Ustawianie baz detalu obrabianego

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
guwer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: PL

Ustawianie baz detalu obrabianego

#1

Post napisał: guwer » 02 mar 2013, 22:13

Witam
Mam problem z ustawianiem baz w maszynie ze sterowaniem Fanuc 0i-MC.
Bazy są łapane czujnikiem zegarowym 3D. Aby ustawić Z0 tym czujnikiem muszę korygować wartość o długość tego czujnika. Czy jest możliwość ustawiania baz bez żadnego dodawania czy odejmowania?Znalazłem podobny temat ale nie było rozwiązania tego problemu.



Tagi:


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

Re: Ustawianie baz detalu obrabianego

#2

Post napisał: PiRo_man » 03 mar 2013, 01:44

Ustaw sobie najlepiej jakiś slot w magazynku pod ten czujnik, zmierz jego wysokość, wpisz wynik do tablicy narzędzi, ustaw punkt zerowy, przejdź do ustawień baz, wpisz Z0 i kliknij softkey "Pomiar". Punkt bazowy automatycznie zostanie skorygowany o wysokość (wartość wpisana w tablicy narzędzi) czujnika.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Ustawianie baz detalu obrabianego

#3

Post napisał: WZÓR » 03 mar 2013, 10:51

guwer pisze:Witam
Mam problem z ustawianiem baz w maszynie ze sterowaniem Fanuc 0i-MC.
Bazy są łapane czujnikiem zegarowym 3D. Aby ustawić Z0 tym czujnikiem muszę korygować wartość o długość tego czujnika. ...
... , a w jaki sposób mierzysz długość narzędzia?

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#4

Post napisał: silvesters » 03 mar 2013, 11:00

PiRo_man, kojarzę że na 0i-MC spotkałem się z takim problemem, wpisując Z0 i pomiar, baza była ustawiana właśnie z przesunięciem równym długości czujnika. Wyglądało to tak że maszyna w JOG-u nie "pamięta"długości narzędzia. Może wystarczy w MDI użyć G43, ale wydaje mi się, że próbowałem i nie bardzo to szło. Zapewne można to zmienić za pomocą parametrów systemowych, ale który za to odpowiada to nie szukałem. :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: WZÓR » 03 mar 2013, 12:22

silvesters pisze:PiRo_man, kojarzę że na 0i-MC spotkałem się z takim problemem, wpisując Z0 i pomiar, baza była ustawiana właśnie z przesunięciem równym długości czujnika. Wyglądało to tak że maszyna w JOG-u nie "pamięta"długości narzędzia.
Ja na frezarce DYNA DM4122LC - miejsce zerowe przedmiotu obrabianego ustawiałem czujnikiem 3D, następnie wszystkimi narzędziami ( na obrotach) dojeżdżałem do szczytu części i na tzw. ,,rysę'' ustawiałem offset długości narzędzia i wszystko.
.... , czyli każde kolejne narzędzia będą miały długość w formie różnicy długości do ,,wzorca'' , czyli czujnika 3D.
... Może wystarczy w MDI użyć G43, ale wydaje mi się, że próbowałem i nie bardzo to szło. Zapewne można to zmienić za pomocą parametrów systemowych, ale który za to odpowiada to nie szukałem. :wink:
W MDI G43 nic Tobie nie da ..... , kompensacja G43 jest wywoływana w programie patrz (np.) ; G- kod na Haas-a.

...
G54
T10 M6
G43 H10
...

, a na DYNA tego nie było.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
guwer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: PL

#6

Post napisał: guwer » 03 mar 2013, 15:36

Zapomniełem dodać, że maszyna dopiero kupiona.
W maszynie jest zarezerwowany kubek na ten czujnik i w tabeli wpisana jest długość tego czujnika. Łapiąc baze czujnik jest wywoływany następnie wywołuję korekcję długości (G43H..). Łapiemy bazę na określonej powierzchni, wpisujemy Z0, przenosimy bazę do G54. Po wywołanu i przejechaniu na Z0 w MDI maszyna jadzie na odległość długości czujnika nad ustawianą powierzchnią. Jeśli w offsetach odejmniemy długość tego czujnika jest OK. Jeśli nie odejmniemy puszczany program idzie w powietrzu.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 03 mar 2013, 15:56

guwer pisze:Zapomniełem dodać, że maszyna dopiero kupiona.
W maszynie jest zarezerwowany kubek na ten czujnik i w tabeli wpisana jest długość tego czujnika. ....
Jasne :mrgreen: ....... , a producent maszyny to wróżka i z góry przewidział jakiego typu i o jakiej długości sondę / czujnik będziesz używał. :wink:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

silvesters
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 262
Rejestracja: 27 kwie 2008, 21:27
Lokalizacja: Z warsztatu

#8

Post napisał: silvesters » 03 mar 2013, 17:32

WZÓR pisze:
guwer pisze:Zapomniełem dodać, że maszyna dopiero kupiona.
W maszynie jest zarezerwowany kubek na ten czujnik i w tabeli wpisana jest długość tego czujnika. ....
Jasne :mrgreen: ....... , a producent maszyny to wróżka i z góry przewidział jakiego typu i o jakiej długości sondę / czujnik będziesz używał. :wink:

Mariusz.
Haha, prześmieszne. Chyba nikt nie jest taki pusty żeby nie pomierzyć narzędzi. Używałeś 0i-MC? Wydaje mi się że nie, a każde sterowanie jest podobne, a za razem inne. Na mazakach czy maszynach z heidenhainem bazuje się normalnie, a na fanucu musiałem uwzględnić długość narzędzia, a zaskoczę Cię i powiem że narzędzia miałem zmierzone.

Guwer ja zamiast Z0 wpisywałem Z(długość czujnika).
W poniedziałek będę w pracy to przejdę się na maszynę i rzucę okiem co i jak.


Autor tematu
guwer
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 22 cze 2009, 19:14
Lokalizacja: PL

#9

Post napisał: guwer » 03 mar 2013, 18:42

WZÓR pisze:
guwer pisze:Zapomniełem dodać, że maszyna dopiero kupiona.
W maszynie jest zarezerwowany kubek na ten czujnik i w tabeli wpisana jest długość tego czujnika. ....
Jasne :mrgreen: ....... , a producent maszyny to wróżka i z góry przewidział jakiego typu i o jakiej długości sondę / czujnik będziesz używał. :wink:

Mariusz.
Ten kubek o którym pisałem i o długości to ja to wprowadzałem. Wydaje mi się że to chyba powinno być zrozumiałe ale chyba nie dla wszystkich.....

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7972
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 03 mar 2013, 19:21

guwer pisze:
WZÓR pisze:
guwer pisze:Zapomniełem dodać, że maszyna dopiero kupiona.
W maszynie jest zarezerwowany kubek na ten czujnik i w tabeli wpisana jest długość tego czujnika. ....
Jasne :mrgreen: ....... , a producent maszyny to wróżka i z góry przewidział jakiego typu i o jakiej długości sondę / czujnik będziesz używał. :wink:

Mariusz.
Ten kubek o którym pisałem i o długości to ja to wprowadzałem. Wydaje mi się że to chyba powinno być zrozumiałe ale chyba nie dla wszystkich.....
Ok - niezrozumiale przeczytałem Twój tekst. :oops:

P.s.
W jaki sposób zmierzyłbyś narzędzia na bazie , która nie zawsze jest na materiale ..... , czyli w powietrzu? :neutral:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”