Przejście z 3 na 5osi

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
stonka123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 02 cze 2013, 23:41
Lokalizacja: WLKP

Przejście z 3 na 5osi

#1

Post napisał: stonka123 » 01 mar 2016, 16:52

Witam Panowie. Pracuje na hdh 530 około dwóch lat jestem samodzielny. Biegle pisze programy z pulpitu. Posługuje sie sonda oraz bramka pomiarowa na trzech osiach! Lecz ostatnio dostałem propozycje przejścia do firmy na 5 osiowa maszynę. I stąd moje pytania czy jestem w stanie po Miesiącu być samodzielny? Po okresie max 3 miesiącach biegle ogarniać 5 osi? Może któryś z Panów Miał takie możliwości I odczucia z czym trudno a z czym łatwiej I chce mi napisać. Pozdrawiam. Zaznaczam ze nigdy nie miałem do czynienia z 5 osiami. Chodzi o sterowanie hdh530 maszyny declekmaho



Tagi:


lysy_78
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 18
Rejestracja: 15 paź 2006, 22:58
Lokalizacja: pruszkow

#2

Post napisał: lysy_78 » 01 mar 2016, 20:49

Dochodzą Ci osie obrotowe, przeważnie obrót stołu i wychylenie kołyski. Jeżeli jesteś to sobie w stanie wyobrazić to nie ma problemu (w jakim położeniu znajduje się detal).


Sw1ety
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 22 lut 2016, 21:49
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Sw1ety » 02 mar 2016, 11:57

Po jednym dniu będziesz w stanie programować obróbkę indeksowaną z użyciem 5 osi (3+2 osie). Obróbka symultaniczna czyli ciągła praca w 5 osiach będzie osiągalna dla Ciebie tylko w przypadku gdy nauczysz się programować z użyciem jakiegoś oprogramowania wspomagającego wytwarzania (CAM). Warto zapytać pracodawcę jaki ma być docelowo twój zakres pracy, praca tylko z użyciem pulpitu czy też programowanie z użyciem jakiegoś CAM-a.


nutrash
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 70
Rejestracja: 29 sty 2016, 19:24
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: nutrash » 02 mar 2016, 15:57

Dobrze powiedziane, no może nie po jednym dniu, ale ramy czasowe jakie zostały podane w pierwszym poście są jak najbardziej realne, a jak Ci się będzie chciało to nawet zawyżone. Poczytaj o spatialu/axialu, osi C, a jak to zakumasz to jesteś na dobrej drodze. Potem tylko obycie się z tematem zostaje aż sobie wyrobisz nawyki. Tak naprawdę dobrze opanowane 3 osie to niezbędna podstawa, bo przy programowaniu z pulpitu wykonujesz odpowiedni obrót C lub B lub oba i dalej jedziesz w trzech osiach.


Autor tematu
stonka123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 02 cze 2013, 23:41
Lokalizacja: WLKP

#5

Post napisał: stonka123 » 02 mar 2016, 16:54

Sw1ety pisze:Po jednym dniu będziesz w stanie programować obróbkę indeksowaną z użyciem 5 osi (3+2 osie). Obróbka symultaniczna czyli ciągła praca w 5 osiach będzie osiągalna dla Ciebie tylko w przypadku gdy nauczysz się programować z użyciem jakiegoś oprogramowania wspomagającego wytwarzania (CAM). Warto zapytać pracodawcę jaki ma być docelowo twój zakres pracy, praca tylko z użyciem pulpitu czy też programowanie z użyciem jakiegoś CAM-a.
pracodowca zapewniał ze większość to pgm wygenerowana przez cam.


Sw1ety
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 22 lut 2016, 21:49
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: Sw1ety » 02 mar 2016, 22:31

Wygenerowane czyli dostarczone przez programistę do Ciebie? W takim wypadku niema żadnego problemu. Zwracasz tylko uwagę czy układ współrzędnych nie jest obrócony, przesuniętym, odbity. Jeśli tak piszesz prosty program który ma za zadanie resetu cykli 7,10,13,19 a reszta wygląda jak przy 3 osiach.

Pozdrawiam

Oczywiście zwróć uwagę czy nowy/przyszły pracodawca to nie jest jakiś janusz biznesu który jeśli szuka oszczędności to w pierwszej kolejności patrzy na pensje swoich pracowników... ;)

P.S. Jeżeli chodzi o pracę indeksowaną 3+2 osie to heidenhain jest jak S-klasa w porównaniu do wszystkich innych systemów.


Autor tematu
stonka123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 22
Rejestracja: 02 cze 2013, 23:41
Lokalizacja: WLKP

#7

Post napisał: stonka123 » 03 mar 2016, 09:29

Sw1ety pisze:Wygenerowane czyli dostarczone przez programistę do Ciebie?.
Tak, chyba że jakiś gabaryt, otwory czy też planowanie to wiadomo, że z ręki. Dzięki i mam nadzieje ze mogę spać spokojnie. :mrgreen:


strahodekox
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 107
Rejestracja: 27 cze 2014, 10:23
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: strahodekox » 03 mar 2016, 11:34

W moim przypadku przejście z 3 na 5 osi wyglądało tak, że pchałem się drzwiami i oknami żeby móc pracować na takiej maszynie. Oczywiście pewne obawy były czy aby nie wyjdzie, że się pchałem a nie daję rady :D Wszysło tak, że po 1 dniu trzaskałem jak stary wyjadacz.
Żadnej wielkiej filozofii nie ma jeżeli posiadasz umiejętność myślenia przestrzennego (jakie kierunki będą miały poszczególne osie po danym obrocie układu).
HEHEHELMANS

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”