Frezowanie na tokarce - Może ktoś pomoże?

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
MuchaBass
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2008, 19:04
Lokalizacja: Koszalin

Frezowanie na tokarce - Może ktoś pomoże?

#1

Post napisał: MuchaBass » 10 lis 2008, 22:26

Witam. od pół roku jestem operatorem CTX 310 z oprogramowaniem Fanuc 32i.
Wiem że tokarka służy do toczenia a frezarka do frezowania :mrgreen:
Jednakowoż na mojej tokareczce można co nieco po frezować. Ale dowiedziałem się również, że niektóre cykle frezerskie wpisane w oprogramowaniu są po prostu fizycznie niewykonalne na niej (mimo że widnieją w komputerku i na symulatorze czasami wychodzą, to sama maszyna ich nie wykona).
Moja prośba polega na tym, żeby ktoś bardziej obeznany w tej materii uświadomił mnie, lub rozwiał moje wątpliwości czy poniższe zadanie może zostać wykonane na moim centrum tokarskim.
Mianowicie potrzebuję na powierzchni czołowej wałka ø50 wykonać na głębokość 1mm motyw zamieszczony na rysunku poniżej.Obrazek[/URL][/img]

Jeśli ktoś z Państwa ma jakiś pomysł, lub po prostu wie jak to wykonać bardzo proszę o wskazówki.
P.S. Próbowałem to ogarnąć różnymi cyklami, jednak bez pozytywnych efektów. A niestety jeszcze się nie wgryzłem w temat pisania programów z użyciem osi C na tyle żeby to przeskoczyć.
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam





----------------------------------------------------------------------------------------
"Przetoczyć z Tobą chcę całą noc" - Anna Jantar



Tagi:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#2

Post napisał: CNCRob » 11 lis 2008, 16:48

witam z okolic koszalina :) jak masz czas i checi to bez problemu rozpiszesz to poprzez G1... mozesz rowniez pojedyncze linie frezowac jako kazda z innego konturu nawet i uzywajac osi C nie tylko X i Y... a tego co dal tobie stwierdzenie, ze maszyna nic nie zrobi to wysmiej. bawilem sie juz nie tylko takimi zadaniami. coprawda latwiej to napisac w cad/cam ale z reki tez sie da.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


janek43
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2008, 18:00
Lokalizacja: Jelenia Góra

#3

Post napisał: janek43 » 25 lis 2008, 18:24

Możesz to zrobić nawet nie mając osi Y i użyć funkcji interpolacji we współrzędnych biegunowych G12.1. Kontur opisujesz osią X oraz wirtualną osią C równoległą do osi Y.
Najlepiej to zrobić używając Maual Guide (zapewne go masz zainstalowanego na maszynie).


Autor tematu
MuchaBass
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 24
Rejestracja: 03 mar 2008, 19:04
Lokalizacja: Koszalin

#4

Post napisał: MuchaBass » 26 lis 2008, 22:34

:lol: Wielkie dzięki Panowie za rady. Tak jak pisałem, na walkę z tematem za pośrednictwem G1 i użycia osi C za cienki w uszach jeszcze jestem. Ale nie mówię, że nie spróbuję :) Jeśli chodzi o manual guide'a to próbowałem znaleźć cykl, którym mógłbym to okiełznać, ale jakoś się nie doszukałem. Chociaż ostatnio wpadł mi w oko cykl do robienia rowków na czole osi C (jeśli się nie mylę tak się to nazywało), ale nie miałem czasu się tym zająć. Gdybyście mogli potwierdzić czy w dobrą stronę kombinuje byłbym wdzięczny. :lol:
Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcony czas :mrgreen:

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#5

Post napisał: CNCRob » 27 lis 2008, 14:18

na G1 jestes za cienki? nie przesadzaj... jesli wogole chcesz sie tym zajac i bawisz sie programowaniem to przeciez sa podstawy...
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.

Awatar użytkownika

Primoza2007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 177
Rejestracja: 09 wrz 2007, 12:45
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: Primoza2007 » 27 lis 2008, 15:06

janek43 pisze:Możesz to zrobić nawet nie mając osi Y i użyć funkcji interpolacji we współrzędnych biegunowych G12.1. Kontur opisujesz osią X oraz wirtualną osią C równoległą do osi Y.
Najlepiej to zrobić używając Maual Guide (zapewne go masz zainstalowanego na maszynie).
Nowe CTX mogą mieć w opcji oś Y. Przydatna rzecz jeśli obrabiamy coś na czteroszczękowym zacisku. Fakt samo wykonanie środka to banał. Zastanawiało w jaki sposób poruszyć X jeśli obrócimy się o 115 lub 20 stopni wykonując te zewnętrzne elementy. Słaby jestem z iso (powiedzmy maks to XYZ i kilka G)ale czy G12.1 obróci nam C jednocześnie korygując X ? Bo jeśli nie to raczej samo poruszanie się polarnie nic nam nie daje. Niszczymy wzór. Ciekawi mnie ten temat ponieważ sam w firmie mam taką maszynkę i razem z jej operatorem kombinujemy właśnie z grawerką czołową i na wałku.
W rozmiarze siła: Hartford Blockbuster PRO-3210 - 3000x2100x1070,42kW,35t

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#7

Post napisał: CNCRob » 27 lis 2008, 16:08

Primoza2007 pisze:Nowe CTX mogą mieć w opcji oś Y.
to jest opcja, zalezy jak kto kupi maszyne... mialem do czynienia z maszynami bez tej osi jak i z nia. jak ruszyc w fanucu os X i C jednoczesnie nie powiem bo robilem to jedynie na haidenhainie ale moze kolega ktory to zarzucil bedzie wiedzial. sa natomiast sposoby aby pomijac takie zabawy i osiagnac efekt.nawet poprzez rozpisywanie grawerki na pojedyncze linie i frezujac je kazda osobno z oddzielnego cyklu. zabawy przy programowaniu troche jest ale przy obrobce i tak wychodzi na to samo.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


janek43
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 03 sty 2008, 18:00
Lokalizacja: Jelenia Góra

#8

Post napisał: janek43 » 01 gru 2008, 16:24

Na symulacji przeszło (napisałem program na połowę detalu)
%%%
G40G80G90
G54
T0101(FREZ O SREDNICY 1)
M103S4000
M14(ZAŁĄCZENIE OSI C)
G0X5.5Z1(WYMIAR X PROMIENIOWY)
G28C0
G12.1
G1G94Z-1F40(ZAKŁADAM GLEBOKOŚĆ ROWKA 1)
X0.5
Z1
X3.02
Z-1
X4.67C3.53
X8.23C4.83
Z1
X4.65C3.5
Z-1
X-2.56C7.17
Z1
G13.1(WYŁACZENIE G12.1)
G0G53X300Z400
M15(WYŁĄCZENIE OSI C)
M30
%%%
Oś X pokrywa się z osią symetrii detalu, a oś wirtualna C pokrywa się z pomocniczą linią wymiarową oddzielającą wymiary 3 i 6 (tak sobie przyjąlem).
Dla wyjaśnienia niektórym koleżankom i kolegom forumowiczom oś wirtualna C jest liniowa, tzn. współrzędne są podawane w mm, a układ sterowania przelicza te wspólrzędnie liniowe na kąt obrotu rzeczywistej osi obrotowej C.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”