heidenhain 416F babcia WHN

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
K-mil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 21:56
Lokalizacja: Danzig

heidenhain 416F babcia WHN

#1

Post napisał: K-mil » 15 wrz 2017, 21:43

Cześć, jestem Kamilem, rok temu zacząłem prace na wytaczarce whn 13,8 ze sterowaniem heidenhain 416F. na samym początku to nie wiedziałem nawet jak się to uruchamia, potem byłem guzikowym, a teraz jestem operator-wytaczarz. na początku ciężko mi było ogarnąć tolerancje i chropowatość powierzchni więc było dużo "odpadu", czasami dało się napawać więc też nie tak źle, często o pomoc w programowaniu mogę prosić kolegów, ale tylko o podstawowe sprawy. po roku potrafię sobie poradzić na maszynie. chce się dowiedzieć dlaczego program pokazany na zdjęciu mi nie działa:

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:


majo5555
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:01
Lokalizacja: Kielce

#2

Post napisał: majo5555 » 16 wrz 2017, 01:02

Witam!!
Niestety mam problem z kompem wiec symulatora nie odpale. Co mi sie rzucilo w oczy - nie widzac blk form i osi w jakiej pracuje narzedzie, przy tool call masz os Y, pomijam juz brak zakonczenia programu np.: M2 a przy tym oprogramowaniu moze to sie zle skonczyc (cykl 7 zostaje w pamieci i latwo o dzwon).Kolejna sprawa to frezujesz z M4 (dawno juz lewymi narzedziami nie frezowalem ;-))i na Z0 wiec symulacja raczej nic Ci nie pokaze.Po co z ciekawosci Ci lbl skoro go nie konczysz i nie powtarzasz??? Bez bezpiecznego wyjazdu tez latwo pomylic os na Z0.Jutro w pracy wklepe na maszyne bo CR juz kawal czasu nie uzywalem.
Pozdrawiam!!

Testowalem na maszynie program. Przy takim ustawieniu wywala blad korekcji narzedzia ale teraz pracuje na pionowym centrum 3 osiowym. Jak dla mnie to wywal tego Y przy tool call i wstaw Z. Daj znac czy pomoglo.


Autor tematu
K-mil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 21:56
Lokalizacja: Danzig

#3

Post napisał: K-mil » 16 wrz 2017, 16:23

BLK form ma jakieś znaczenie?
Os pracy narzędzie ustawiłem w tool call1 Y dlatego że mam założona głowice kątowa a w programie z zamieniłem na Y bo Z i X to płaszczyzna i nie pokaże mi nawet jak to wygląda. trochę namieszałem...
Ja używam M5 bo mnie tak nauczyli jak zaczynałem, a M2 używam w zasadzie tylko przy rotacji bo potem jakieś dziwne rzeczy się dzieją. M4 dlatego że przy głowicy katowej zmienia się kierunek obrotów. Po lbl przeważnie daje IZ-1 np. Ale najczęściej IW-1 bo Z się zacina albo skacze sobie poprostu 0.2 mm. Na końcu operacji daje lbl1 rep 30

Napiszę ten program od nowa jak będę w pracy,
Będę na kompie to dodam kilka zdjęć z Pracy.


majo5555
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:01
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: majo5555 » 16 wrz 2017, 16:47

Witam!
To trochę teraz konkretniej opisałeś ;-) Robiłem na 415F z uchylnym wrzecionem i fanucu (wytaczarka) gdzie prawie nigdy nie było potrzeby zmieniać osi narzędzi. Jeśli o blk form chodzi to - na moim starym sterowaniu krzaczył jeśli zapisałeś przykładowo - Z X-100 Y-100 Z-20 X100 Y100 Z0 a przy tool call dałeś inną oś jak u Ciebie Y. Co do rotacji to też kwiatki może porobić ale o tym już dawno zapomniałem. Jak już pisałem cała symulacja u mnie przechodzi ale tylko w osi Z. Przy Y jest alarm o braku możliwości wyliczenia kompensacji narzędzia.Teraz czekam na cały program aby móc go przetestować nawet na staruszku 415 o którym już każdy w pracy zapomniał ;-(
Pozdrawiam!!


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: Steryd » 16 wrz 2017, 18:10

Przede wszystkim tooldef przed toolcall em.
Jesli definiujesz os narzędzia jako Y wtedy korekcje działają w plaszczyznie ZX, dlatego przy włączaniu korekcji nie mozesz wykonać ruchu w kierunku Y (to działa jak G19).
Można?
Morzna!!!


majo5555
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:01
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: majo5555 » 17 wrz 2017, 01:53

Witam!!
Tak też mi się zdawało ;-) Poza tym o ile pamięć mnie nie myli to toll def dawało sie po toll call na takich sterownikach. Ale już parę lat na tym nie śmigam i ciężko mi być w tym temacie pewnym....
Pozdrawiam!!!


MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

Korekcja narzedzia

#7

Post napisał: MAREK POCHRON » 17 wrz 2017, 20:26

Czesc. Pracujac osia "Y" to korekcje zapinamy w osi "ZX" , caly kontur /test/ pracuje w osi "Y" . Tak ze BLOK FORM tez ma miec os "Y". Ty zapinasz korekcje w osi "Y" ?????. osi narzedzia,


Autor tematu
K-mil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 21:56
Lokalizacja: Danzig

#8

Post napisał: K-mil » 23 wrz 2017, 10:47

Cześć, zapomniałem ze w blk form się podaje oś pracy... Tak to jest jak się tego nie używa.
Tak więc wprowadziłem zmiany i napisałem program od nowa, i oto zadziałał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek


MAREK POCHRON
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 153
Rejestracja: 30 gru 2010, 21:08
Lokalizacja: TARNÓW

"Y"

#9

Post napisał: MAREK POCHRON » 01 paź 2017, 06:54

Czesc. Jak pomoglem to kliknij ... pomogl.


Autor tematu
K-mil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 14
Rejestracja: 24 wrz 2013, 21:56
Lokalizacja: Danzig

Re: heidenhain 416F babcia WHN

#10

Post napisał: K-mil » 18 lis 2017, 22:45

Cześć, gdzie sie klika pomagasa?
chciałbym was zapytać o pewien program na wyżęj wymienionym sterowniku heidenhain 416f,
chodzi o wybieranie materiału w kęsie stali do wytaczania, zgrubnie, głowicą.
otóż kolega mój z pracy ma za sobą kilkanaście lat doświadczenia i nie chce mi powiedzieć jak sie to robi.
otwór nieprzelotowy fi 70H7 głębokości 120mm +0,2
na początku na wylot wierce wiertłem fi 45 (zgodnie z rysunkiem)
potem po przewierceniu otworu zaczynam wybierać naddatek głowica i tak:
głowica fi 40.
nie używam funkcji lr i rr. po prostu odejmuje sobie promień głowicy.
chcę wyfrezować na fi68 (naddatek na wytaczanie) program wygląda mniej więcej tak:
L w+10 f3000 M3
L x0y0 (środek otworu)
L w0
LBL 1
CC x0y0
iw-1 F1000
L X0Y+14 F600 (+14 bo 68/2 =34 -20(promień głowicy)=14)
c x0y14 F600 (c to koło)
L x0y0 F1000
LBL 1 REP 119
STOP m2
end pgm "kolo"
pominąłem blk form i tool cale bo nie pamiętam, tool cal itak wpisuje L=0 i R=0 a obroty przeważnie 600, zmieniam tylko do gwintowania i wiercenia wiertłami +50
jeśli zrozumiale to przepisałem to wygląda to tak że najeżdżam na środek otworu potem wrzeciono przyrostowo zagłębia sie na milimeter i potem program robi koło w środku otworu, i wraca na środek aby wrzeciono z głowica mogło sie zagłębić.
z tego co widziałem, jest to możliwe żeby zamiast tego zrobić spirale, czyli podczas robienia koła przez maszynę jednocześnie głowica się zagłębiała w materiał dochodząc do żądanej głębokości zrobiła jedno koło (coś jak dwell time przy wierceniu, czyli obrót bez zagłębiania żeby wyrównać dno otworu) tylko nikt mnie tego nie chce nauczyć, a przyspieszyłoby mi to prace trzykrotnie. raz sobie pomyślałem żę tam gdzie jest c x0y14 dodać iw-1 ale to nie zadziałało.
czy mogę mieć prośbę do was o wytłumaczenie mi jak się robi taką spirale/helix?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”