Strona 1 z 1

Bazowanie materialu

: 02 mar 2016, 14:30
autor: blasterpl
Temat powrócił . Wycinam kilka małych detali z płyty alu o wymiarach ≈ 300x200 . Po zakończeniu obróbki z jednej strony , muszę tez obrabiać "od dołu" , obracam wiec cala płytę i jak ją dokładnie zabazować :?: . Jak koledzy radzą sobie z takim tematem :?:

: 02 mar 2016, 15:37
autor: ASOR
Trudno podać jeden sposób - zależy od tego jak wygląda detal, jak jest mocowany i jak dokładnie trzeba się zabazować.

Taki najprostszy i w miarę uniwasalny sposób to:

- Mocujesz płytę klemami i lekko dokręcasz.
- Diatestem zamocowanym we wrzecionie sprawdzasz równoległość ustawienia wybranej krawędzi detalu do jednej z osi (zakładam, że jest taka i jest gładka a nie spod tępej piły).
- Delikatnie napukujesz młoteczkiem, aż uszyskasz rzeczoną równoległość.
- Dociągasz klemy i sprawdzasz jeszcze raz czy jest równolegle. Jeżeli nie, to ustawiasz raz jeszcze. Jak jest OK, to masz już kierunki, teraz zero.
- Jeżeli masz wykonany w płycie jakiś otwór przelotowy to bazujesz się na tym otworze - sondą, diatestem albo w ostateczności trzpieniem czy rysikiem.
- Jeżeli nie ma otworu, to potrzebne Ci są dwie krawędzie równoległe do X i Y. Łapiesz na nich bazy - sondą, czujnikiem krawędzi, albo papierkiem i frezem.
- Jeżeli detal nie ma takich krawędzi, to jest gorzej - trzeba planując obróbkę zostawić sobie przynajmniej ich fragmenty i usunąć w kolejnej operacji.

Można oczywiście wymyślać mnóstwo aternatywnych sposobów: można się zabazować na współrzędnych 3 otworów i odpowiednio obrócić układ współrzędnych maszyny, można zrobić przyrząd np. z kołkami wchodzącymi w otwory na dolnej powierzchni detalu i bazować się na przyrządzie.

: 02 mar 2016, 17:23
autor: blasterpl
Detale które wycinam są małe i praktycznie nie maja prostych krawędzi. Mozna by wykorzystać krawędzie płyty ale trzeba by te krawędzie dokładnie obrobić. Po obróceniu płyty będzie jak by lustrzane odbicie detalu , czy da się to załatwić przez przesuniecie/obrócenie układu współrzędnych maszyny :?:
Obrazek

: 02 mar 2016, 19:06
autor: nutrash
Nie, bo skoro nie robisz wcześniej nic od czego się bazujesz to programowo tego nie obejdziesz. Gdzieś musisz stworzyć jakieś zaczepienie które będziesz mógł wykorzystać po obrocie. Jak nie chcesz/nie możesz obrabiać krawędzi to zrób sobie otwor od którego się ustawisz potem. Zakładam że po obrocie będziesz dopychal te sama krawędź do zderzaków i będziesz znał położenie tego otworu od krawędzi płyty.

: 06 mar 2016, 14:59
autor: blasterpl
Wiec robię tak , już na etapie projektowania detalu ustalam jego położenie w przygotówce . Dla obróbki z dołu ( pierwsza w kolejności) zero materiału ustawiam w dolnym lewym rogu przygotówki(łatwo złapać zera XiY na krawędziach) , mocuje ja w imadle i obrabiam. Dla obróbki z góry (druga w kolejności) obracam cała przygotówkę tak ze zero materiału mam w dolnym prawym rogu , ponownie łapie zero materiału w XiY na krawędziach i obrabiam. Oczywiście zmiana położenia zera materiału jest uwzględniona podczas obliczania trajektorii. Nie wiem czy ktoś coś z tego zrozumiał :wink: ale to działa :grin: .

: 07 mar 2016, 09:26
autor: tabak
Jeżeli jest miejsce i możliwość to ja robię w płycie 2 otworki pod kolki bazujące. Kolki przed drugim programem przykrecane są do kanalka teowego, i baza jest lapana w jednym lub pomiedzy kolkami. Mamy wtedy bazę xyz oraz równoległość bezględem osi