Odczyt pozycji rzeczywistej z parametru

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Adamldz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:22
Lokalizacja: Holandia

Odczyt pozycji rzeczywistej z parametru

#1

Post napisał: Adamldz » 13 lis 2014, 11:31

Witajcie forumowicze, dreczy mnie pytanie jak w tytule.
Mianowicie pod jakim parametrem heidenhain zapisuje pozycje rzeczywista? Czy ktos moze mi pomoc?
Chodzi konkretnie o przywolywanie cyklu ktory wymaga wspolrzednych "np srodka", jednak ja chce go przywolac w roznych i zalozywszy ze nie sa mi wstepnie znane.

[ Dodano: 2014-11-13, 18:01 ]
Dodam tylko ze z tych samych parametrow zapewne korzysta sonda, czy chocby przycisk na klawiaturze numerycznej "wprowadz pozycje rzeczywista". Ale gdzie to sie zapisuje?



Tagi:


Autor tematu
Adamldz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:22
Lokalizacja: Holandia

#2

Post napisał: Adamldz » 17 lis 2014, 08:36

Czyżby nikt nie znał odpowiedzi??? :shock:


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 17 lis 2014, 08:48

ale chcesz włączyć bazę rzeczywistą czy co, bo nie bardzo rozumiem?
Miejsce w którym są współrzędne sondy jest zapisany w parametrach użytkownika w edycja->MOD


Autor tematu
Adamldz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:22
Lokalizacja: Holandia

#4

Post napisał: Adamldz » 17 lis 2014, 09:19

Nie o to chodzi, pozycja rzeczywista mnie interesuje wylacznie. Zalozmy ze piszesz program i przywolujesz cykl wiercenia z szablonem po okregu. Szablon wymaga wspolrzednych srodka okregu. Zatem sytuacja jest oczywista kiedy te wspolrzedne znasz ale... kiedy chcesz zalozyc ze bedzie to makro ktore przywola ten szablon na roznych wspolrzednych, musialbys umiescic rowniez funkcje ktora te wspolrzedne bedzie wyliczala i za pomoca zmiennych podstawiala do szablonu..
Jest jednak prostrzy sposob.. Mianowicie chocby i fanuc zapisuje swoja pozycje rzeczywista pod ktoryms parametrem.. mozesz sie do niego odwolac wedle wlasnej potrzeby.
Heidenhain i kazdy system takowa funkcje musi posiadac.
Prosty dostep do tych parametrow otrzymujesz przy pomocy przycisku na klawiaturze numerycznej "pozycja rzeczywista" dzieki ktoremu wprowadzasz jednym nacisnieciem aktualne polozenie maszyny tak?
Zatem ja chce aby maszyna sama sobie pobrala ta wartosc, jest zapisana w ktoryms parametrze.. wystarczy wowczas w szablon wrzucic odpowiednie parametry odpowiedzialne za os.. i zostanie on wykonany w dowolnym miejscu w ktorym zatrzyma sie maszyna.
Pytanie brzmi, ktore parametry sa za pozycje rzeczywista odpowiedzialne. Powinny byc 3 (x,y,z)


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#5

Post napisał: PiRo_man » 17 lis 2014, 19:39

Adamldz pisze:Czyżby nikt nie znał odpowiedzi??? :shock:
Ktoś zna, ale skoro Tobie nie chce się wziąć instrukcji sterownika do ręki i poszukać odpowiedzi na swoje pytanie (zapewniam Cię, że tam ją właśnie znajdziesz), to nie widzę powodu dla którego ja, czy ktokolwiek inny miał by to zrobić.

Poza tym nawet nie podałeś wersji sterownika... Nie robię tu za wróżbitę ani jasnowidza.

inż. Mateusz


Autor tematu
Adamldz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:22
Lokalizacja: Holandia

#6

Post napisał: Adamldz » 17 lis 2014, 19:49

Fora takie jak to powstaly po to, zeby ludzie mogli zapytac o prosta rzecz zamiast wertowac instrukcje filozofie. Byc moze ktos madrzejszy zna odpowiedz i Ci jej udzieli uprzejmie a moze odezwie sie filozof jak Ty i pomimo ze sam nie masz bladego pojecia, zachciales blysnac. Nie mniej jednak dziekuje Ci za zaangażowanie.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 18 lis 2014, 09:19

Adamldz pisze:Fora takie jak to powstaly po to, zeby ludzie mogli zapytac o prosta rzecz zamiast wertowac instrukcje filozofie.
j.w.
inż. Mateusz najwidoczniej jest wszystkowiedzący, bo ma inż. przed imieniem ;)

Kolego domyślam się, że chodzi Tobie o np ustawienie 2 imadeł czy uchwytów tokarskich i obróbkę na nich obu tego samego programu. Niestety nie podpowiem, bo jak dotąd nie miałem okazji tak pracować


Autor tematu
Adamldz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:22
Lokalizacja: Holandia

#8

Post napisał: Adamldz » 18 lis 2014, 09:41

STELMI, dziekuje za odpowiedz. Tez nie o to chodzi niestety, na heidenhainie masz tablice ukladow wspolrzednych w ktorych mozesz zdefiniowac sobie ich wiele i odwolywac sie do nich wykonujac chocby prace oparta o ten sam program czy jego sekwencje np na wielu imadlach. Te pozycje znasz przed rozpoczeciem pracy, imadla mozesz pomierzyc.

Mowiac doslownie, jesli maszyna stoi w pozycji X50 i Y50 to ta aktualna pozycja (50,50) siedzi w ktoryms parametrze Q. Zupelnie jak glebokosc wiercenia o ile pamietam zdefiniowana jest przez "Q201".
Cala sztuczka ma polegac na tym ze przywolujesz cykl a ten wymaga wspolrzednych srodka, zatem maszyna sama sprawdza sobie pozycje w ktorej sie aktualnie znajduje, podstawia ja do szablonu poprzez zmienne i wykonuje zadanie bez przemieszczenia.

To jak by przywolac inkrementalnie ten szablon wpisujac wspolrzedne srodka IX=0, IY=0. Glupie cykle heidenhaina jednak na to nie pozwalaja.. :/


Tarant
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 06 cze 2012, 20:50
Lokalizacja: Breslau

#9

Post napisał: Tarant » 18 lis 2014, 11:02

Spróbuj po zaprogramowanej ścieżce wpisać CC bez współrzędnych.
Zaprogramowałem teraz na szybko coś takiego:

L X0 Y0
CC X0 Y0
L PR+50 PA+45
CC
L PR+50 PA-45

Wyszło mi na symulacji coś takiego ' /\ ' tylko że po linijce 'CC' bez współrzędnych jedna z linijek na pojedynczym bloku znikła.

Co do Piromana, to nie wiem po co ktoś się udziela jak nie ma nic ciekawego do powiedzenia :P


Autor tematu
Adamldz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2014, 11:22
Lokalizacja: Holandia

#10

Post napisał: Adamldz » 18 lis 2014, 11:33

Dzieki, juz wiem :)

Udzielam informacji jesli ktos w przyszlosci bedzie potrzebowal.

Przyklad szablon po okregu:

LBL 1
FN18: SYSREAD Q25= ID270 NR1 IDX1 (dla osi X)
FN18: SYSREAD Q26= ID270 NR1 IDX2 (dla osi Y)

15 CYCL DEF 220 POLAR PATTERN
Q216 = Q25 ;CENTRE IN 1ST AXIS
Q217 = Q26 ;CENTER IN 2ND AXIS
Q244 = 36 ;PITCH CIRCLE DIAMETR
Q245 = 0 ;STARTING ANGLE
Q246 = 360 ;STOPPING ANGLE
Q247 = 0 ;STEPPING ANGLE
Q241 = 8 ;NR OF REPETITIONS
Q200 = 2 ;SET-UP CLEARANCE
Q203 = 0 ;SURFACE COORDINATE
Q204 = 100 ;2ND SET-UP CLEARAN
LBL 0
Sprawdzone, dziala bezblednie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”