Błąd w stepie? + filmik obrazujący

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Błąd w stepie? + filmik obrazujący

#1

Post napisał: bh91 » 04 mar 2012, 19:10

Witam.

Ostatnio zauważyłem dziwną zależność w programie: jak zmierze materiał i frez już jest na jego powierzchni - dam +5mm (na współrzędnych w programie się pokazuje że frez sie podniósł) i puszczę program z zagłębieniem -4mm to:
Step2CNC nie opuszcza frezu do 0 a potem na -4, tylko daje -4 od aktualnej pozycji - czyli robotę robi w "powietrzu" 1mm nad materiałem.

Ok - to jest jedynie lekko irytujące. Dzisiaj stała się gorsza rzecz. Po zapauzowaniu i podniesieniu frezu o 10mm (oczyszczenie z wiórów) i ponownym zagłębieniu o 10mm step DODAŁ sobie z kosmosu 5mm i mam teraz elegancki wzorek na stole....

Jak się pozbyć tego błedu? Nie było to denerwujące dopuki nie idzie w koszty!
Ostatnio zmieniony 09 mar 2012, 15:04 przez bh91, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 mar 2012, 21:27

1. Step zawsze zaczyna działanie od miejsca, w którym aktualnie znajduje się frez, bez względu na to, co wskazują liczniki. To jest generalna i niezmienna (immanentna) opcja programu.

2. Program sam niczego nie robi. Ma, po przeanalizowaniu g-kodu, tzw. tablicę wektorów przesunięć, które wykonuje. Niczego innego program nie robi. Jeśli zrobił - moim zdaniem musiałeś mieć to w g-kodzie.

Co nie przeszkadza, że oczywiście mógł wkraść się jakiś błąd - więc jeśli jesteś w stanie go powtórzyć - będę mógł zareagować...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: bh91 » 06 mar 2012, 20:23

Witam. Zrobiłem symulację. ustawiłem prosty program - kwadrat i zagłębienie 5mm.
Podczas opuszczania frezu zapauzowałem. Następnie wznowiłem pracę i wtedy stało się to samo. Wskazania na ekranie były ok, ale maszyna opuściła frez o całe 5mm od momentu pauzy (mimo iż wcześniej już wykonała ruch ~-3mm) co łącznie dało nam zagłębienie ~8mm.
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 06 mar 2012, 21:34

Step2cnc ma się tak do G-kodu jak hulajnoga do motocykla.
Ten program działa po prostu po swojemu i ma to takie wytłumaczenie, że został napisany dla idiotów.
Idiota nie ogarnie istnienia jakiś pozycji maszyny, offsetów i g-pięćdziesiąt ileś, więc po prostu program rusza stamtąd gdzie stoi.
W tym, że program tak działa nie ma nic specjalnie złego, złe jest to że autor uparcie wprowadza wszystkich w błąd jakoby Step2cnc obsługiwał G-kod w standardzie ISO, a on nawet G0 i G1 nie potrafi, bo i owszem pojedzie, ale nie tam gdzie standard przewiduje.

.


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: bh91 » 07 mar 2012, 00:00

Tak czy owak przydało by się ostrzeżenie, że odczyt osi nie jest w żaden sposób interpretowany przez program. Dzięki czemu mam "króliczka" na stole :???: Na szczęście stół z "dykty". Ale gdybym miał jakiś stół podciśnieniowy to już było by mniej różowo.
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 mar 2012, 09:23

Cały ruch wykonywany jest na wątku. Pauza jest więc zapauzowaniem wątku Windows. Być może tu jest problem. Sprawdzę to oczywiście. Sam wielokrotnie używałem pauzowania i nie zauważyłem takich przekłamań.

Napisz kol. bh91 jakie Windowsy używasz?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: bh91 » 09 mar 2012, 15:03

Używam Windowsa xp SP3

Zamieszczam filmik:


Widać tam na czym polega błąd - wykryłem go przez to, że dostałem pleksi ekstrudowaną zamiast wylewanej i musiałem wysunąć frez celem oczyszczenia.

Kolejną niemiłą rzeczą jest to co widać na końcu - choć tu może być wina mojego komputera. Widać jak step drga i nie pozwala pojechać karetce - coś miesza sygnały do silnika. O ile czasami nawet 180 minutowe programy sżły bez problemu to czasem mam takiego "kwiatka" Wtedy gubi kroki i praca będzie na 100% zła niemówiąc już o ryzyku uszkodzenia silników.

Mam jeszcze pytanie - gdzie mam ustawić w programie aby mechanika się zatrzymała po najechaniu na krańcówkę? Krańcówki działają ale nie mogę zatrzymać maszyny naciskając którą kolwiek (że działają mam potwierdzenie m.in. powrót do home position działa ok, więc i krańcówki są ok).

Pozdrawiam!
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 10 mar 2012, 08:39

1. Ja rozumiem na czym polega błąd, ale nie wiem dlaczego u Pana tak się dzieje? Jak na razie Pan pierwszy zgłosił mi takie zachowanie programu. Muszę to sprawdzić, jak pisałem, ale chwilowo nie mam na czym (brak maszyny sterowanej przez LPT).

2. Przyczyn "mieszania" sygnałów silnika może być kilka. W większości przypadków wiążą się one z uruchomieniem przez Windows jakiegoś programu (lub wątku), który już to dostaje się do portów (np. Windows Defender), albo jakiś program, który dostaje się do modułu multimediów Windows (ten moduł generuje mi przerwy czasowe). Mógł się też zwyczajnie uruchomić jakiś program, który wywłaszcza jądro Windows do tego stopnia, że inne wątki mają przerwy. Proszę sprawdzić w Managerze Zadań, czy w czasie tego "mieszania" nie włączył się Panu jakiś dodatkowy proces.

3. Proszę sprawdzić, czy w ustawieniach maszyny ma Pan włączoną (zahaczoną) opcję sprawdzania krańcówek.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 888
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: bh91 » 10 mar 2012, 12:40

Witam! Dziękuję z odpowiedź.

1. Ok czekamy. Wiem co się dzieje i będę unikał takich sytuacji.

2. Zaobserwuję i powyłączam procesy z windowsa. Dziekuję zapodpowiedź.

3. W zakładce "maszyna" jest zachaczone okienko "sprawdzaj krańcówki" (pod ruch klawiaturą) - mimo zaznaczenia lub odznaczenia maszyna nie reaguuje na wciśnięcie krańcówki.

W zakładce ustawienia sterownika jeśli zachaczę okienko "sprawdzaj STOP i krańcówki" to maszyna nie chce wykonać żadnego ruchu.

Na monitorze portu lpt w Stepie krańcówki mają stan wysoki i nie da się przestawić na niski, choć powinny zadziałać wraz ze zmianą stanu bez względu jaki był wcześniej. Jak wspominałem podczas Home Position krańcówki wyłapują osie.

Pozdrawiam!
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 mar 2012, 09:51

Coś jednak z tymi Pańskimi krańcówkami jest nie tak. Jeśli podpiął Pan je dobrze (standardowo) pod piny od 10 do 14 oraz krańcówki pracują zwiernie (podłączenie do styków NO) - misi działać dobrze. To także było wielokrotnie sprawdzane na różnym sprzęcie.

Proszę sprawdzić jeszcze tryb pracy portu LPT - powinien być SPP (standard, default).

Czy ma Pan możliwość zainstalowania programu dodatkowo na innym komputerze? Pytam, bo na Pańskim filmie wszystkie ruchy, jakie Pan wykonuje mają przedziwny, zmieniający częstotliwość dźwięk, co ciekawe zmieniający się co dość równy interwał. To nie jest normalny dźwięk pracy silników, który przy nastawionej prędkości (częstotliwości) MUSI być jednostajny.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”