Strona 1 z 1

ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 05 sty 2023, 19:25
autor: JanuszDVC
Cześć.

Mam frezarkę DMC635v na Heidenhain ITNC 530. Jest to moja pierwsza frezarka CNC i pierwsza styczność z Heidenhain'em, tokarkę mam na Siemens'ie.

Sonda narzędzia jest uszkodzona przez poprzedniego właściciela więc ją zdemontowałem i na razie muszę opisywać narzędzia ręcznie. I tu jest mój problem.

Mógł by mi ktoś napisać jak zmierzyć długość narzędzia?

Narzędzie mam wstępnie opisane w tabeli. Robię tak że podjeżdżam narzędziem do czujnika zegarowego położonego na stole czujnik ma wysokość 50 mm. Na monitorze mam Z -30 i co dalej gdzie mam wpisać wartość?

Wiem że poziom pytania jest żenujący ale nie mam kogo podpytać, a jakoś nie mogę sobie z tym dać rady.

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 05 sty 2023, 21:12
autor: adam Fx
Narzędzie zmierz na głębokościomierz do flaszy wrzeciona w pracy ręcznej wejdź na softkey w tabele narzędzi (u mnie prawy dolny róg) daj edycja i w L wpisz długość

a twoją metodą ... dotknij flanszą wrzeciona zegar i ustaw jakąś wartość np. 5mm na zero .... wybierz narzędzie o zerowej długości np. toolcall 0 wkładaj po kolei oprawki do wrzeciona... najeżdżaj nad czujnik aż do wciśnienia go na wcześniej ustalone 5mm ... odczytaj wartość Z z wyświetlacza DRO i wprowadzaj długości pod odpowiednie nr. narzędzia

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 05 sty 2023, 22:04
autor: Steryd
Aż tak to nie. Masz tam taki guzik z dziwnym krzyżykiem przy no ent, on wpisuje aktualną wartość w edytowane pole.
Tylko najpierw musisz wyzerować czujnik na jakimś znanym narzędziu, albo na wrzecionie.
Chyba że jedziesz tylko w 3 osiach, to na którymkolwiek narzędziu możesz zrobić zero.

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 08 sty 2023, 14:13
autor: JanuszDVC
Dziękuję Panowie za odpowiedzi.

Faktycznie jest ten przycisk z dziwnym krzyżykiem i wpisuje mi wartość w zaznaczone pole długości narzędzia w tabeli narzędzi.
Teraz jak mam to poprawnie zrobić?

Posiadam trzpień pomiarowy o znanej długości i średnicy. I teraz czy dobrze rozumiem, mam go zamontować jako T0 i wpisać długość w tabeli narzędzi? Heidenhain oblicza długość narzędzia odnosząc się do tego T0?

Trzpień ma długość 100,049 mm. odległość czoła wrzeciona od stołu względem którego chcę bazować to 120 mm jak stanie na dolnej krańcówce i na wyświetlaczu mam Z0.

Druga sprawa na monitorze mam cały czas współrzędne maszynowe nawet jak wywołam narzędzie z wpisaną w tabeli długością to wskazanie Z się nie zmienia. Jak zrobić żeby wyświetlana była pozycja aktualnie zamontowanego narzędzia we wrzecionie?

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 08 sty 2023, 14:46
autor: JacekBelof
T0 zostawiasz zero. Trzpień definiujesz jako narzędzie... najlepiej jako 999, czy 9999 (zależy od konkretnej wersji sterowania, w każdym razie gdzieś na końcu, żeby się z innymi narzędziami nie mieszało).
Mocujesz trzpień, wywołujesz jego numer, najeżdżasz na czujnik, ustawiasz zero i zerujesz bazę.
Do pomiaru narzędzi wywołujesz T0 i takie wskazania wpisujesz w odpowiednie miejsca.
PS. Sposób wyświetlania współrzędnych zmieniasz w MOD.

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 08 sty 2023, 15:54
autor: Steryd
Trzpień po prostu wpisujesz w tabelę. Spisują z niego wartości. Potrm sobie trzpieniem ustawiasz zero np na czujniku (jakąś bazę, chociażby 0, bo jest najszybciej) i potem w tej bazie bezpośrednio mierzysz narzędzia.
Co do wyświetlania pozycji, to w prawym rzędzie masz przycisk funkcyjny od zmiany wartości wyświetlanych. Albo w MP.

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 15 sty 2023, 22:03
autor: JanuszDVC
Dziękuję za pomoc Panowie.

Re: ITNC 530 opisywanie narzedzi

: 27 sty 2023, 15:41
autor: strahodekox
Jeśli ogarniasz tabelę preset (cykl 247) to możesz sobie ustawić na którymś z odległych presetów (np 20) szablon do mierzenia narzędzi tzn.: X=0 Y=0 zapisać na tym presecie w jakimś bezkolizyjnym miejscu na stole (gdzieś w rogu), Z=0 ustawić trzpieniem na płytce wzorcowej (lub czymś podobnym) i jeśli będziesz chciał zmierzyć nowe narzędzie to aktywujesz preset 20, przejazd na X0 Y0 (bezpieczne miejsce do mierzenia) i ustawiasz Z pilotem do tej samej płytki, po czym wystarczy wejść w tabelę narzędzi i dla narzędzia mierzonego przepisać wartość Z (krzyżyk). Dla sprawdzenia poprawności wywołujesz jeszcze raz to narzędzie i wartość Z powinna pokazać 0.
Jest to o tyle przydatne, że łatwo i szybko zmierzysz narzędzie nawet gdy na detalu nie będzie jak tego zrobić (bo jest np kształt 3D).

Pozdrawiam