Frezarka Fanuc Oi-MD dziwne zachowanie

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
hamerg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2013, 06:48
Lokalizacja: oleśnica

Frezarka Fanuc Oi-MD dziwne zachowanie

#1

Post napisał: hamerg » 13 cze 2013, 07:00

Witam.
Posiadam w firmie nową maszynę z Fanuc'iem. Mamy duży kłopot z zachowaniem się maszyny.
Opiszę w skrócie jak działa.

Po wcześniejszym napisaniu programu ( bez ustawiania bazy detalu, czyli będąc dokładnie po zerowaniu maszyny). Załączam program - przesuw w osiach xyz na jakieś tam wartości. Po wykonaniu programu, przechodzę na ręczny tryb i przesuwam osiami w dowolne punkty.
Po wybraniu z powrotem trybu auto. maszyna zaczyna program od ostatniego położenia tak jakby nowe miejsce na które pojechałem w trybie ręcznym było nowym miejscem początkowym ( nowa baza).
Nie wiem czy dobrze to opisałem ale staram się napisać to jak najprościej.
Po Prostu po ruszeniu w trybie ręcznym maszyna zmienia sobie zero detalu.
Dodam że program mam napisany tak aby pierwszy ruch był na G53 a następne w bazach G54, G55, G56( to tak dla sprawdzenia ).
Pozycja G53 jest stała i bez względu na ruchy ręczne zawsze jest w tym samym miejscu. Reszta baz zmienia się w zależności miejsca od którego zaczyna program.

G0 G28
G0 G90 G53 X0
G0 G54 X0
G0 G55 X0
G0 G56 X0
G0 G53
M30


Bardzo proszę o pomoc. Może coś jest z parametrami nie tak i należało by któryś z nich zmienić.



Tagi:


Jackow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 122
Rejestracja: 18 lut 2007, 13:06
Lokalizacja: POMORZE

#2

Post napisał: Jackow » 14 cze 2013, 12:57

Po przejściu na tryb ręczny maszyna przestawia się na G91 , w programie włącz G90


Autor tematu
hamerg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2013, 06:48
Lokalizacja: oleśnica

#3

Post napisał: hamerg » 14 cze 2013, 13:42

Jeśli to dobrze rozumiem, to po przejściu na tryb ręczny mam w MDI klepać G90 za każdym razem?? A co z przesunięciem bazy o wartość przesunięcia w trybie ręcznym??


MoldMichal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 03 mar 2012, 12:04
Lokalizacja: Częstochowa

#4

Post napisał: MoldMichal » 15 cze 2013, 09:58

bardziej w programie przed kazda baza dodaj G90 ;)
albo kozystaj z zmyślnego guzika "RESTART" jeśli maszyna w niego wyposażona- wtedy maszyna bedzie pamiętac przerwany program :)
Pozdrawiam Michał


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#5

Post napisał: artur235 » 16 cze 2013, 21:34

Gdzieś w ustawieniach jest opcja, która powoduje takie zachowanie tj każde ręczne przesunięcie stołu jest traktowane jako zmiana punktu bazowego (wartość przesunięcia jest dodawana do punktu bazowego). Po angielsku to chyba Manual absolutne, Man. ABS lub coś podobnego. Może być dostępna jako przycisk na pulpicie lub łatwo dostępna opcja w sterowaniu.


Autor tematu
hamerg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2013, 06:48
Lokalizacja: oleśnica

#6

Post napisał: hamerg » 17 cze 2013, 08:05

artur235 pisze:Gdzieś w ustawieniach jest opcja, która powoduje takie zachowanie tj każde ręczne przesunięcie stołu jest traktowane jako zmiana punktu bazowego (wartość przesunięcia jest dodawana do punktu bazowego). Po angielsku to chyba Manual absolutne, Man. ABS lub coś podobnego. Może być dostępna jako przycisk na pulpicie lub łatwo dostępna opcja w sterowaniu.
Dzięki za podpowiedź. Był u mnie Pan co się zna na Fanuc-u i stwierdził, że jest tak dziwnie ustawiona. Szukaliśmy opcji oraz próbowaliśmy zmian parametrów, ale bez skutecznie.
Na razie jak jest program ustawiony i idzie maszyna to jest ok. Ale jak będzie trzeba cokolwiek zrobić , to to jest masakra ( co chwilkę trzeba wykonywać najazd na referencyjne punkty).
Gdyby ktoś wiedział jaki numer jest dokładnie parametru odpowiedzialnego za takie zachowanie to proszę o pomoc.


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#7

Post napisał: artur235 » 17 cze 2013, 08:47

To ustawienie nie było w parametrach tylko na jednym z ekranów (łatwo dostępne i opisane).
Tu masz podpowiedź:
http://www.cnczone.com/forums/fanuc/741 ... reset.html


Autor tematu
hamerg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 13 cze 2013, 06:48
Lokalizacja: oleśnica

#8

Post napisał: hamerg » 17 cze 2013, 10:54

Ok, ale jestem tak zielony z Fanuca że za bardzo to mi niepomogło. Jeśli możesz napisać gdzie co kliknąć ( mam polską nakładkę), to będę bardzo wdzięczny. Jak narazie to mam problem z poruszaniem się po panelu i boję się cokolwiek "zepsuć". Maszyna jest nowa.


Ok znalazłem . Ciężko było. Dla potomnych
OFFSET - DETAL - prawa strzałka na pulpicie- PULPIT - MANABS-ZAŁ


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#9

Post napisał: artur235 » 17 cze 2013, 17:55

hamerg pisze:Jeśli możesz napisać gdzie co kliknąć
Gdybym wiedział to bym napisał. Nie mam/miałem do czynienia z Fanuc w j. polskim więc to dodatkowe utrudnienie (tłumaczenia na polski są często bardziej zagadkowe niż tekst w j. obcym).

Dobrze że udało się znaleźć.

W sumie funkcja bardzo ciekawa, idealny sposób na kolizję.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”