Strona 1 z 2

Podajnik w Mori Seiki SL 150

: 28 paź 2008, 08:37
autor: alif
Witam!
Jak uruchomić z programu podawanie pręta z podajnika? Podajnik ma liniał więc moje drugie pytanie brzmi: czy da się wysunąć pręt na konkretną długość? Dodam, że sterowanie to Fanuc 21 TA.

: 28 paź 2008, 11:10
autor: CNCRob
z czym masz konkretniej problem bo troche niezrozumiale to pytanie... podajnik zapewne ma linial po to aby wiedzial kiedy konczy sie material ale jesli nie podasz modelu to mozna jedynie zgadywac. w jakim sensie nie mozesz go odpalic? zapewne musisz albo otworzyc szczeki gdy podajnik bedzie w trybie auto lub rzucic jemu impuls poprzez wpisanie odpowiedniej funkcji M ale to juz zalezy ktora funkcje tobie producent maszyny ustawil. podaj typ maszyny i podajnika.

: 28 paź 2008, 11:35
autor: alif
Maszyna nazywa się jak w temacie Mori Seiki SL 150, podajnik to Multifeed ML1, a moje pytanie brzmi: jak uruchomić z programu podawanie pręta z podajnika, czyli jakie funkcje wpisać, żeby pręt się wysunął. Z otwarciem i zamknięciem szczęk sobie poradzę.

: 28 paź 2008, 11:46
autor: CNCRob
podajnik jedynie kojaze z pamieci ale chyba mialem z nim stycznosc. jest to podajnik pneumatyczny z ruchoma szuflada wrzucajaca nowe prety? taki na metrowe lub troche ponad kawalki pretow gdzie role popychacza spelnia dlugi pret ktory dziala jak tlok? czy ten podajnik jednak stale trzyma material?

: 28 paź 2008, 13:05
autor: alif
tak, wszystko się zgadza

: 28 paź 2008, 13:16
autor: CNCRob
podajniki te zazwyczaj sprzeglane sa z jednoczesnym otwarciem szczek w maszynie. probowales zalaczyc podjanik w trub auto i w maszynie w trybie auto utworzyc szczeki? wtedy tlok podajnika powinien pchnac material. a wysuwamy go na zderzak mocowany w miejsce jednego z narzedzi. nie wiem czego dokladnie oczekujesz ale moge cie dokladnie pokierowac co i jak robic.

: 28 paź 2008, 13:29
autor: alif
Próbowałem w programie wpisać mu funkcję , bodajże M79, która powinna wysuwać pręt, ale program w tym miejscu stawał i tak jakby czekał na jeszcze jakąś informację. Myślałem, że trzeba mu w tym miejscu podać wartość wysunięcia. Dzięki za podpowiedź ze zderzakiem. Byłbym bardzo wdzięczny za fragment programu, w którym by były te wszystkie komendy o których mówimy. Dziękuję za pomoc.

: 28 paź 2008, 13:44
autor: CNCRob
M79? jak masz wytlumaczona ta funkcje? nie jest to moze jako impuls do podajnika a nie wysuniecie? raczej jestem pewien, ze bedziesz musial uzyc zderzaka. po szybko wymysle kawalek programu, raczej nie powinien miec bledow:
M5 (zatrzymanie wrzeciona)
T0100 (zmiana narzedzia na zderzak)
G0 X0 Z2.
G0 Z-20. (ta wartosc zawsze modyfikujesz w zaleznosci od dlugosci sztuki jaka w danym programie robisz, jesli sztuka ma 18mm a przecinak 3mm to wpisz sztuke plus 1.5-2mm przecinaka, lepiej uzyj tu zamiast G0 posuwu minutowego np F3000)
M11 (otwarcie szczek)
G4 F2 (czekanie az podajnik poda material, moze potrzebna bedzie tu funkcja o ktorej pisales aby podajnik dostal impuls)
M10 (zamkniecie szczek)
i odjazd glowicy
powinno zadzialac, jak w ktoryms miejscy sie zatrzyma to daj znac. jesli maszyna zatrzymuje sie z miejscu gdzie otwiera szczeki i nei widaomo na co czeka to sprawdz czujniki krancowe na tyle wrzeciona, te ktore daja sygnal o szczekach otwartych lub zamknietych. mam nadzieje rowniez, ze podajnik znasz i dobrze przygotowujesz go do pracy?

: 29 paź 2008, 11:57
autor: alif
Witam po przerwie. Miałem odpowiedzieć wczoraj, no ale wypadła awaria i w takim razie piszę dzisiaj. Dzięki za podpowiedź, skorzystałem, ale nie mogę sobie poradzić z podajnikiem. W trybie auto nie chce popychać pręta. W instrukcjach do maszyny i sterowania ten temat jest prawie nie poruszany, nie mam skąd zaczerpnąć informacji. Proszę więc o dalsze podpowiedzi, a jeszcze lepiej było by, gdybyś miał jakąś instrukcję dotyczącą tego problemu.

: 29 paź 2008, 12:30
autor: kaleena
Ja mam podawanie pręta, jak napisał kolega Draco, przy czym po dojechaniu zderzaka na pozycję i otwarciu szczęk, jest funkcja M121 (to w moim przypadku), a po niej M96 Q26 P100 - sprawdzenie końca pręta i ewentualny przeskok przez program główny do bloku 100, po którym jest odjechanie zderzaka na pozycję wyrzutu końcówki pręta, ponowny dojazd zderzaka, podanie pręta i np.: planowanie początku pręta, jeśli nie planujemy każdej sztuki w programie głównym, bo robi to przecinak.