Ustawianie baz detalu obrabianego

Dyskusje na temat systemu Faunc

PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#11

Post napisał: PiRo_man » 03 mar 2013, 22:11

silvesters pisze:PiRo_man, kojarzę że na 0i-MC spotkałem się z takim problemem, wpisując Z0 i pomiar, baza była ustawiana właśnie z przesunięciem równym długości czujnika. Wyglądało to tak że maszyna w JOG-u nie "pamięta"długości narzędzia. Może wystarczy w MDI użyć G43, ale wydaje mi się, że próbowałem i nie bardzo to szło. Zapewne można to zmienić za pomocą parametrów systemowych, ale który za to odpowiada to nie szukałem. :wink:
Nie pamięta, bo używając trybu JOG maszyna musi zostać zresetowana, a po resecie wszystkie wartości zostają ustawione na "standardowe" (wszystkie offsety zostają zresetowane, czy to przesunięcia bazowe, kompensacje, czy wysokości narzędzi). Wykorzystując w MDI G43 trzeba spełnić określone warunki, teraz nie pamiętam jak to wyglądało, bo w przeciągu 5 lat zrobiłem to może ze dwa/trzy razy, więc nie jestem w stanie określić jak to dokładnie powinno wyglądać.

Co do parametrów systemowych to wątpię że jest to gdzieś uwzględnione, aczkolwiek jest to możliwe.

Co do problemu autora tematu, to opiszę wszystkie czynności które (według mnie prawidłowe) powinny być wykonane do poprawnego bazowania obrabianego detalu:
1) Pomiar czujnika 3D
2) Wpisanie wysokości czujnika do tablicy narzędzi pod określony numer
3) Dojechanie czujnikiem na wysokość obrabianego detalu
4) Przejście do ustawień bazy, wpisanie X0 i naciśnięcie SoftKey "Pomiar", tak samo z Y, oraz Z. Jeśli zegar został dobrze zmierzony wartość offsetu długości zegara powinna zostać uwzględniona, i ustawienie bazy powinno automatycznie zostać przesunięte o wysokość czujnika.
5) W niektórych przypadkach po wprowadzeniu punktu bazowego do ustawień, konieczne jest przejście do menu pozycji (przycisk POS), właściwości, i wyzerowania pozycji względnych oraz bezwzględnych z ustaloną pozycją bazową (OPRC -> NAST -> WYK -> WYK-WSZ; coś w tym stylu).

Spróbuj, jakbyś miał jeszcze jakieś problemy to pisz. Wszystkie ścieżki dostępu i możliwe rozwiązania podałem z głowy, mogą występować drobne błędy.



Tagi:


Autor tematu
guwer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: PL

#12

Post napisał: guwer » 03 mar 2013, 22:44

WZÓR pisze:
guwer pisze:
WZÓR pisze:
guwer pisze:Zapomniełem dodać, że maszyna dopiero kupiona.
W maszynie jest zarezerwowany kubek na ten czujnik i w tabeli wpisana jest długość tego czujnika. ....
Jasne :mrgreen: ....... , a producent maszyny to wróżka i z góry przewidział jakiego typu i o jakiej długości sondę / czujnik będziesz używał. :wink:

Mariusz.
Ten kubek o którym pisałem i o długości to ja to wprowadzałem. Wydaje mi się że to chyba powinno być zrozumiałe ale chyba nie dla wszystkich.....
Ok - niezrozumiale przeczytałem Twój tekst. :oops:

P.s.
W jaki sposób zmierzyłbyś narzędzia na bazie , która nie zawsze jest na materiale ..... , czyli w powietrzu? :neutral:

Nie najlepiej znam się na Fanuc-u ale wydaje mi się że złapał bym nową bazę tym czujnikiem np w G55 np na szczęce imadla i tam bym zmierzył długość narzędzia

Mariusz.


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#13

Post napisał: PiRo_man » 03 mar 2013, 22:58

Guwer nie jest to konieczne. Wystarczy że w pozycji rzeczywistej zamiast wyzerować pozycję Z, nadasz jej wartość wysokości czujnika, i wprowadzisz wartość przyciskiem "Nastaw". Podczas pomiaru wysokości kolejnego narzędzia wprowadź "Z" i naciśnij przycisk "WPR-WPZ" (coś w tym stylu), wartość zostanie pobrana z pozycji rzeczywistej, czyli z uwzględnieniem wysokości czujnika zegarowego.

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#14

Post napisał: silvesters » 04 mar 2013, 06:24

Nie do końca rozumiem po co toczyć debatę na temat długości narzędzia. Guwer twierdzi że ma zmierzone, tzn że ma zmierzone. Czy to na głębokościomierz, czy projektor optyczny, czy czujniki automatyczne - wszystko jedno. Gdyby problem dotyczył paru mm to fakt, może było by coś z pomiarem, ale to co opisuje kolega nie dotyczy małego błędu tylko długości czujnika, co jest na tym fanucu naturalne. Tak jak pisałem, podczas ustawiania baz wystarczy zamiast Z0 wpisać Z(długość czujnika) i nacisnąć (chyba) "POMIAR", oszczędza nam to wchodzenia do baz i ich korygowania.
PiRo_man, co do zmiany tego w parametrach to na bank musi być parametr odpowiadający za kompensację narzędzia w JOG, nie szukałem i nie zmieniałem bo nie chciałem operatorom mieszać w głowach.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#15

Post napisał: WZÓR » 04 mar 2013, 08:28

Hmm ..... jak macie problem z określeniem bazy Z0 za pomocą czujnika 3D , to podjedźcie na obrotach czołem narzędzia do wierzchniej części materiału , na tzw. ,,rysę'' .

długość narzędzia + wartość maszynowa = baza (G54)

... wyliczoną wartość wpisz w G54 w okienku Z i problem z głowy.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#16

Post napisał: silvesters » 04 mar 2013, 08:48

WZÓR, identyczna sytuacja jest przy pomiarze narzędziem, czujnikiem, czy nawet patykiem włożonym we wrzeciono.


Autor tematu
guwer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: PL

#17

Post napisał: guwer » 04 mar 2013, 09:54

Dokładne tak. Nie ważne czy łapiemy czujnikiem czy narzedziem baza Z podnosi sie o wartość narzędzia we wrzecionie. Spróbuję z tym wpisaniem zamiast Z0 wpisac długość czujnika. Wydaje mi się że to będzie najlepszy sposob.
Panowie a jak łapiecie baze np w X w osi detalu. Ja robię to tak że dojeżdżam do jednego boku wpisuje X0 potem jade na drugi zczytuje wartość, dziele ją na 2, najezdzam na ten punkt i dopiero wpisuje X0. Jest moze szybszy sposób?


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#18

Post napisał: PiRo_man » 04 mar 2013, 11:07

Jest szybszy sposób. Dojeżdżasz zegarem tylko do jednej krawędzi, i znając przykładowo szerokość detalu, zamiast X0 "Pomiar", pod X przypisujesz wartość przesunięcia. Czyli przykładowo, jeśli detal ma 200 mm szerokości, to dosuwając się zegarem z lewej strony do krawędzi detalu uzyskasz pozycję zegara X-100, wpisujesz to do określenia bazy, i naciskasz przycisk "Pomiar".

Jak będę miał dzisiaj w robocie 5 minut wolnego czasu to nagram filmik co i jak po kolei zrobić... ;)

Silvesters twierdzi że ma zmierzone narzędzia, ale albo źle mierzy, albo źle bazuje detal skoro narzędzia idą mu w powietrzu, tym bardziej że różnica jak twierdzi jest równa wysokości czujnika... Staram się tylko zdiagnozować co może robić nie tak, ale ciężko to wychwycić.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#19

Post napisał: silvesters » 04 mar 2013, 11:46

PiRo_man, nie będę debatował bo nie przegadam nikogo. Ja twierdzę, że też się z tym spotkałem, a narzędzia miałem dobrze zmierzone. Ale nie ważne :wink:


japik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 14 kwie 2011, 11:30
Lokalizacja: Zabrze

#20

Post napisał: japik » 05 kwie 2013, 21:32

Witam.
Rozwiązanie problemu pomiaru osi Z za pomocą czujnika 3D jest banalnie proste.
Znając dokładną długość czujnika (wraz z oprawką oczywiście) należ zapisać tę wartość do tablicy G53 (pod pozycje Z).
Maszyna automatycznie skompensuje długość czujnika gdy łapiąc oś Z naciśniesz POMIAR w odpowiedniej tablicy.
W pozostałych operacjach, gdzie maszyna wykorzystuje tablice G53 wartość długości czujnika nie będzie brana pod uwagę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”