Interpretacja plików plt oraz gcode dla PCB

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
XFritz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2012, 11:16
Lokalizacja: Kraków

Interpretacja plików plt oraz gcode dla PCB

#1

Post napisał: XFritz » 21 sie 2012, 12:45

Witam Serdecznie.

Niedawno skończyłem swoją maszynkę cnc i przystąpiłem do testów z wykorzystaniem wszelakiego oprogramowania.
Swoje testy rozpocząłem od wersji 1.5 gdyż taką posiadałem na komputerze jeszcze z czasów, gdy zrobiłem swoją pierwszą wersję frezarki, która dokładnością nie grzeszyła.
Ku mojemu zdziwieniu po zaprojektowaniu płytki i wyeksportowaniu jej do pliku .plt (HPGL)
program interpretuje ją jedynie częściowo.
Pokazuję to na schemacie z przykładów programu eagle stąd zakładam jego pełną poprawność.
Oto pliki ukazujące w czym rzecz:
Plik .plt
Efekt w step2cnc
Wstępnie myślałem, że to kwestia ustawienia grubości narzędzia, ale po ustawieniu na 0,01mm zamiast 0,1 efekty są takie same.
Dodam, że takie same efekty są w mach2 choć tam plik hpgl pokazuje poprawnie, a wygenerowany gcode jest również tylko częściowy.
Jeżeli chodzi o Eagla to korzystałem tam z 3 różnych wersji pluginów do generowaniu gcode oraz plików plt i w podglądach wyglądają poprawnie.
Jeżeli chodzi o nowszego step2cnc w wersji 2.5 to tam również jest ten sam problem, a dodatkowo zaobserwowałem, że sterowanie tak jakby się zacina. Frezarka wykonuje ruch o zadanych parametrach lecz przykładowo dla przesunięcia o 10mm najpierw wykonywane jest 6mm następnie jest przerwa przez pół sekundy i kończy pozostałe 4mm. Z pewnością nie jest to wina sterownika, sprawdziłem. Nie jest to również gubienie kroków, gdyż założona odległość zostaje osiągnięta.
System Windows XP.
Nie mam doświadczenia w przygotowywaniu plików dla frezarek stąd liczę się z tym, że mogę popełniać gdzieś bardzo proste błędy.
Zastanawiam się tylko czy te problemy są ściśle związane z wersjami demo i mam tu głównie na myśli step2cnc bo mach jest jak dla mnie za drogi.



Tagi:


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: bh91 » 21 sie 2012, 15:19

Wersja demo ma ograniczenie do 500lini kodu a ten plik ma niemal 15000 :wink: U mnie się otwiera wszystko ok.

Z zatrzymywaniem i innymi dziwnymi zachowaniami też miałem do czynienia. Do frezarki korzystam z osobnego komputera - on jest całkowicie odchudzony za pomocą specjalnych programów, aby generował jak najmniej zakłóceń - i wszystko teraz jako tako działa. Aczkolwiek niedługo przesiadam się na konkurencyjny sprzęt i program ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”