Heidenhain iTNC530- błąd korekcji długości narzędzia

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Pionier_CNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 30
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk

Heidenhain iTNC530- błąd korekcji długości narzędzia

#1

Post napisał: Pionier_CNC » 03 lis 2014, 18:29

Witam.
Od jakiegoś czasu mam problem z korekcją długości narzędzia. Kalibrację robię za pomocą sondy impulsowej narzędziowej TT140. Zauważyłem, że zawyża mi długość narzędzia o ok. 1,2 mm . Co może być przyczyną ? Czy ewentualnym rozwiązaniem problemu może być ponowne skalibrowanie sondy trzpieniem kontrolnym, który otrzymałem od producenta wraz z maszyną ?



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 04 lis 2014, 21:40

jeśli tak jest ze wszystkimi narzędziami to faktycznie mógłbyś skalibrować sondę
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#3

Post napisał: STELMI » 05 lis 2014, 07:56

trochę mało informacji podałeś:

- czy wszystkie zmierzone narzędzia są na równym poziomie a różnica 1,2mm jest tylko pomiędzy sondą a czujnikiem, którym ustawiasz sobie Z na materiale?

Pod grzybkiem masz wolframowy bezpiecznik, tam są 2 małe śrubki imbusowe, odkręć je, wyczyść wszystko i przykręć ponownie, może się po prostu poluzowały i różnica w długości jest spowodowana ruchem grzybka góra-dół?
Po przykręceniu ponownym grzybka warto go ustawić zgodnie z instrukcją (wrzucałem kiedyś tą instrukcję na forum) i ponownie zgrać czujnik pomiarowy z sondą, żeby Z się zgadzał, tylko oczywiście każde narzędzie z magazynu na nowo trzeba zabazować, żeby długości narzędzia zgadzały się do obecnego ustawienia sondy


Autor tematu
Pionier_CNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 30
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk

#4

Post napisał: Pionier_CNC » 05 lis 2014, 20:13

@STELMI- Na wszystkich mierzonych narzędziach jest taka właśnie różnica. Różnica pojawia się podczas mierzenia narzędzia na grzybku. W tej chwili korekcję długości wprowadzam ręcznie. Spróbuję w wolnej chwili przeprowadzić czyszczenie i sprawdzenie grzybka. A co do instrukcji, o której wspominasz... dasz jakiś namiar, w którym miejscu forum szukać ?

EDIT:
Znalazłem posta, w którym wstawiałeś zdjęcie z instrukcją, jednak link jest już nieaktywny.


mheli
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 211
Rejestracja: 09 gru 2006, 01:12
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: mheli » 06 lis 2014, 00:07

To może ja ...
Podstawowe kroki kalibracji urządzeń pomiarowych maszyny:
Ustawienie mechaniczne tzn. powierzchnia grzybka musi być idealnie płasko w X i Y (oczywiście musi być "pewnie" dokręcony żeby nie miał możliwości mechanicznie się przestawić)
Jeśli powyższy warunek jest spełniony pobierasz trzpień wzorcowy uprzednio wpisując do tabeli narzędzi jego długość i promień (z reguły wartości te są wygrawerowane na trzpieniu), następnie tym trzpieniem uruchamiasz cykl kalibracji grzybka pomiarowego.
Następnie mierzysz standartowym cyklem pomiaru narzędzia ten trzpień, dobrze jest zablokować obroty przy pomiarze trzpienia, chyba że dana maszyna nie załącza obrotów do pomiaru. Jeśli kalibracja grzybka wyszła ok to po zmierzeniu trzpienia jego długość w tabeli narzędzi nie będzie się różnić od tej która jest na nim wygrawerowana (lub różnica będzie mało znacząca).
Następnie mierzymy sondę 3D na grzybku (też blokując obroty).
Biorąc pod uwagę że kulka sondy 3D może nie znajdować się mechanicznie w osi wrzeciona, dobrze jest jeszcze przeprowadzić przy pomocy pierścienia wzorcowego kalibrację tego offsetu. I to chyba na tyle.
Jeśli wszystkie te kroki zostaną przeprowadzone z powodzeniem wtedy dotykając sondą "góry" detalu i stawiając tam np Z0 po zmierzeniu narzędzia na grzybku narzędzie powinno stanąć w Zecie dokładnie tam gdzie chcemy.
W Kolegi przypadku przyczyną może być niewłaściwa kalibracja grzybka ale i równie prawdopodobnie sondy 3D czyli wpisana w tabeli narzędzi niewłaściwa jej długość.


Autor tematu
Pionier_CNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 30
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: Pionier_CNC » 06 lis 2014, 07:10

Super! Dziękuję za rady, jak tylko "obłożenie" maszyny pracą się zmniejszy, będę przeprowadzał odpowiednie czynności i nie omieszkam informować o wynikach.
Dziękuję raz jeszcze :)


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#7

Post napisał: STELMI » 06 lis 2014, 07:47

Wrzucam ponownie:

Obrazek

jeżeli wszystkie są zmierzone tak samo to masz źle ustawiony czujnik względem sondy.
Załóż byle jaki klocek na maszynę, zmierz sobie długość (koniecznie ostry, żeby przekłamań nie było) freza powiedzmy fi 10mm i zabiel nim kawałek tego zamontowanego klocka. Później załóż czujnik, którym ustawiasz długość, najedź na przefrezowany fragment i jak nie będzie zero to zmień jego długość w magazynie, żeby było zero i masz ustawiony czujnik względem wszystkich narzędzi w magazynie

WARTO TEŻ SPRAWDZIĆ CZY SONDA 3D NIE BIJE!
Załóż mały czujnik z mocowaniem magnetycznym i najedź kulką od sondy na niego i ręką obracaj. Większość ma regulację, żeby ustawić go w środku, więc pokręć tą regulacją i sobie go ustaw w środku, najlepiej jest mieć na stałe ją w stożku, żeby zawsze mieć pewność, że jest poprawnie ustawiona. Dopiero jak ustawisz, że obracając ręką nie będzie odchyłek to zerujesz skalę na tarczy sondy i ustawiasz jej długość jak napisałem powyżej


Autor tematu
Pionier_CNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 30
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk

#8

Post napisał: Pionier_CNC » 06 lis 2014, 09:38

Mega wielkie dzięki :)


mheli
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 211
Rejestracja: 09 gru 2006, 01:12
Lokalizacja: Częstochowa

#9

Post napisał: mheli » 06 lis 2014, 23:40

STELMI centrowanie kulki sondy mechanicznie jest ok (o ile w ogóle jest to możliwe bo w tej chwili dostarczają do maszyn z reguły sondy zintegrowane z trzpieniem SK czy też HSK bez takiej opcji) natomiast obowiązkowo trzeba skalibrować ją elektronicznie tzn. na pierścieniu wzorcowym, bez tego ani rusz.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#10

Post napisał: STELMI » 07 lis 2014, 08:38

mheli pisze:STELMI centrowanie kulki sondy mechanicznie jest ok (o ile w ogóle jest to możliwe bo w tej chwili dostarczają do maszyn z reguły sondy zintegrowane z trzpieniem SK czy też HSK bez takiej opcji) natomiast obowiązkowo trzeba skalibrować ją elektronicznie tzn. na pierścieniu wzorcowym, bez tego ani rusz.
Mówisz o sondzie do pomiaru materiału a ja o czujniku zegarowym 3D:

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”