Gildemeister CTX 500E

Sterowanie HH 3190 ver.5.3

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Slaw1960
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 17 maja 2016, 18:13
Lokalizacja: Sosnowiec

Gildemeister CTX 500E

#1

Post napisał: Slaw1960 » 26 kwie 2023, 20:08

W firmie gdzie pracuję zakupiono maszynę Gildemeister CTX 500 E na sterowaniu HH 3190v5.3. Brak dedykowanej dokumentacji. Wcześniej przez ponad rok pracowałem na starej maszynie NEF CT40 ze sterowaniem Eltropilot z 1987 roku i z tym sobie radzę nieźle. Na CTX 500 miałem szkolenie ale to tylko 4 godziny było. Złapałem podstawy ale ta maszyna a właściwie sterowanie jest zupełnie inna. Rozgryzam powoli ale problemem jest dla mnie tworzenie nowych narzędzi. Nie wiem skąd brać numery żeby opisać narzędzie. Wiem jak usunąć narzędzie z głowicy ale nie bardzo wiem jak je zapamiętać i umieścić w magazynie. Sterowanie w jęz.angielskim. Z tokarkami CNC jestem obeznany od 2016 roku ale wcześniej pracowałem na różnych tokarkach ze sterowaniami Sinumeric. Na HH trochę ponad rok na starym systemie i około miesiąca na 3190. Prosiłbym o podpowiedzi odnośnie obsługi szczególnie związanej z narzędziami i ich przenoszeniem pomiędzy gniazdami na głowicy i magazynem. Programy piszę na G-kodach (nawyki ze starych tokarek). Zastanawia mnie jak można edytować program (chodzi o zmianę X Z lub parametrów obróbki) czy tylko skasowanie linii i napisanie jej w zmienionej postaci czy jest opcja zmiany (w stary sterowaniu na CT40 można zmienić). Pytania może banalne a może i śmieszne ale ta maszyna to dla mnie inna bajka. Mam już swoje lata i tak szybko się nie przestawiam. Pozdrawiam. Sławek




Authorr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2023, 12:49

Re: Gildemeister CTX 500E

#2

Post napisał: Authorr » 30 kwie 2023, 13:18

Od kilku miesięcy programuję CTX 500 na 3190. Z początku samo sterowanie wydaję się tragiczne, ale po głębszym poznaniu, nadal się to nie zmieniło :P. Sterowanie posiada kilka fajnych trików, które na pewno pomogą w obsłudze i ułatwią życie, ale niestety maszyna często "myśli", że jest mądrzejsza od programisty, nie pozwalając na niektóre ruchy w programowaniu Turn Plus.

Chyba posiadam instrukcję po polsku do sterowania 4... które jest bardzo podobne i spokojnie można korzystać z książki takiego sterowania. Jeżeli nie znajdziesz w internetach, to poszukam i podeślę tu.

Co do samego sterowania:
1. Narzędzia możesz załadować w menu ręcznej pracy i (nie pamiętam jak dokładnie się to nazywało) "Setup" i wychodzi lista
2. Przyciskiem ALT (raz na narzędzie a potem na wolny slot) możesz przenieść narzędzia w liście narzędziowej
3. narzędzia da się edytować i dodawać w : menu główne>parametry>narzędzia> tu znajduję się opcja dodawania nowych oraz edycji już istniejących narzędzi pod innymi przyciskami. Okienka mogą często straszyć bo wydaję się, że coś do nich trzeba wpisać, ale często wystarczy INSERT, żeby przejść dalej i zobaczyć całą bibliotekę narzędziową.
4. Co do samego okienka dodawania nowych narzędzi to czasami jest to nie jasne, bo rysunek jest słaby, ale trochę zgadywania i powinno się udać. Same kąty noża trzeba znaleźć w katalogach producentów. W symulacji można zobaczyć jak faktycznie wyszło nasze narzędzie.

Co do programowania
5. Edycja kodu odbywa się tylko w DIN PLUS, całkiem ciekawy edytor. Jeżeli użyjesz TURN PLUS'a do generowania programu to otwierając go w DIN PLUS'ie wymiary i sporo innych parametrów możesz edytować nie tylko na kodzie danego narzędzia tylko wyżej, praktycznie na początku programu jest zdefiniowany kontur detalu który chcesz wykonać, tu edytujesz wymiary. Przyciski ALT jest twoim najlepszym przyjacielem, pozwala rozwijać menu na parametrach, których nie widać w kodzie.

6. TURN PLUS jest w przypadku prostych części BARDZO POTĘŻNA i ciekawą opcją programowania. Sam, przy prostych detalach rysuję tyko kontur i klikam AWG, a maszyna sama wypluję gotowy program. Jeżeli chcesz coś edytować to trzeba wejść w IWG - samodzielne programowanie z użyciem nakładki. Często zaczynam programowanie wciskając AWG, to generuję prostsze rzeczy, a potem IWG>zmień> usuwam lub zmieniam to co wydaje mi się złe>jeszcze raz IWG> kontynuuj i reszta samodzielnie.


Jeżeli będą jeszcze jakieś pytania to może uda mi się jeszcze pomoc.
Kamil

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”