TNC 145

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
sjgn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 24 kwie 2023, 16:04

TNC 145

#1

Post napisał: sjgn » 25 paź 2023, 11:32

Witam,
mam taki problem z frezarką na HH tnc 145. Tak, wiem: zabytek. Podłączałem kabel po RS i chyba było jakies delikatne przebicie lub inny ładunek elektrostatyczny - w każdym razie sterowanie się zresetowało i zgubiło parametry. Wprowadziłem je od nowa (ręcznie, wg zdjęć z parametrami, które miałem od poprzedniego właściciela). Ostatni krokiem po wprowadzeniu parametrów jest dojechanie do krańcówek - i tu zaczynają się schody: maszyna jedzie w totalnie ślimaczym tempie (obstawiam około 10mm / minutę). No i chyba w złą stronę: mam krańcowkę na górze oraz stop na dole. Jedzie w dół. Wskaźniki pozycji pokazują cały czas 0 (mimo tego powolnego ruchu). Moim zdaniem powinna jechać do góry, do tej górnej krańcowki, ale może się mylę. Wydaje mi się, że parametrów nie pochrzaniłem, ale musze za jakieś 2 dni spojrzeć świeżym okiem.

Ma ktoś jakiś pomysł/podpowiedź co powinienem sprawdzić?

Rozważam poważnie wymianę sterowania na coś nowszego, ale chciałbym do tego czasu może jednak maszynę uruchomic.

dzięki.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: TNC 145

#2

Post napisał: Steryd » 25 paź 2023, 11:48

pytanie za sandłicza:- jedziesz z automatu, czy trzymając przycisk ruchu w którąś stronę? Zapewne to pierwsze, skoro masz wrażenie że obrabiarka rusza się nie w tę stronę co trzeba. Spróbuj strzałkami czy pojedzie zgodnie, czy przeciwnie. Jeśli zgodnie, to może coś da dojechanie do krańcówek bazowania. (nie jedź w drugą, bo jak dojedziesz do krańcówki bezpieczeństwa, to będziesz musiał jakoś zepchnąć z niej maszynę, albo odkręcić-działa jak e-stop). Jeśli pojedzie w drugą stronę niż zaplanowane, to prawdopodobnie jest jeszcze uwalony moduł PLC, a przynajmniej pozbawiony parametrów.
Można?
Morzna!!!


jasiekk7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:03
Lokalizacja: Żywiec

Re: TNC 145

#3

Post napisał: jasiekk7 » 25 paź 2023, 12:00

Wg manualna parametry 18,19,20 odpowiadają za kierunek bazowania X,Y,Z (ON +, OFF -)
Spróbuj zmienić i zobaczysz czy idzie w innym kierunku. Ten punkt zależy od konstrukcji maszyny więc nie musi być tak samo. Na ogół jest to Z + (wrzeciono w górze), Y + (stół do przodu) a X różnie.

Parametr 16 to szybkość bazowania (mm/min) więc też możesz zmienić jeżeli uważasz, że za wolno (chyba że po przywróceniu parametrów to i tak jakaś inna procedura).


Autor tematu
sjgn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 24 kwie 2023, 16:04

Re: TNC 145

#4

Post napisał: sjgn » 25 paź 2023, 14:35

@Steryd z automatu jedzie źle. Wydaje mi się, że gdy probowalem manualnie - to niezaleznie od wciskanego kierunku i tak jechała w dół. Niestety mialem mało czasu i nie jestem tego pewien - to bedzie pierwsza rzecz, którą sprawdzę (chyba w piątek).

Są jakieś proste kroki, zeby zweryfikowac, ze to jakis moduł się uwalił? Maszyna żadnym bledem nie rzuca.

@jasiekk7 wydaje mi się, że mam je właśnie ustawione poprawnie (w zecie - off, czyli powinno jechac w górę). Parametr 16 ustawiony na 100, czyli powinno byc niby szybciej, niz to, co widzę. Ale - wlasnie mam jakies przeczucie, ze to moze byc inna procedura (approach speed z parametru 5 moze?)


jasiekk7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:03
Lokalizacja: Żywiec

Re: TNC 145

#5

Post napisał: jasiekk7 » 25 paź 2023, 15:30

ON = "+" więc raczej powinno być ON.

Może być to approach x referecne to by się wtedy zgodziło 100x 0.1 (pewnie masz domyślny) = 10mm/min.
Nie wiem czy wszystkie ale sterowania nie pozwalają (często/zawsze?) na bazowanie w inną stronę i niezależnie od trzymanego przycisku zawsze jadą w tym samym kierunku.


Autor tematu
sjgn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 24 kwie 2023, 16:04

Re: TNC 145

#6

Post napisał: sjgn » 25 paź 2023, 17:01

@jasiekk7 pytanie tylko - czy ten parametr "approach direction" ktory opisany jest w dokumentacji jako "direction to reference mark X, Y, Z" jest jakoś związany z poprzednim, czyli kolejnością bazowania osi. Jeśli nie - to mam ustawione na ON. Jeśli jest- to mam ustawione na OFF (kolejnosc mam Z,X,Y)


jasiekk7
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 31 lip 2011, 15:03
Lokalizacja: Żywiec

Re: TNC 145

#7

Post napisał: jasiekk7 » 27 paź 2023, 17:01

Napisz po testach czy coś pomogło.
Zmiana sterowania może być dość kłopotliwa bo prawdopodobnie oznacza również wymianę wszystkich napędów (serw i wzmacniaczy).


Autor tematu
sjgn
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 24 kwie 2023, 16:04

Re: TNC 145

#8

Post napisał: sjgn » 28 paź 2023, 20:58

dłubałem w tym dość długo i na szczęście można powiedzieć, że się udało. Okazuje się, że głównym problemem powodującym tak dziwne zachowanie był parametr 45 - external feed rate potentiometer. Ustawiony na defaultowe 2 powodowal cyrk. Trzeba było go ustawić na 0 (czyli int. potentiometer for override and manual feed) i ruszyło. Potem tylko limity, 3 godziny walki z tym, że stół w trybie manualnym jechał, a po zatrzymaniu wracał jakieś 2cm (okazało się, ze działo się tak z powodu za niskiego feed rate na poziomie 300).

Teraz muszę spowodować, zeby mozna bylo się podłączyć przez RS bez wywoływania zwarcia...

Z tego, co wynalazłem - można w teorii to sterowanie (mam dokładnie tnc145 CS) bez żadnej ingerencji w elektrykę wymienić na 151 (tylko nie wiem ktorą dokładnie wersję) i przepina się tylko kable 1:1. Można chyba też 155, ale tu już moze być ciut trudniej. Sporo by to pomogło, bo mozna tam robić drip feed i ogolnie obsluguja Gcode.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”