fazowanie krawedzi

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

fazowanie krawedzi

#1

Post napisał: blasterpl » 02 mar 2016, 14:21

Jak opisać w tabeli narzędzi taki fazownik :?: , długość to chyba wiadomo ale co wpisać w R :?: . Jak to ugryźć :?:
Obrazek

Obrazek



Tagi:


nutrash
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2016, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: nutrash » 02 mar 2016, 16:08

Zależy :) po pierwsze czy to ma tylko zgodnie z zalozeniem fazowac otwory czy frezowac delikatna fazę, bo do tego to narzędzie też jest czasem zaprzęgane. Czy na dłużej montujesz czy na jedna robotę. Czy robisz na maszynie sam czy z kimś.

Z kwestii bezpieczeństwa najlepiej jest wpisać największy R, wtedy wiesz, że omyłkowo nie przydzwonisz. Narzedzie ma 90° więc łatwo sobie policzysz trójkat dla danej średnicy otworu. Dobrze jest sobie zrobić taka listę fi otworu / Z na jaki trzeba zjechać, przykładowo co 1mm fi, wtedy przyspieszasz swoją pracę z tym narzędziem.

Jak chcesz frezowac to badasz jaka ma średnicę na danej długości i wpisujesz zgodnie z tym co okreslisz - wówczas możesz się bawić z korekcjami.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#3

Post napisał: blasterpl » 02 mar 2016, 17:30

Służyć ma do delikatnego fazowania/tępienia krawędzi i otworów , materiał to alu. W końcu mam maszynę z magazynem :mrgreen: wiec mogę sobie zamontować na stale . Na maszynie robię tylko ja.


nutrash
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2016, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: nutrash » 02 mar 2016, 18:51

No to tak jak napisałem powyżej ;) do fazowania otworów wpisz sobie maksymalny R i max długość. Po zrobieniu obliczeń głębokości wjazdu dla danego fi - najlepiej tabela w excelu + drukowanie wynikow - masz jeden problem z głowy.
Do frezowania fazek (z korekcja promienia) musisz zbadać średnicę narzędzia na danej wysokości. Z narzędziem typu microset od dmg to wesoła zabawa, a jak nie masz to z użyciem wysokościomierza i suwmiarki też zmierzysz. Wpisujesz w maszynę i jest git. Polecam zmierzyć dość blisko końca narzędzia np. max L - 2 mm bo będziesz miał dość duzo zapasu na robienie różnych faz. Wtedy piszesz program na kontur i np. wykonanie go na Z-2 robi fazę 2x45° i analogicznie z innymi wartościami. Dodam, że trzeba pamiętać, że narzędzie tak zmierzone wystaje poza kontur obrabiany z "niewłaściwej" strony więc gdy jest gdzieś ciasno to uważaj. Wprowadzasz wtedy te sama wartosc korekcji promienia i długości narzedzia przez co bez ponownego mierzenia sobie przesuwasz narzędzie na zewnątrz i niżej. Możesz też w ten sposób wierszowac fazki itd.


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#5

Post napisał: Arias2 » 02 mar 2016, 19:16

JA bym wpisał promień minimalny dla narzędzia 90° i długośc maksymalna, dlatego że robiąc fazy otworów czy też krawędzi wpisujesz jedynie głębokość a resztę robi się samo. Jeśli robisz fazy bez korekcji R to jest tak samo jak i dla innych narzędzi trzeba samemu policzyć przesunięcie.


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#6

Post napisał: blasterpl » 03 mar 2016, 08:52

Arias2 pisze:JA bym wpisał promień minimalny dla narzędzia 90° i długośc maksymalna, .
Parametry jakie mogę przypisać do narzędzia , gdzie i co wpisać :shock:
Obrazek


strahodekox
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 27 cze 2014, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: strahodekox » 03 mar 2016, 11:38

Musisz znać maksymalny promień narzędzia i wpisać do tabeli. Potem już z górki. Aby zrobić fazę na konturze wystarczy dosunąć się do niego z wykorzystaniem kompensacji promienia na głębokości równej wielkości fazy.
HEHEHELMANS


Autor tematu
blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#8

Post napisał: blasterpl » 03 mar 2016, 13:07

strahodekox pisze: Aby zrobić fazę na konturze wystarczy dosunąć się do niego z wykorzystaniem kompensacji promienia na głębokości równej wielkości fazy.
Nic z tego nie rozumie :???: , opisywanie narzędzi jest dla mnie zupełnie nowe , proszę o łopatologiczne wytłumaczenie .


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

#9

Post napisał: Arias2 » 03 mar 2016, 19:25

W kolejności wg opisy
R tu wpisujesz tą wielkość jaką ma narzędzie
R1 dodatkowy wartość dla promienia, doliczana lub odejmowana do wartości R, zależy jak zapiszesz na + czy na -
strahodekox pisze:Musisz znać maksymalny promień narzędzia i wpisać do tabeli. Potem już z górki. Aby zrobić fazę na konturze wystarczy dosunąć się do niego z wykorzystaniem kompensacji promienia na głębokości równej wielkości fazy.

Jeśli wpisze maksymalny promień, to wtedy musi przeliczać przesunięcie dla np: X o wielkość fazy dodatkowo kalkulując zagłębienie narzędzia.
Przykład
Standardowe narzędzie max fi 30mm min 2mm. głębokość kieszeni 10 mm faza na 1.5 mm
wg mnie dużo liczenia dla maksymalnej średnicy bo długość ostrz to około 13-14 mm.
Dla minimalnej średnicy dajesz zagłębienie na 1.5 mm resztę robi program.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#10

Post napisał: Pneumokok » 03 mar 2016, 21:25

Z opisu wnioskuję, że to za pomocą R4 oraz L4 przesuwa się narzędzie, a nie R1 oraz L1. Czy przypadkiem R1 do R3 oraz L1 do L3 nie służą do tego aby dodatkowo wrysować , trzonek (R1 i L1) oraz oprawkę (R2 i L2) (R3 i L3) tak by były widoczne na symulacji?
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”