tego nie zrobił? Jakby to był mój program to ok, nie powiedziałem mu, ale on sam go pisał i sam włączał.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#36

Post napisał: WZÓR » 25 paź 2014, 16:38

szyszekCK pisze:
apacz514 pisze:
WZÓR pisze:A nie prościej i bezpieczniej tak jak ja napisałem?
..... niech maszyna sama to zrobi.
Pierwszy ruch operatora po załączeniu to odesłanie maszyny na G28 lub na HOME (jak kto woli) , potem;
%
O12345
G28 U0
G54
T0101
...
%
... i nie trzeba przy tym zmieniać potem S

P.S.
Masz swoje nawyki ...... , źle się dzieje jak przyjdzie na twoje miejsce zmiennik i ich nie przyswoi. :grin:
i kolega ma racje.
można stosować różne metody aby działały ale po co ręcznie ja maszyna sama to zrobi i jest bezpieczniej a co będzie ja kolega będzie dłużej nieobecny w firmie ??? kolejne bum czy maszyna będzie stała ?
Ale on ten program pisał sobie sam więc powinien wiedzieć co ma robić. Skoro napisał program tak że nóż najlepiej wybrac samemu to czemu tego nie zrobił? Jakby to był mój program to ok, nie powiedziałem mu, ale on sam go pisał i sam włączał.
.... bo zapomniał. :mrgreen:
Mowa tu o jednym programie ..... , poczekajmy jak autor tematu napisze ich 300 (co najmniej).
Ciekawe w jaki sposób je wszystkie ogarnie i czy zapamięta w jakiej pozycji i od jakiego narzędzia bezpiecznie dla siebie i dla maszyny je puścić.
szyszekCK pisze:.... Maszyna jest pod moją ręką bez przerwy, raz się zdarzyło, że przyszedłem później do pracy i wystarczyło. Tak to jest jak się bierze za rzeczy o których nie ma się pojęcia albo wydaje się że się umie.
Moim zdaniem kolega stworzył wyłączność - mały monopol na tę tokarkę.
.... nic nie może się dziać bez mojej zgody , obecności , itd.
Nie jest to zdrowe rozumowanie.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


mariusz123a
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 201
Rejestracja: 14 cze 2011, 22:05
Lokalizacja: ...

#37

Post napisał: mariusz123a » 26 paź 2014, 13:00

WZÓR pisze:Moim zdaniem kolega stworzył wyłączność - mały monopol na tę tokarkę.
.... nic nie może się dziać bez mojej zgody , obecności , itd.
Nie jest to zdrowe rozumowanie.
Kolega się zabezpiecza przed ewentualnymi zwolnieniami, które jego ominą z powodu tego monopolu :mrgreen:


Autor tematu
szyszekCK
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 18
Rejestracja: 11 sie 2014, 16:04
Lokalizacja: Kielce

#38

Post napisał: szyszekCK » 27 paź 2014, 08:44

Dobra, temat do zamknięcia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”