DMU 60 monoBLOCK / HH iTNC 530

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
aurob
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2010, 19:09
Lokalizacja: Kraków

DMU 60 monoBLOCK / HH iTNC 530

#1

Post napisał: aurob » 17 cze 2010, 19:26

witam serdecznie wszystkich.

pracuję na DMU 60 monoblok ze sterowaniem HH iTNC 530.

mam trzy pytania skierowane do ekspertów:

1. jaki "M-kod" odblokowuje drzwi na tej maszynie? - doświadczenie podpowiada mi, że musi być jakiś M-kod, który wykonuje taką funkcje.

2. z pewnością jest też możliwość zmiany w parametrach działania kodów M2 i M30. chciałbym, aby wywołanie tych kodów nie powodowało odblokowania drzwi.

w ramach wyjaśnień - chcę pozbyć się blokady drzwi.

3. może najmniej istotne, ale jednak: czy orientuje się ktoś w jaki sposób można wyregulować monitor na tej maszynie - obraz jest zbyt jaskrawy i chcę go trochę "przyciemnić".

z góry dziękuję za pomoc. z poważaniem Dariusz K.



Tagi:


marcin francus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 115
Rejestracja: 10 lut 2009, 15:39
Lokalizacja: oostrozebeke

#2

Post napisał: marcin francus » 17 cze 2010, 20:43

witam
na drzwi jest jeden sposob niezawodny, szlifierka katowa z cienka tarcza, lecisz po tej blaszce ktora wchodzi do stycznika i po problemie. drzwi sie otwieraja kiedy ty chcesz a nie maszyna.
monitor sie reguluje czterema mikroprzelacznikami z tylu, musi byc jakis dekielek do zdjecia z tylu obudowy monitora a jak nie ma to trzeba sobie zrobic i po zawodach
zmiany i grzebanie w parametrach maszynowych dotyczacych kodow M predzej czy pozniej msci sie okrutnie.
pozdro


Autor tematu
aurob
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2010, 19:09
Lokalizacja: Kraków

Re:

#3

Post napisał: aurob » 17 cze 2010, 22:29

dzięki, jednak takie rozwiazanie nie jest zadowalajace. zamek wystarczy odkrecic od drzwi i wowczas mozna je otwierac do woli. niestety, M2 i M30 odbiezpiecza zamek automatycznie i w rezultacie po kazdym skonczonym cyklu trzeba wyjac i wlozyc z powrotem ta "metalowa blaszke" w gniazdo. gniazdo z kolei jest dosc sprytnie zamontowane na gorze maszyny i nie bardzo da sie je gdzies przeniesc. w rezultacie po kazdym skonczonym cyklu musze wspinac sie na maszyne, aby 'przeladowac' zamek :( zalezy mi na zmianie parametrow dla M2 i M30.

mimo wszystko dzieki za podpowiedz. sprobuje jutro wyregulowac monitor.
pozdrawiam


kris852
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 18 cze 2010, 16:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: kris852 » 18 cze 2010, 17:12

witam
możesz spokojnie wyłączyć automatyczne odblokowywanie drzwi poprzez kod M30. U mnie na DMU 60p odpowiada za to parametr 4310.0, bit 12 (+4096):

'' 4310.0 Allgemeine MP (Bitcodiert)
...
bit 12 (+4096) ; Kabinenverriegelung mit M30 nicht offnen
...''

jednak dotyczy to sterowania TNC 426 na iTNC 530 może się to minimalnie różnić w zależności od wersji PLC, najlepiej sprawdź w dokumentacji od maszyny. Parametr musi być dobrze wprowadzony - abo binarnie albo dziesiętnie.
W razie problemów daj znać
pozdrawiam


Autor tematu
aurob
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 17 cze 2010, 19:09
Lokalizacja: Kraków

Re: kris

#5

Post napisał: aurob » 19 cze 2010, 11:00

witam,

widze, ze orientujesz sie w temacie. niestety nie mam zadnej dokumentacji odnosnie parametrow - z wyjatkiem parametrow uzytkownika. nie wiem jak sie do nich dostac. co gorsza funkcje dostepne w MOD zabezpieczone sa haslami. jedno z nich to 789, reszty nie znam.

tak na marginesie, codziennie rano jest problem przy zmianie narzedzia. maszyna zatrzymuje sie w trakcie cyklu. trzeba wowczas 'recznie' poprzez funkcje MOD anulowac taki cykl - odjechac wrzecionem i zamknac oslone. pozniej jest juz ok. spotkales sie z czyms takim?


kris852
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 69
Rejestracja: 18 cze 2010, 16:11
Lokalizacja: Wielkopolska

#6

Post napisał: kris852 » 19 cze 2010, 15:46

witam
a więc tak
1.drzwi: ręczne/edycja/mod/95148/ent/goto 4310/ent. Jeśli parametr 4310.0 jest w postaci binarnej (znak % przed parametrem) zamieniasz bit 12 z 0 na 1 licząc od prawej (pierwszy to bit 0!!!), jeśli jest to wartość dziesiętna dodajesz +4096 do aktualnej wartości/end. Na iTNC 530 powinieneś mieć za średnikiem opisy parametrów, i ostrożnie notuj co zmieniasz. Po tym zabiegu drzwi nie powinny się automatycznie otwierać na końcu programu (też pracuje z odkręconym ryglem i jest ok)

2. co do wymiany narzędzia to przyczyn może być wiele - przeżywałem je: mechanika, siłowniki, okablowanie, czujniki, zacisk wrzeciona itd.
jedyne co mogę doradzić to w niektórych przypadkach przerwania wymiany szybciej niż przez funkcje pomocy jest użycie funkcj M77. wykonując ją przez MDI. Jaki bład wywala przy zatrzymaniu?


Triaczek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 14 lut 2019, 17:09

Re: DMU 60 monoBLOCK / HH iTNC 530

#7

Post napisał: Triaczek » 28 maja 2023, 09:30

Dzień dobry.
Minęło sporo czasu od początku tej dyskusji, ale mama nadzieje że wszyscy w zdrowiu.

Chciałbym też zmienić sposób działania rygla drzwi.

Autor dyskusji (aurob) zadał pytania 1. Jaki M-kod odblokowuje drzwi i 2. Czy można zmienić działanie M2 i M30 by nie odblokowywały drzwi.

Widzę w drugim odpowiedź na pierwsze ale z opisu wnioskuję że chodzi o całkowity brak reakcji rygla drzwi na przebieg działania maszyny. Mówiąc prościej, zamykamy drzwi a one się nie blokują.

No to teraz pytanie. Czy procedura opisana przez Kris89 dezaktywuje rygiel z systemu czy tylko jak napisał „automatyczne odblokowywanie drzwi poprzez kod M30.”

Pytam bo chciałbym pozostawić w pełni działający rygiel ale po zakończeniu programu kodem M2 lub M30 został automatycznie zwolniony.

Znalazłem podobny do opisanego przez Kris89 sposobu, proces zwalniający drzwi po zakończeniu programu z tym że zdecydowanie bardziej przejrzysty.

Czyli:
Praca ręczna/edycja/mod/95148/ent /MP config total/. Zależnie od wersji, wyszukujemy pozycje :

Arbeitsraum entriegeln bei END PGM
lub
Unlock guard on END PGM automatically.

i zmieniamy przypisaną jej wartość w kolumnie on/off z 0 na 1

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”