Ustawianie punktu poczatkowego - potrzebana pomoc

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
U.S.U.L
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2007, 13:48
Lokalizacja: Gdansk/Brodnica

Ustawianie punktu poczatkowego - potrzebana pomoc

#1

Post napisał: U.S.U.L » 30 mar 2008, 12:38

Witam

Po pierwsze chcialem pochwalic autora step'a2cnc za stworzenie tak genialnie prostego i swietnie dzialajacego programu.

Moje pytanie dotyczy krancowek oraz ustawiania punktow poczatkowych frezarki.

Postepujac wedlug pliku pomocy przesuwam manualnie kazda z osi do punktu ktory mam zamiar zdefiniowac jako poczatkowy. Nastepnie wciskam "zapisz pozycje maszyny" i dalej "przejdz do zapamietanej pozycji maszyny" - po zatwierdzeniu rusza pierwsza os X i tu w zaleznosci od wlaczonej inwersji lub nie trafia na koniec zasiegu lub krancowke, ktorej wcisniecie nie powoduje zatrzymania silnika..
Krancowki sprawdzilem i ustawilem wciskajac kazda i odswiezajac wartosci pinow w porcie wiec tu chyba jest ok.

Do czego dokladniej sluzy opcja "sprawdz stop i krancowki"?

Bede wdzieczny za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie punktu poczatkowego - potrzebana pomoc

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 mar 2008, 06:25

U.S.U.L pisze:Witam...Po pierwsze chcialem pochwalic autora step'a2cnc za stworzenie tak genialnie prostego i swietnie dzialajacego programu.
Dzięki :grin:
U.S.U.L pisze:Moje pytanie dotyczy krancowek oraz ustawiania punktow poczatkowych frezarki. Postepujac wedlug pliku pomocy przesuwam manualnie kazda z osi do punktu ktory mam zamiar zdefiniowac jako poczatkowy.
Ale manualnie, znaczy ruchami ręcznymi - broń boże ręcznie pokręcając za ośki!
U.S.U.L pisze:Nastepnie wciskam "zapisz pozycje maszyny" i dalej "przejdz do zapamietanej pozycji maszyny" - po zatwierdzeniu rusza pierwsza os X i tu w zaleznosci od wlaczonej inwersji lub nie trafia na koniec zasiegu lub krancowke, ktorej wcisniecie nie powoduje zatrzymania silnika..
Krancowki sprawdzilem i ustawilem wciskajac kazda i odswiezajac wartosci pinow w porcie wiec tu chyba jest ok.
"Zapisz pozycję maszyny" możesz zrobić dowolnie, byle rozsądnie. Ogólnie rzecz ujmując w pliku STEP2CNC.INI powinieneś mieć wpis, podobny do tego:

[RETOOL]
RETOOLX=4,182
RETOOLY=-1,917
RETOOLZ=1,687

Ten wpis pojawia się właśnie po naciśnięciu [Zapisz...] (taki wpis z resztą możesz zrobić samemu - dopisując go do pliku).

Teraz przesuwasz się do innej pozycji i wciskasz przycisk [Przejdź...]. Maszyna powinna dosunąć się do krańcówek i odsunąć od nich na zadaną wartość. Kwestia krańcówek - sprawdziłeś prawidłowość ich działania?
U.S.U.L pisze:Do czego dokladniej sluzy opcja "sprawdz stop i krancowki"?
Bede wdzieczny za pomoc.
Do sprawdzania, czy w trakcie wykonywania ruchu nie natrafiono na krańcówkę :wink:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
U.S.U.L
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 13 lis 2007, 13:48
Lokalizacja: Gdansk/Brodnica

#3

Post napisał: U.S.U.L » 31 mar 2008, 10:20

Chyba juz wiem na czym dokladniej polega problem. Zdaje sie ze krancowki dzialaja jakby w rewersie - okazuje sie ze kiedy trzymam krancowke wcisnieta paluchem, wciskam "przejdz do.." os jedzie do momentu kiedy ja puszcze. Jest jakis sposob na odwrocenie stanu krancowek?

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 mar 2008, 12:15

Każda krańcówka (raczej każda) jest robiona, jako zwierno-rozwierna (ma 3 piny). Jeden wspólny, jeden zwierny i jeden rozwierny. Wystarczy przepiąć piny. Jeśli Twoje krańcówki są tylko 2-pinowe -> zmień je na właściwe. Krańcówki są tanie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”