Heidenhain 426M - problem z backupem

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
neusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2009, 17:27
Lokalizacja: Zabrze

Heidenhain 426M - problem z backupem

#1

Post napisał: neusz » 18 mar 2009, 17:38

Witam. Mam problem z wytaczarką BFT130 firmy UNION ze sterowaniem Heidenhain 426M. A mianowicie chciałbym wykonać kopię zapasową dysku HDD umieszczonego w sterowaniu. Wiem, że można wykonać kopię za pomocą programu TNCremo zgrywając wszystkie dane z partycji SYS, PLC oraz TNC. Po wykonaniu backupu tworzą się 2 pliki *.bck i *.lst w których faktycznie ukazane jest co znajduje się na w/w partycjach. Po wyciągnięciu dysku HDD, włożeniu nowego HDD, odpowiednim sformatowaniu i wgraniu owego backupu maszyna nie startuje tylko wyrzuca komunikaty: language error, update sytem data, power interrupted, translated PLC oraz czerwoną ramkę w której pisze: error MP2100. I nie da się nic zrobić z klawiatury jak tylko wcisnać klawisz END i nastepuje ponowne uruchomienie maszyny i tak w kółko. Po wpięciu starego HDD maszyna pracuje bez zarzutów. Proszę o pomoc jak stworzyć taki zapasowy dysk w razie jakichkolwiek problemów ze starym dyskiem. Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-03-21, 15:30 ]
Witam. Naprawdę nikt nie wie jak to zrobić?



Tagi:


Janek_12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, 16:35
Lokalizacja: od innych

#2

Post napisał: Janek_12 » 23 mar 2009, 16:39

A wiec tak. Sam backup nie tworzy kopii systemu z parycji SYS. Robi kopię programów TNC oraz po wprowadzeniu hasła pliki PLC. Nie ma możliwości zgrania systemu i nie będzie działać Tobie system w ten sposób. Słyszałem o próbach robienia kopii całego dysku za pomocą Partition Magic, ale czy to działa nie gwarantuję. Pozdrawiam


Autor tematu
neusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2009, 17:27
Lokalizacja: Zabrze

Heidenhain 426M - problem z backupem

#3

Post napisał: neusz » 23 mar 2009, 19:18

Partycję SYS, PLC, TNC tworzy się na maszynie poprzez opcję FORMAT. Po formatowaniu jednostka tworzy na partycji SYS 3 pliki: NCDATA.SYS, NCPATH.SYS, TIMES.SYS. W plikach tych umieszczone są podstawowe parametry jednostki sterującej, m.in. ustawienia RS by można było połączyć się z laptopem i wgrać backup. Programy typu Norton Ghost, Acronis, Partition Magic nie wchodzą w grę, gdyż partycji SYS nie da się niczym sklonować. Powtarzam jest to partycja tworzona przez jednostkę sterującą. Przy robieniu full backupu TNCremo również zgrywa te 3 pliki z partycji SYS. Dołączam niedowiarkom pliki backupu wykonane na tej maszynie (2 pliki: *.lst i *.bck). Po wykonaniu ekstrakcji tych plików za pomocą TNCremo utworzą się 3 katalogi odpowiadające zawartości poszczególnych partycji: SYS, PLC, TNC. Pomimo wgrania tych plików na nowy (zapasowy) dysk maszyna odmawia posłuszeństwa. Dowiedziałem się, że po wgraniu backupu trzeba jakieś pliki skompilować aby jednostka wystartowała. Ale jakie to pliki i jak skompilować to dla mnie czarna magia. Dołączam również instalkę TNCremo oraz Servicehandbook TNC426CB/PB/M/TNC430CA/PA/M niestety zahasłowane, ale może komuś uda się złamać hasło. Wszelkie sugestie mile widziane. Pozdrawiam
Załączniki
backup.zip
(636.76 KiB) Pobrany 664 razy
tncremo26sp1de.zip
(9.47 MiB) Pobrany 664 razy


Janek_12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, 16:35
Lokalizacja: od innych

#4

Post napisał: Janek_12 » 24 mar 2009, 17:46

To w takim razie powiedz mi gdzie znajduje się cały system operacyjny i część NC. Dla mnie to on właśnie jest na partycji SYS i nie ma możliwości się tam dostać. Dostępne są tylko te 3 pliki. Partycja SYS wymaga hasła, które jest generowane według zegara czasu rzeczywistego. Jeżeli chcesz tam się dostać to musisz ładnie się natrudzić w w rozmowie z Heidenhain (Niemcy) aby otrzymać hasło, które jest ważne tylko 1 dzień. Te trzy pliki to tylko ustawienia potrzebne do backupu. Samego systemu nie skopiujesz. Jeżeli chodzi o PartitionMagic to skopiowałem kiedyś, ze znajomym, System TNC320, który jest na karcie CompactFlasch. Potrzebna była przystawka i niestety tylko działało kopiowanie pod Win98. System uruchomił się bez zastrzeżeń. W Handbook o którym piszesz Heidenhan pisze tylko to:

2.4.6 Data Backup
HEIDENHAIN provides a data backup program called TNCBACK.EXE free of
charge.
HEIDENHAIN recommends that the machine manufacturer use the software
TNCBACK.EXE to save all his machine-specific data to a floppy disk, and that
he supply the disk with the machine. The disk must also contain the program
TNCBACK.EXE.
The customer, too, can save his TNC data before exchanging the control. It is
also advisable that the customer save all of the files and programs created on
the iTNC at regular intervals. Data backup is described in detail in the
“Readme” file, which is included on the disk.

I jeszcze na koniec. Uważam iż zawartość partycji SYS można sobie podejrzeć, chociażby, w Symulatorze i530. Tam jest właśnie system,o którym wcześniej pisałem.


Autor tematu
neusz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 mar 2009, 17:27
Lokalizacja: Zabrze

Heidenhain 426M - problem z backupem

#5

Post napisał: neusz » 24 mar 2009, 19:57

Z tego co się orientuję to system operacyjny przy sterowaniu iTNC426 umieszczony jest w epromie.


Janek_12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2009, 16:35
Lokalizacja: od innych

#6

Post napisał: Janek_12 » 24 mar 2009, 20:22

Wiem że 410 czyta z epromu. Wyczytałem, że jeżeli system jest czytany z epromu to przed numerem ID NC Software jest litera F. Nie wiem jak jest w przypadku tego systemu. U mnie na 426M nie ma litery F. Pozdrawiam.


technolog1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2013, 16:22
Lokalizacja: Warsawa-Olsztyn
Kontakt:

Rozwiązanie tematu

#7

Post napisał: technolog1 » 01 lut 2013, 14:57

Odświeżam stary temat, gdyż już wiem, co trzeba zrobić, aby odzyskać język i cykle po włożeniu nowego dysku i sformatowaniu.

Wcześniejsze kroki, jak wyżej opisał kolega.
Krok 1: wgrać backup na nowy dysk,
Krok 2: Ściągnąć ze strony Heidenhaina software do właściwej wersji sterowania (u mnie to 280474-15).
Krok 3: Przeczytać plik readme.txt, załączony do software
Krok 4: Zastosować proceduę, jak przy upgrade sterowania do wyższego, z tym że nie wymieniamy kości EPROM-u.
po krótce jest tam napisane, aby:
- zrobić kompilację BIN=>ASCII
- uruchomić plik SETUP.BAT (musi być podłączony kabelek komunikacji RS-232)
- po zainstalowaniu sie danych w partycji SYS, zrobić kompilację ASCII => BIN,
- wgrać ponownie BACKUP danych przy pomocy TNCremo.

Gotowe.
Aciera f55 TNC426 (280474-15)


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#8

Post napisał: rollaz » 02 lut 2013, 11:08

kolego
neusz nie masz racji robilem ostatnio beckap calego dysku twardego programem Norton Ghost
(obraz dysku) zakupilem dysk twardy w komputroniku i skopiowalem obraz i smiga az milo
pozdrawiam
Fachman


technolog1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2013, 16:22
Lokalizacja: Warsawa-Olsztyn
Kontakt:

#9

Post napisał: technolog1 » 02 lut 2013, 14:37

rollaz pisze:kolego
neusz nie masz racji robilem ostatnio beckap calego dysku twardego programem Norton Ghost
(obraz dysku) zakupilem dysk twardy w komputroniku i skopiowalem obraz i smiga az milo
pozdrawiam
Pod jakim systemem?
Aciera f55 TNC426 (280474-15)


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#10

Post napisał: rollaz » 02 lut 2013, 14:56

530
Fachman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”