PUMA 480LM - FANUC 21-iTB , łoproblem z utrzymaniem średnicy

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
senso
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 03 kwie 2011, 13:35
Lokalizacja: Kluczbork/Rzeszów

PUMA 480LM - FANUC 21-iTB , łoproblem z utrzymaniem średnicy

#1

Post napisał: senso » 20 maja 2013, 15:02

Witam
Pojawił się nam na maszynie pewien problem.Ciężko stwierdzic czy występował od samego początku pracy na maszynie gdyż CAM'a mamy od początku roku, wcześniej kolega programował z pulpitu.
Mianowicie przy toczeniu np. walca przy użyciu jednego noża, ścieżka narzędzia od prawej do lewej lub od lewej do prawej powierzchnia wychodzi dobra, średnica również choc jak pamiętam różnica między np. początkiem walca a końcem/mierzone czujnikiem zegarowym/ to 0.02mm na promieniu czyli 0.04mm na średnicy /np. fi100 i fi100.04 długośc walca 150mm /, uznajmy że OK.
Ale robiąc ten sam zabieg, czyli tocząc walec fi100 i L=150 przy użyciu również jednego noża ale w dwóch operacjach-pierwsza od lewej do prawej ok 60% długości rolki, druga od prawej do lewej około 60% długości rolki robi się stopień na połączeniu dwóch ścieżek pomimo tego że ścieżki się nakładają na środku, identyczny mamy problem przy uzyciu dwóch noży, gdy jeden toczy od lewej a drugi od prawej każdy po 60% długości rolki, spotykają się po środku i powstaje uskok.
Jest to dla nas uciążliwe gdyż musimy to ręcznie korygowac...różnica na średnicach to 0.072-0.08mm.Sprawdzałem kod z CAM'a i współrzędne " osi x" dla obu kierunków toczenia są identyczne, nie jest to więc błąd programowy.
Myslałem raczej o jakimś błędzie maszynowym.
Napisałem do producenta..odpisali:

"It is possible that you have mechanical problem with ball screw or wrong setting backlash axis X.
You can compensate it in parameter 1851 - number which is there change about 80 µm more (example, if it is there 6 change to 86), after test it

Or it can be problem with compensate knives – par. 641/642"

Czy możecie podpowiedziec gdzie dokonac zmiany tych parametrów łopatologicznie :mrgreen:
Chyba że macie własne sugestie?
pozdrawiam senso



Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#2

Post napisał: PiRo_man » 20 maja 2013, 15:22

Parametry systemowe znajdują się pod klawiszem "System", szukasz etykiety o żądanym numerze, i zmieniasz jego wartość. Żeby zmienić wartość po pierwsze musisz umożliwić sobie zmianę parametrów systemowych, w zakładce "Nastaw" pod klawiszem "Offset" jest taka opcja jak "Zapis parametrów; 0 - wyłączone, 1 - załączone" - ustawiasz na 1. Druga rzecz, to musisz być w trybie MDI.

Z ustawieniami systemowymi uważaj, jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz, lepiej nie ruszaj, a jak już koniecznie musisz, to zapisuj co, gdzie i z jakiej wartości zmieniasz.


Autor tematu
senso
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 68
Rejestracja: 03 kwie 2011, 13:35
Lokalizacja: Kluczbork/Rzeszów

#3

Post napisał: senso » 20 maja 2013, 15:40

Dziękuję za informację, jutro zobaczymy z kolegą jakie wartości mają obecne parametry, w razie potrzeby zmienimy je a stare zanotujemy.
Nie wiem czy dobrze rozumuję a zależy mi na tym żebym zrozumiał gdzie tkwi problem dlatego proszę o poprawienie mnie.
Podczas normalnej pracy tocząc np. w lewo wszystko jest OK, gdy zachodzi potrzeba zmiany kierunku posuwu noża, po przejściu szybkim na początek detalu do lewej, nóż obniża się do głebokości roboczej i następuje posów roboczy w prawo, kierunek posuwu narzędzia zmienia się z lewego na prawy...powstają luzy na mechanizmie np. śrubowym poruszającym narzędziownią z nożem...a wartością parametru 1851 możemy to skorygowac???

Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: rafalxfiles » 20 maja 2013, 19:03

Oni napisali Ci, że być może masz luz w osi X.. a nie że na pewno..
Chodzi o sam fakt jak robisz najazd na detal.. Czy nie jest tak, że jak toczysz od przodu to robisz najpierw fazke (zjeżdżasz niżej w osi X) i później toczysz.. a od tyło odwrotnie - że zjeżdżasz od razu od góry..
Ja osobiście po 1 polecam zmierzyć luz osi X zwykłym czujnikiem, zanim coś z parametrami namieszasz.. a po 2 uskok może wynikać z naddatków na obróbkę.. ile zostawiasz na ostatnie przejście noża tego który idzie do przodu a ile tego co idzie do tyłu.. ??


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#5

Post napisał: artur235 » 20 maja 2013, 19:10

Pomiar luzu:
http://www.machinetoolhelp.com/Repairin ... haxis.html

[ Dodano: 2013-05-20, 19:16 ]
senso pisze:przy użyciu również jednego noża ale w dwóch operacjach
Detal jest obrabiany z jednego zamocowania czy przekładany?

[ Dodano: 2013-05-20, 19:20 ]
Może detal (lub coś innego) się ugina, różne kierunki obróbki, różny kierunek "błędu".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”