Dynamiczne monitorowanie kolizji DCM (iTNC530)

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
zordon666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 30 kwie 2007, 18:03
Lokalizacja: Błonie

Dynamiczne monitorowanie kolizji DCM (iTNC530)

#1

Post napisał: zordon666 » 04 wrz 2014, 10:38

Witam

Mam pytanie do kolegów pracujących na obrabiarkach 5 axis.
Czy warto zainwestować w zakup opcji DCM sterowania HeidenHain?
(Instrukcja HH530 strona 93)

Czy opcja ta jest używana w codziennej pracy?
Za kilka miesięcy pojawi się u nas obrabiarka, a nie mamy doświadczenia z taką maszyną.
(AVIA X-5, video )

Czytając opis funkcji DCM, rozumiem że producent zabezpiecza maszynę przed zderzeniem się korpusu wrzeciona ze stołem - to wszystko. Jeżeli będzie tam detal/imadło, a będzie tak zawsze, to jakie znaczenie ma zakup takiej opcji sterowania?
Chyba lepszym rozwiązaniem będzie model kinematyczny obrabiarki i symulacja kodu rzeczywistego w ramach oprogramowania CAM (NX9).

Z góry dziękuje za jakieś sugestie, pozdrawiam.



Tagi:


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#2

Post napisał: Loser » 04 wrz 2014, 16:13

W najnowszym hh (Heros 5) może dodawać mocowadła oprawki itd. Ja z tego nie korzystam, nie chciało mi sie jak na razie dochodzić co i jak, ale podejrzewam że byłoby z tym za dużo zabawy, przy częstych zmianach mocowadeł narzędzi i tak dalej. Więc u mnie ten monitoring kolizji eliminuje, kolizję elementów maszyny między sobą, ale też, jak masz zmierzone narzędzie, to stołu nie podziurawisz (chyba że sobie wyłączysz monitoring :grin:). Więc w sumie jest to jakieś tam zabezpieczenie przed sporym nieszczęściem. Chociaż na dwóch pozostałych 5 osiówkach, działam bez monitoringu i jakoś daję radę.
Co do opcji to ciekawi mnie czy w Avii jest możliwe wykupienie opcji samodzielnego ustawiania kinematyki. Wiem, że kiedyś to miał tylko DMG (nazywa się to Quickset), ale słyszałem że Heidenhain też to wprowadził i to jest akurat dosyć przydatne. Gdyby kolega mógł się przy okazji podpytać i napisać jak się sprawy mają to było by fajnie.


colltom
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 25 kwie 2007, 11:10
Lokalizacja: Żory

#3

Post napisał: colltom » 05 wrz 2014, 18:34

Avia to raczej kiepski wybór :cry: ,ale to tylko moje skromne zdanie :oops:


Autor tematu
zordon666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 59
Rejestracja: 30 kwie 2007, 18:03
Lokalizacja: Błonie

#4

Post napisał: zordon666 » 06 wrz 2014, 12:46

colltom pisze:Avia to raczej kiepski wybór :cry:
Trudno mi się wypowiedzieć która firma jest lepsza / gorsza.
Szef ma doświadczenie w analizowaniu takich aspektów jak korzyści/możliwości/potrzeby.
Wg. szefa zaletą tej maszyny jest uniwersalność, praca w trybie 3/4/5 osiowym, sztywność, duża przestrzeń robocza - a na narzędziowni zadania są przeróżne.
(najważniejsze maszyny na zakładzie wyszły od MASa, Agie Charmilles, SODIKa)
Podejrzewam że przede wszystkim chodzi o kasę.
Loser pisze:W najnowszym hh (Heros 5) może dodawać mocowadła oprawki itd
Pobrałem najnowszy symulator iTNC530, popatrzę na tą opcje DCM.
Temat zacząłem, bo szef poprosił, abym zorientował się w tej opcji, bo HH każe sobie słono zapłacić.
Wstyd się przyznać ale załatwiłem wrzeciono w MAS-ie :( (koszt serwisu i nowego wrzeciona 18.000 euro)
Od tamtej pory mam poważny uraz zawodowy :(, myślę że opcja DCM przy mojej dbałości o szczególy i 5 osiach to dobry pomysł :), przynajmniej będę miał spokojniejszą pracę.


Damien 328
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 19 sty 2014, 18:15
Lokalizacja: Oświęcim

#5

Post napisał: Damien 328 » 05 lis 2014, 15:29

Ja również jestem ciekawy dlaczego Avia to kiepski pomysł. Co prawda obecnie rozważam 3 osiówkę od Nich ale wszelkie opinie pomogą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”