Strona 1 z 1

Jak ustawić kinematykę w heidenhain 415 TNC

: 17 lip 2019, 20:36
autor: maniek0019
Witam,

Pracuje na obrabiarce 3 osiowej.(hh 415 nr)
Nie tak dawno udalo mi się przywrócić do życia dodatkowe dwie osie, (B,C) czyli stół uchylno obrotowy, które to były w zestawie z maszyną podczas zakupu, wtedy niesprawne.

Stół jest domontowaną opcją, ( nie przez fabrykę) i problem w tym że brak w sterowaniu cyklu 19 oraz mkodu M114.(odpowiednik M128 prawie że :) )
Doszedłem do tego że odpowiedzialne parametry za kinematykę stołu uchylnego MP7500+ są puste, należałoby je uzupełnić danymi dot. ruchów obrotowych itd.
Tutaj zaczynają się schody, nie mam pojęcia jak się za to zabrać, czy w ogóle jest to do zrobienia bez jakiegos sprzętu . . .

Jeśli ma ktoś wiedzę w tym temacie, proszony jest o natychmiastowy kontakt :D

Re: Jak ustawić kinematykę w heidenhain 415 TNC

: 19 lip 2019, 00:24
autor: sssTOMEKsss
do ustawienia kinematyki potrzebne ci będzie niezbędne oprzyrządowanie, podstawka magnetyczna, czujnik mikronowy, oraz wzornik magnetyczny z kulką

podstawkę magnetyczną z czujnikiem mikronowym przyczepiasz do wrzeciona, do stołu wzornik. Ustawiasz w osi czujnik z kulką, tak aby po przez obrót wrzecionem czujnik się nie odchylał w stosunku do kulki. Odpalasz program, dokonujesz pomiarów i odpowiednich korekt po przez wskazanie czujnika. Program lub cykl powienien wyglądać w sposób następujący:

oś B oraz C masz wyzerowane, ustawione oprzyrządowanie na pomiaru kinematyki, wrzeciono odjeżdża przestawia się oś B lub C o ileś tam stopni maszyna to przelicza i najeżdża czujnikiem na kulke, luzujesz wrzeciono obracasz czujnikiem i masz wyniki o ile w jakiej osi Ci się odchyla czujnik. Robisz tak w kilku punktach, wyciągasz średnią, wpisujesz do parametrów i maszyna korzysta z tych korekt przy obróbce.

Oczywiście zanim się usiądzie do kinematyki należy uprzednio wyprowadzić mechanicznie geometrie stołu

Re: Jak ustawić kinematykę w heidenhain 415 TNC

: 21 lip 2019, 17:08
autor: maniek0019
Dzięki za odzew ;)

Zgadza się, ten sposób napewno pomoże w ustawieniu kinematyki,
Rzecz w tym, że aby dokonać pomiarów muszę mieć aktywne funkcje w sterowaniu, ( cykl 19, czy M114 ) bez tego maszyna nic nie przeliczy, nie pochyli kołyski, ani nie obróci,

Aktualnie jestem w korespondencji z serwisantem HH, bardzo mily, uprzejmy, próbuje mi pomóc właśnie w tym aby aktywować te funkcję żeby można było wysterować 3+2, poprzez zmiane MP.

Aktualnie jak pisałem wyżej, kołyska została domontowana, i nikt nie skonfigurował sterowania pod kompletną obsługę jej.
Widocznie wystarczyło mu sterowanie "z ręki".