Mazatrol 640T Kontra heidenhain

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
rubik86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: wrz

Mazatrol 640T Kontra heidenhain

#1

Post napisał: rubik86 » 25 sty 2014, 13:08

Witam wszystkich forumowiczów:) Aktualnie pracuje na maszynie Mazak na oprogramowaniu mazatrol 640T jestem pracownikiem samodzielnym tzn. pisze sobie programy ustawiam maszynę itd... ogólnie jest to produkcja jednostkowa. Jeśli chodzi o użytkowanie tej obrabiarki oraz oprogramowania to jestem zadowolony sprawuje się bardzo dobrze i jest łatwa w obsłudze... W ostatnim czasie szef zakupił maszynę Gildemeister na oprogramowaniu heidenhain no i w ramach wyróżnienia mam być jej operatorem mam jednak obawy jak to będzie wyglądać... moje pytanie jest następujące...
- jak wam się pracuje na tej maszynie nie myślę tu o wciskaniu zielonego guzika tylko pod kątem programowania oraz ustawiania.
- jak maszyna sprawuje się w produkcji jednostkowej czy długo zajmuje przestawianie maszyny
- czy istnieją jakieś symulatory na komputer stacjonarny?
Chciałbym się dowiedzieć waszej opinii na powyższe pytania:)
liczę na liczne odpowiedzi z góry wielkie dzięki...
W razie jakich kolwiek pytań dotyczących programowania mazatrola640T lub Matrixa można liczyć na moją pomoc :)



Tagi:


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#2

Post napisał: malpa500000 » 25 sty 2014, 15:39

symulator jest pare tematów niżej dla tnc530
jeżeli chodzi o programowanie zalezy co? 2D? szereg cyklów zarowno kieszeni otworów transformacji wiercenie gwintowanie roztaczanie i tak dalej.... frezowanie z konturu rownież jest. ogolnie sprawa przedstawia sie swietnie. programowanie parametryczne ale ja nie umiem za dobrze bo wspomagam sie camem w 3d a jak 3d to u mnie zkomplikowane formy także cieżko by było

Co programujesz na mazatrolu? jezeli kontury wyjecia czy otw to hh jest swietny.

jak dlugo zajmuje przestawienie maszyny hmm? ale o co chodzi o zapisanie nowego pkt zerowego? jezeli tak to odbywa sie to poprzez zapis preset czyli 2 przycisniecia.

hh na frezarki to swietne sterowanie także warto sie pomeczyć


Autor tematu
rubik86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: wrz

#3

Post napisał: rubik86 » 25 sty 2014, 23:19

przestawianie maszyny miałem na myśli namierzanie narzędi itp.

Czy symulacja w hh jest na tyle wiarygodna że wykrywa ewentualne kolizje np. ze szczękami ?

i czy w hh opisuje się narzędzia tak jak w mazatrolu? np.
czy to nóż prawy czy lewy obroty promień płytki kąt przystawienia średnica narzędzia oprawki i takie tam...?


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#4

Post napisał: malpa500000 » 26 sty 2014, 17:00

namierzanie narzedzia w programie wywołujesz komenda sa dwa jezyi programowania hh i iso w iso jest np T1 jeżeli chodzi o pomiar narzedzia to jezeli nie ma sądy to troche trzeba przemysleć jak mierzyć narzedzia sposobów jest kilka..

Ta jest tabela narzedzi gdzie mamy numer T nazwe promień (srednic nie ma) długość robocza ąt wejscia narzedzia, typ narzedzia zuzycie, i takie tam inne...


Teraz tak nie doczytałem i widze że to tokarka a nie frezarka... A jak hh na tokarce sie spisuje to nie wiem u mnie na załadzie tylko frezarki sa na hh a tokarke obsługuje na sinumeriku który swietnie sie sprawuje


Autor tematu
rubik86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: wrz

#5

Post napisał: rubik86 » 26 sty 2014, 18:42

no wybacz faktycznie nie opisałem o jaki sprzęt mi chodzi :( Jest to tokarka GDM na hh...
Jeśli chodzi o Mazaka to sprawa jest banalnie prosta pomiar narzędzia odbywa się za pomocą sondy zarówno osi x jak i z oraz dokładny i poprawny opis narzędzia gwarantuje satyswakcynujące wyniki pracy narzędzi.
Pracowałem również dość długo na tokarce gdzie maszynę programowałem w systemie ISO był to sinumerki 840D nad pomiarem położenia narzędzia trzeba było się dość namordować ale z biegiem czasu jak doszło się do wprawy był to również banał... Oś Z brała się z kodu G54 z bazy detalu oś X namierzałem ze średnicy zewnętrznej jeśli był to wytaczak to pomiar był brany z otworu obrabianego detalu...

hmm... Nie wiem czy dobrze myślę ale czy w hh jest podobnie jak w sinemeriku ?że pomiar narzędzia odbywa się przy pomocy obrabianego detalu ?

Pierwszy raz biorę taki udział w dyskusji na forum i zaczyna mi się to podobać :)
Pozdrawiam :)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#6

Post napisał: Majster70 » 28 sty 2014, 14:20

No zdaję się, że sterownie HH na tokarkach to jeszcze trochę nowość, może być kłopot z popularnością - co innego z frezarkami, tam HH był od zawsze...
Sam jestem ciekaw jak się na tym toczy?


Autor tematu
rubik86
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: wrz

#7

Post napisał: rubik86 » 29 sty 2014, 00:44

Jeśli chodzi o frezarki DCM na HH to super sprawa ale tokarki to podobno masakra a jeśli jeszcze w grę wchodzi przeciw wrzeciono to już całkiem... że tak człowiekowi pod górkę robią... ale myślę że dam radę kwestia czasu...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”