Uszkodzone sterowanie Heidenhain 155Q

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
majkig
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 15 sie 2016, 16:00
Lokalizacja: wejherowo

Uszkodzone sterowanie Heidenhain 155Q

#1

Post napisał: majkig » 11 sty 2017, 10:40

Witam Szanownych forumowiczów.
Mam problem ze zreferowaniem osi X. Po uruchomieniu maszyny i próbie zreferowania osi X maszyna najeżdża na krańcowy wyłącznik oraz sporadycznie pojawia się komunikat MESSYSTEM X DEFEKT B . Po sprawdzeniu liniału X (fizyczna podmianka dok osi Y) który działa, podejrzeniu padło sterowanie lub karta ( płytka która jest za to odpowiedzialna). Pytanie czy któryś z Panów posiada może takie sterowanie lub wie kto może posiadać na sprzedaż? Sterowanie Heidenhain 155Q lub podobne pasujące albo płytkę lub część która można by wymienić w nim. Elementy te znajdują się pod klawiaturą w pulpicie. Pozdrawiam.



Tagi:


johannes80
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 48
Rejestracja: 22 gru 2015, 14:43
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: johannes80 » 12 sty 2017, 13:18

Jeżeli to nie problem liniału, to nalazłem coś takiego:

http://apserwis.com.pl/db/oferta/451969 ... ad318e.pdf

Awatar użytkownika

Łuki31
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 333
Rejestracja: 28 lip 2007, 00:05
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

#3

Post napisał: Łuki31 » 12 sty 2017, 14:34

Kolego posprawdzaj najpierw krańcówki ,kabel w wannie który jest cały czas w ruchu podczas ruchu stołu ,spróbuj rozjechać maszynę w drugą stronę te liniały przy tym sterowaniu mają po dwa punkty referencyjne na końcu liniału .Komunikat wyskakuje tylko na końcu liniału,tylko z jednej strony , czy w połowie też .Co to za maszyna ?

Pozdrawiam
Jak pytam to znaczy że nie wiem ,jak wiem to odpowiem i pomogę ,więc doceń to -tak jak ja doceniam Cię !!!!


Autor tematu
majkig
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 15 sie 2016, 16:00
Lokalizacja: wejherowo

#4

Post napisał: majkig » 12 sty 2017, 14:42

Dzięki za zainteresowanie johannes80.
Modernizacja w moim przypadku narazie nie wchodzi w grę, bo muszę przyznać że maszynę kupiłem okazyjnie do przydomowego warsztatu i nie posiadam własnej firmy oraz dużego budżetu na naprawę ok. kilka tys. zł. Znalazłem kilka używanych na zagranicznych aukcjach, lecz ceny trochę mnie hamują jak narazie. A nóż ostało się jakieś po modernizacji właśnie i leży niepotrzebne komuś. Takie hobby :mrgreen: sobie znalazłem, niektórzy jeżdżą na ryby a ja wolę do garażu pójść. Na codzień frezer/wytaczarz CNC. Heidenhain w pracy i w domu :razz:

[ Dodano: 2017-01-12, 15:08 ]
Maszynę kupiłem bez liniału X. Kupiłem używany , rozebrałem, wyczyściłem , złożyłem wlutowałem nowy oryginalny kabel 3 metry Heidenhain oraz sprawdziłem podpinając pod oś Y oraz montując go w miejscu Y ( przykręciłem na jedną z dwuch śrubek mocujących na brzegach, drugi koniec podtrzymując udało mi się zreferować) Liniał posiada w środku czarną blaszkę (reference Mark) którą przesunąłem na drugi koniec liniału ponieważ krańcówkę mam z innej strony niż maszyna w której był liniał poprzednio. Gdy odłączyłem wtyczkę od liniału Y lub Z to wyskoczył błąd Y Z MESSYSTEM DEFEKT A gdy to samo robię z X nic się nie dzieje (jak by sterowanie widziało że Liniał X jest podłączony) przy próbie zreferowania tej osi najeżdża na pierwszą krańcówkę, przejeżdża przez punkt referencyjny i na drugiej krańcówce wyłącza zasilanie. Maszyna to "uratowana przed hutą żelaza" KLOPP KORRADI UW 4 CNC Heidenhain 155 Q. Dziękuję za zainteresowanie.

[ Dodano: 2017-01-12, 15:16 ]
Byłbym zapomniał Łuki31 mój Liniał posiada raczej jeden punkt referencyjny a błąd wyświetla sporadycznie i w różnym położeniu stołu i odległości od krańcówek.

[ Dodano: 2017-01-12, 15:38 ]
Maszyna również nie posiadała MP parametrów które udało mi się otrzymać od producenta KLOPP. Po za zmianą kilku mam nadzieję że wszystkie pozostałe powinienem wpisać bez zmian. Zmieniłem parametr od pilota (handrad) odnośnie typu, zmieniłem parametr od kierunku referowania osi x (ponieważ stół przemieszczał się w kierunku przeciwnym do krańcówki od referowania) oraz parametr z pamięcią RAM na pamięć EPROM lub odwrotnie ponieważ bez tego maszyna nie załączała zasilania. Z tego co udało mi się przetłumaczyć i pokombinować z parametrami wychodzi na to że reszta MP powinna zostać bez zmian.

[ Dodano: 2017-01-12, 16:56 ]
Mało tego miałem kiedyś styczność w pracy z liniałami (demontaż, czyszczenie, montaż) podobne komunikaty też były. Lecz jeszcze nie widziałem żeby maszyna bez żadnego komunikatu i bez podpiętego do sterowania liniału pomiarowego w ogóle ruszyła a o odjeździe na krańcówkę nie wspomnę. Macie może Panowie jakieś sugestie, pomysły? Pozdrawiam.


karolekqazplm
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:57
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

#5

Post napisał: karolekqazplm » 12 sty 2017, 21:33

miałem podobny problem przy tokarce.
Liniał uległ uszkodzeniu przez długotrwały brak przedmuchu. Zebrały się wióry i przetarły gumki i na wpadły do wnętrza.
Liniał gubił pozycję w różnych miejscach. Myślałem, ze to poszło starowanie, lecz po wymianie wszystko było ok. Dodam tylko, że to stało się w pierwszym roku pracy od zakupu nowiutkiej tokarki - ctx rok produkcji 2015


Autor tematu
majkig
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 15 sie 2016, 16:00
Lokalizacja: wejherowo

#6

Post napisał: majkig » 12 sty 2017, 23:12

Tak tylko że u mnie po podmianie liniału X pod wtyczkę od osi Y i po montażu X w miejscu Y działa poprawnie znajduje punkt referencyjny i czyta aktualną pozycję. Liniał czysty w środku jak z fabryki. Moim zdaniem 100% Liniał sprawny, przewody również.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”