Fanuc 0M alarm 86 zamiast LSK podczas wpuszczania programu

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
allemix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 28 lip 2014, 14:20
Lokalizacja: Dzierżoniów

Fanuc 0M alarm 86 zamiast LSK podczas wpuszczania programu

#1

Post napisał: allemix » 31 lip 2014, 14:21

Po przebrnięciu przez masę problemów z ustawieniami maszyny dotarłem do momentu, w którym tkwię już kilka dni. Mianowicie podczas uruchomienia odbierania programu zamiast komunikatu LSK w prawym dolnym rogu pojawia mi się alarm 86. Posiłkowałem się tematem założonym przez innego użytkownika https://www.cnc.info.pl/topics83/fanuc- ... t44939.htm lecz niestety żadne z ustawień które tam są proponowane nie działają u mnie. Nie biorę też pod uwagę uszkodzonego kabla gdyż ten sam kabel podłączam do drugiej maszyny również na fanuc M0 i wszystko jest poprawnie, zresztą nawet gdy kabel nie jest podłączony to i tak wyskakuje ten alarm. Przewertowałem już instrukcję, lecz podejrzewam, że muszę zmienić tylko jeden parametr aby uruchomić odczyt i będzie po kłopocie, lecz powoli tracę siły do tego. Proszę o pomoc.

Ustawienia jakie mam aktualnie na maszynie to:
I/O na 1
Iso na 1
Parametry
#1 00010110
#2 00000011
#12 11010001
#102 2
#552 11
#553 11

W ten sposób mamy ustawioną inną maszynę również na tym samym fanucu, lecz niestety to nie pomaga.



Tagi:


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#2

Post napisał: artur235 » 05 sie 2014, 19:05

Prawdopodobnie masz ustawione sprzętowe sterowanie transmisją lub zmieniasz parametry nie od tego portu.
Alarm 86 - maszyna oczekuje na odpowiedni sygnał na załączu. Brak/zmiana tego sygnału generuje alarm 86 (DR signal off). Prawdopodobnie wystarczy zrobić zworkę we wtyczce.

http://www.cnczone.com/forums/mazak-mit ... ignal.html


Autor tematu
allemix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 28 lip 2014, 14:20
Lokalizacja: Dzierżoniów

#3

Post napisał: allemix » 18 sie 2014, 15:29

artur235 pisze:Prawdopodobnie masz ustawione sprzętowe sterowanie transmisją lub zmieniasz parametry nie od tego portu.
Alarm 86 - maszyna oczekuje na odpowiedni sygnał na załączu. Brak/zmiana tego sygnału generuje alarm 86 (DR signal off). Prawdopodobnie wystarczy zrobić zworkę we wtyczce.

http://www.cnczone.com/forums/mazak-mit ... ignal.html
Wtyczka oraz kabel są OK gdyż nawet jak podłączę kabel od innej maszyny to mam ten sam komunikat mimo, że wtyczka działa poprawnie na sąsiedniej maszynie. Moim zdaniem problem tkwi w zmianie jakiegoś parametru, jednak słowo jakiegoś jest niestety niezwykle istotne.


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#4

Post napisał: artur235 » 18 sie 2014, 16:29

Obie maszyny są identyczne?
Możesz porównać parametry z jednej i drugiej ale innych parametrów jak te, które można znaleźć na forum i w internecie raczej nie znajdziesz.
Sprawdź czy zmieniasz parametry właściwego portu (może ich być kilka w maszynie, port do transmisji wybiera się parametrem ).

Sposób sterowania transmisją też może mieć znaczenie (RTS/CTS - sprzętowe czyli odpowiedni kabel lu XON/XOFF - programowe)

Co się stanie jeśli najpierw wciśniesz wysyłanie na komputerze a dopiero po kilku, kilkunastu sekundach wciśniesz Input/Read na maszynie (ja początkowo stosowałem takie rozwiązanie, zworka w kablu rozwiązała problem definitywnie).


Autor tematu
allemix
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 28 lip 2014, 14:20
Lokalizacja: Dzierżoniów

#5

Post napisał: allemix » 20 sie 2014, 12:36

artur235 pisze:Obie maszyny są identyczne?
Możesz porównać parametry z jednej i drugiej ale innych parametrów jak te, które można znaleźć na forum i w internecie raczej nie znajdziesz.
Sprawdź czy zmieniasz parametry właściwego portu (może ich być kilka w maszynie, port do transmisji wybiera się parametrem ).

Sposób sterowania transmisją też może mieć znaczenie (RTS/CTS - sprzętowe czyli odpowiedni kabel lu XON/XOFF - programowe)

Co się stanie jeśli najpierw wciśniesz wysyłanie na komputerze a dopiero po kilku, kilkunastu sekundach wciśniesz Input/Read na maszynie (ja początkowo stosowałem takie rozwiązanie, zworka w kablu rozwiązała problem definitywnie).
Maszyny różnią się wielkością stołu, wielkością magazynu oraz prędkością maksymalną. Oprogramowanie jest to samo. Próbowałem najpierw wysłać program a potem uruchomić odbieranie w maszynie lecz problem nadal pozostał. Dziś metodą prób i błędów okazało się, że podczas zmiany parametru nr 2 na 00000111 oraz I/O na 0 pozbyłem się alarmu 86 i świeci LSK lecz program nie dociera do maszyny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”