Fanuc oi transfer po RS232

Dyskusje na temat systemu Faunc
Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

Fanuc oi transfer po RS232

#1

Post napisał: smouki » 16 mar 2013, 07:34

Panowie, ratujcie, siedzę już nad tym 3 dni w robocie, a w sumie to pracuje tam od tygodnia i chcę zabłysnąć. KAzali mi podłączyć tokarkę z FANUC oi do kompa przez RS232, kabelek zrobiłem ale to właśnie może jego wina. Program tymczasowy na PC to easyDNS, jak wszystko podłącze to jakaś firma ma zainstalować postprocesor do eadgeCAM do komunikacji z maszyną.
Status jest taki że udało mi się wysłać ustawienia z maszyny na PC, ale jak wysłałem program z PC na maszynę to wyskoczył alarm:DR OFF
Obrazek
I tutaj pytanie moje. Czy to wina kabelka, czy ustawień transmisji danych
Tutaj jeszcze zdjęcie testera:
Obrazek
Zlitujcie się. może też macie jakieś źródła z ustawieniami do maszyny przy połączeniu RS232.
Pytanie dodatkowe. Jakie są korzyści podłączenia przez enthernet do huba, jeśli są jakieś? Które połączenie jest lepsze?[/list]


jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Tagi:


Luki
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Lokalizacja: Wieliczka

#2

Post napisał: Luki » 16 mar 2013, 09:19

Witam
Podłącz tak jak opisałem to tutaj
https://www.cnc.info.pl/topics85/amada- ... t38471.htm

I wywal ten tester, musi działać.


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#3

Post napisał: artur235 » 16 mar 2013, 09:23

Miałem podobny problem, pomogło albo : zacząć wysyłać plik z komputera i dopiero po kilku kilkunastu sekundach wcisnąć odbieranie w maszynie (sterowanie przepływem, sprzętowe) lub dodać zworkę we wtyczce - wg schematów z internetu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#4

Post napisał: smouki » 16 mar 2013, 10:23

Luki,
dzięki wielkie wpisywałem takie kombinacje słów że głowa mała a i tak przeoczyłem twój post. Tester muszę na razie mieć, bo nie mam złącza 25 pin jak w maszynie, ale przetestowałem krosowanie w testerze, także rozpiskę mam, ale po przeczytaniu twojego postu zrozumiałem że nie mam zwartych pinów, tych które mają być zwarte. Masz może rozpiskę ustawień w maszynie. czytałem instukcję, ale jest po angielsku i wszystko skrótami które mi nic nie mówią więc nie zabardzo tą instrukcję rozumiem.
artur235,
Czy na maszynie pojawia się jakiś komunikat że coś jest przesyłane czy trzeba tego szukać. Jak odebrać plik z kompa na maszynie i jak w maszynie zaznaczyć program do wysłania.
Za to co już napisaliście wielkie dzięki.

[ Dodano: 2013-03-16, 10:25 ]
Jak to jest z tym alarmem? to wina kabla czy ustawień maszyny?
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#5

Post napisał: artur235 » 16 mar 2013, 10:55

Jak wciśniesz Input (lub Read->Exec zależnie od sterowania) w prawym dolnym rogu ekranu pojawia mijający napis LSK (oczekiwanie na transmisje), gdy dane zaczynają być przesyłane napis zmienia się na Input.

Aby wysłać program wciskasz Output lub Punch->Exec, wysyłany jest program, który jest otwarty do edycji. Można też wpisać nazwę programu i dopiero wcisnąć Output, program zostanie wysłany i wybrany do edycji/wykonywania. Czasami da się wysłać kilka programów na raz np wpisując O1,999 lub O1,O999


Nie wiem czy alarmu można się pozbyć zmieniając ustawienia (pewnie po przedstawieniu na programowe sterowanie przepływem go nie będzie). Prościej było przerobić kabel, kwestia zworki między pinami wtyczki.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#6

Post napisał: smouki » 16 mar 2013, 11:03

Będę działał w poniedziałek, wtyczki na razie te bo tu w Norwegii nie można sobie po prostu iść do elektronicznego i kupić db25. Jak zamówiłem te db9 to przyszły po tygodniu i to jeszcze bez obudów.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#7

Post napisał: artur235 » 16 mar 2013, 11:10

Spróbuj odczekać chwilę przed włączeniem odbierania na maszynie.
Według mnie alarm wyskakuje ponieważ gdy maszyna oczekuje już na dane to komputer dopiero zmienia sygnały na złączu RS232
http://fanuc.pennineuk.com/rs232fanuc.htm
Możesz spróbować zrobić zworkę kawałkiem cienkiego drutu. Schemat jest dla 25->9 ale popatrz na opisy pinów.



Na zdjęciu, które załączyłeś widać też chyba gniazdko Ethernet.

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#8

Post napisał: smouki » 18 mar 2013, 19:35

Panowie, caly dzien dzisiaj biegalem od maszyny do kompa wysylajac i zmieniajac ustawienia polaczenia i nic. (przepraszam za brak znakow ale pisze z norweskiego laptopa)
wedlug tych co sprzedaja nam program do komunikacji tester polaczenia pokazuje poprawne swiecenie diod. Raz na PLC ekranie maszyny pokazuje mi:
cannot use I/O devise, albo alarm RD OFF.
Co robie zle? Kabel przewertowalem juz enty raz, rozpiske dostalem od nich i nie jest taka jak wiekszosc z internetu i nie wiem czy jest to uzaleznione uzywanym programem, czy jest to obojetne. czy brac pod uwage najgorsze, ze zjaralem plyte z com'em?
RATUNKU
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 21
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#9

Post napisał: artur235 » 18 mar 2013, 20:08

Ustawień w maszynie lepiej było nie ruszać tylko zmienić ustawienia w programie na kompie.

Próbowałeś odczekać chwilę przed włączeniem odbioru na maszynie tak jak pisałem ? W linku który podałem jest napisane co oznacza alarm 86 (w sumie to co napisałem). Najpierw dajesz wysyłanie na komp a następnie po kilkunastu sekundach odbiór na maszynie.

Możesz odebrać program z maszyny ? Jeśli nie to od tego zacznij.
Jak odebrałeś jakiś program z maszyny to na nim rób próby wysyłania.
Masz wpisane w programie znaki % na początki i końcu ?
W programie nie masz ustawione czegoś aby były usuwane/dodawane jakieś znaki na początku i końcu transmisji ?
smouki pisze:cannot use I/O devise
Tylko jedno z urządzeń we/wy jest przeznaczone do przesyłania programów.

Sprawdź jakie masz ustawienia w maszynie i takie same ustaw w komp.
http://www.kfasllc.com/rs232_0.htm
http://www.sharpcam.co.uk/RS232-Communi ... B-C-D.aspx

Awatar użytkownika

Autor tematu
smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 23
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#10

Post napisał: smouki » 18 mar 2013, 20:20

Problem polega na tym że w piątek udało mi się wysłać plik z ustawieniami do kompa z maszyny, ale w drugą stronę nie poszło, zacząłem to spradzać i coś się zepsuło. Dzisiaj miałem z norwegiem konferencje telefoniczną apropos testowania połączenia i kazał mi wysyłać plik z maszyny do kompa i to nie szło. Jutro znowu ma do mnie zadzwonić i mamy działać, on instalował program przez zdalny pulpit, tak że jest zdany na mnie. ustawienia w maszynie i kompie sprawdzałem już dwa dni. nie wiem czy może karty nie spaliłem, nie daj Boże w maszynie. W kompie to tam pal licho.
Na razie mam ten easy DNS tylko do sprawdzenia czy się maszyny widzą, docelowo jest jakiś podprogram pod edgecam'a.
Czy może to nie iśc przez ten tester?
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”