Step2cnc 1.3 punkt 0,0,0

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#21

Post napisał: kubus838 » 29 sty 2012, 11:38

No właśnie nie. Poprostu nie wiem jak z niego koszystać. A może pan wskazać jakieś matariały do niego?

robert



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#22

Post napisał: Piotr Rakowski » 30 sty 2012, 08:49

Zawsze wydawało mi się, że działanie jest dość oczywiste, dlatego nie robiłem opisu.
Ale po krótce sprawa wygląda następująco.

0. Najważniejsze - kontekstem obrabiania bitmapy nie jest narzędzie (jak w BMP2CNC), tylko jej piksele. Czyli przetwarzane są wszystkie punkty mapy bitowej, tyle że "regulując" odległościami między nimi otrzymujesz większy, bądź mniejszy obraz wynikowy.
1. Klikasz w programie opcję [BMP] i wczytujesz obrazek.
2. Nadajesz mu jasność, kontrast lub inne filtry - jeśli jest to potrzebne.
3. Jeśli rysunek jest dobrej jakości i nie jest JPG-iem można przejść do następnego punktu. Jeśli nie - użyj filtra - rozmywającego, dla wygładzenia przejść między pikselami.
4. Po wczytaniu obrazka program podaje ci jego wielkość, licząc względem liniatury, czyli gęstości linii. Domyślnie opcja ustawiona jest na 0.353 (czyli tyle, ile wynika z 72 dpi obrazka). Czyli zarówno raster (odległości pomiędzy) pikseli w XY jest ustawiony na tę wartość. Zmiana tej wartości spowoduje rozszerzenie lub zmniejszenie pola pracy maszyny.
5. Wybierasz rodzaj obróbki - np. grawerowanie dwukierunkowe -> działanie po X.
6. Wybierasz maksymalną głębokość frezowania - czyli głębokość, na jaką będą grawerowane piksele ciemne. Jeśli wpiszesz wartość dodatnią, obrazek będzie "wypukły", jeśli "ujemną" - wklęsły.
7. Naciskasz [Wykonaj] i już STEP2CNC generuje dla Ciebie podgląd g-kodów.

Jeśli obraz jest grawerowany nie tak, jak potrzebujesz (wklęsły - zamiast wypukłego) możesz odwrócić w nim kolory i wykonać konwersję raz jeszcze.

Jeśli wynik podglądu g-kodu jest bardzo "pofalowany" - można przefiltrować go "rozmyciem" kilkakrotnie (zwykle 2-3 razy wystarczają, żeby efekt był dobry).

Można także wykonywać pogłębianie, przez generowanie g-kodu z różnymi wartościami głębokości maksymalnej.

Opcji w programie jest sporo. Pobaw się nimi.

Zajrzyj też do innych wątków w tym dziale, np. konwersja na dziurkowanie:
https://www.cnc.info.pl/topics81/step2c ... t17496.htm
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#23

Post napisał: kubus838 » 30 sty 2012, 14:49

Wiem, że opcji jest sporo ale o nie wszystich wiem. Zauwazyłem cos takiego:
"Można także wykonywać pogłębianie, przez generowanie g-kodu z różnymi wartościami głębokości maksymalnej"

Ale jeżeli robie tzw. plaskorzeźbe i no muszę fragment wyfrezować na głebokość 18mm, więc za jednym razem tego nie zrobie tylko musze wykonać przynajmniej 4 przejścia i teraz jak ustawić konwersje(czy jest taka mozliwość z plikiem BMP) aby maszyna wykonałe czterokrotny przebieg po tej samej ścieżce? Czy raczej musze to robić z podziałem na pliki czy jeszcze w jakiś inny sposób. Wiem że w przypadku plików PLT mogę to uczynić bez kłopotu zaznaczając ścieżke freza innymi kolorami. Jeżeli plaskorzeźbe zapisałem jako PLT niestety nie była do odczytu. W programie na podgladzie pokazał sie rysunek ale niestety nie do odczytu.

robert


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#24

Post napisał: bh91 » 31 sty 2012, 01:58

A używasz wersji pełnej czy demo? To może być przyczyna problemów.
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#25

Post napisał: Piotr Rakowski » 31 sty 2012, 08:23

Ale jeżeli robie tzw. plaskorzeźbe i no muszę fragment wyfrezować na głebokość 18mm, więc za jednym razem tego nie zrobie tylko musze wykonać przynajmniej 4 przejścia i teraz jak ustawić konwersje(czy jest taka mozliwość z plikiem BMP) aby maszyna wykonałe czterokrotny przebieg po tej samej ścieżce?
To akurat jest dość proste. Pod edytorem g-kodu masz skalowanie. Jeśli chcesz mieć kilka przejść (w poniższym przykładzie 4) wystarczy zrobić tak:
0. Przygotuj g-kody płaskorzeźby z automatycznym powrotem do punktu 0,0,0.
1. W polu Skala Z= wpisz 0,25. Naciśnij [Interpretuj]
... otrzymasz płaskorzeźbę na głębokość 0,25 * 18 (twoim przypadku) = 4.5 mm.
2. Wykonaj frezowanie, a po zakończeniu...
3. W polu Skala Z= wpisz 0,5. Naciśnij [Interpretuj]
4. Wykonaj frezowanie, a po zakończeniu...
5. W polu Skala Z= wpisz 0,75. Naciśnij [Interpretuj]
6. Wykonaj frezowanie, a po zakończeniu...
7. W polu Skala Z= wpisz 1. Naciśnij [Interpretuj]
8. Wykonaj frezowanie końcowe.

Jeśli jest to przeróbka z mapy bitowej - można przygotować oddzielne g-kody na 4 różne głębokości.

Ja już zrobiłem znacznie bardziej zaawansowaną wersję tego modułu, w postaci oddzielnego programu o nazwie Image2CAM. Tam kwestia pogłębiania (frezowania warstwami jest rozwiązana automatycznie). Ale ten program dodaję na razie tylko do moich maszyn.

Nie rozumiem, co to znaczy "pokazał się rysunek, ale nie do odczytu"? Można jaśniej?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#26

Post napisał: kubus838 » 31 sty 2012, 19:37

Do kolegi bh91:

Tak mam wersje oryginalna. A przyczyną tego jest niestety mój brak wiedzy.


Do kolegi Piotr Rakowski

Fakt na logikę to po upewnieniu sie u źródła to też mi sie tak wydaje. A robiąc cztery pliki można niektóre "kreski" przefrezować jeszcze raz. Zrobiłem tak: ze zdjecia utworzyłem plik PLT i wprowadziłem do stepa. Niestety na podgladzie wyszedł obraz(czyli ta płaskorzeźba) nie do odczytu. A pytanie na temat te Image2Cam można dostać jakąś wersje (demo lub coś takiego) do zabawy vel testów.

robert

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#27

Post napisał: Piotr Rakowski » 01 lut 2012, 07:41

Do testów - OK, ale nie mam jeszcze opisu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#28

Post napisał: kubus838 » 02 lut 2012, 16:15

Ok. opis to i tak zawsze tworzy się "pod drodze".

robert


Aha jeszcze jedno. W mojej wersji pod g-codem jeszcze nie ma skalowania.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”