Strona 1 z 1
STEP2CNC - programowa kompensacja kąta bramy?
: 12 lut 2011, 01:00
autor: Piotr Rakowski
Witam Kolegów (przyszłych, niedoszłych i obecnych użytkowników tego programu).
Kiedyś na forum pan Kimla chwalił się swoimi maszynami i napisał, że jego maszyny mają kompensacją kąta bramy. Na moje pytanie, jak to rozwiązał nie uzyskałem odpowiedzi. Wiele czau myślałem nad kompensacją na poziomie sterowików osi, ale przyszedł mi do głowy znacznie lepszy koncept. Kompensacja programowa (g-kodów).
W wersji 2.5 mogę wprowadzić programową kompensację nieprostopadłości kąta bramy we frezarkach i innych ploterach CNC. Ilu z Was sprawa ta w ogóle interesuje? Dorobienie jej nie jest dla mnie żadnym problemem, ale chcę wiedzieć ilu z Was w ogóle problem dotyczy?
: 12 lut 2011, 09:58
autor: webserver
Witam Piotrze
Nie rozumie jakim sposobem miałbyś to rozwiązać przez g-code przecież zmiany kąta mogą powstać po wyluzowaniu silników jeżeli są jakieś naprężenia które spowodują niekontrolowane przemieszczenie jednej strony bramy. Jak dla mnie jedynym rozwiązaniem jest podejście do tematu od strony sterowania i umieszczenie 2 krańcówek dla obu końców bramy. ale muszą działać niezależnie wiec obie osie Y musiały by być sterowane niezależnie z własnego step/dir tak żeby można było kontrolować dany silnik i krańcówkę. Oczywiście lepszym rozwiązaniem będą 2 liniały nie trzeba będzie się za każdym razem przemieszczać do krańcówki, ale ogólnie rozwiązanie mało przydatne przynajmniej u mnie nie ma takich problemów.
: 12 lut 2011, 10:40
autor: Piotr Rakowski
Masz absolutną rację. Jeśli masz wiotką bramę i kumulowanie błędu na bramie - masz problem i bez rozwiązania podobnego, do Twojego nie zrealizujesz tego. Natomiast jesli masz stały przekos bramy, związany np. z nieprecyzyjnym wykonaniem, czyli przekos do pewnego stopnia stały - moje rozwiązanie wystarczy.
: 12 lut 2011, 15:22
autor: webserver
Piotr Rakowski pisze:Natomiast jesli masz stały przekos bramy, związany np. z nieprecyzyjnym wykonaniem, czyli przekos do pewnego stopnia stały
To lepiej już nic nie robić

jak ma się taki problemy

: 12 lut 2011, 16:42
autor: ma555rek
Interpolacja kołowa też będzie korygowana?
: 13 lut 2011, 09:19
autor: Piotr Rakowski
Kol. Webserwer - można także w ogóle nic nie robić!
Interpolacji kołowej w moim programie nie ma i nie będzie. To jest zupełnie niepotrzebne. Większość CAMów programowo ustala kwantyzację krzywych w zależności od np. prędkości posuwu i obrotów wrzeciona (czyli tzw. posuwu na ząb), co robię także i ja w eduCAD i cncCAD.
A inni, którzy korzystają z np. Corela najczęściej przechodzą przez format PLT, a ten także w wykonaniu Corela jest skwantyzowany, gdyż/bo/ponieważ* w Corelu nie ma pojęcia łuku - wszystko jest krzywą.
Czekam na następne wypowiedzi...
(* niepotrzebne skreślić)
: 13 lut 2011, 10:03
autor: ma555rek
Skoro i tak będzie przeliczana cała tablica to logiczną konsekwencją może być osobna korekta nieliniowości w osiach.
Jedna - jako nastawa maszynowa - zapisana jako poprawka niedoskonałości konstrukcji.
Druga - jako programowa możliwość skalowania nieliniowego. Np kwadrat deformowany do trapezu, albo rombu, albo z wypukłymi bokami, lub wklęsłymi ( raptem znak "-" przed współczynnikiem. No i szybko powstanie paleta programowych modyfikacji jak w Artcamie
Piotr Rakowski pisze:Kiedyś na forum pan Kimla chwalił się swoimi maszynami i napisał, że jego maszyny mają kompensacją kąta bramy. Na moje pytanie, jak to rozwiązał nie uzyskałem odpowiedzi.
Z tekstu o 5 osiach wnioskować można o zwykłym korygowaniu śrubą danej strony po najeździe na bazę i ewentualnie skalowanie skoku tuż przed sterownikiem (przyjmując analogię w sterowaniu do typu step-dir)
Raczej nie obrabiał pliku na potrzeby korekcji ( chć mógły sam takie coś powiedzieć bo ja to przecież teraz wymyślam

)
: 13 lut 2011, 14:16
autor: webserver
Piotr Rakowski pisze:Interpolacji kołowej w moim programie nie ma i nie będzie. To jest zupełnie niepotrzebne. Większość CAMów programowo ustala kwantyzację krzywych w zależności od np. prędkości posuwu i obrotów wrzeciona (czyli tzw. posuwu na ząb), co robię także i ja w eduCAD i cncCAD.
Absolutnie się z tym nie zgodzę interpolacja kołowa to podstawa gdy mam nóż aktywny ruch jest płynny a przeciwieństwie do ścieżki gdzie tej interpolacji nie ma.
Piotr Rakowski pisze:A inni, którzy korzystają z np. Corela najczęściej przechodzą przez format PLT, a ten także w wykonaniu Corela jest skwantyzowany, gdyż/bo/ponieważ* w Corelu nie ma pojęcia łuku - wszystko jest krzywą.
tak i nie
Mam na ukończeniu program do generowania g-codu i robię właśnie exporty z Corela do plt i masz racje tam nie da się zapisać interpolacji, ale już jak zrobimy export do pliku .ai czy .eps to już zupełnie inna bajka i w niedługiej przyszłości będziemy pisać taki interpreter do .ai żeby można było generować interpolacje kołowe bo z plików .plt nie jest do do końca wykonalne.
: 14 lut 2011, 08:37
autor: Piotr Rakowski
Ad1. Nie ma żadnej różnicy w sterowaniu, gdy napiszesz dobrą interpolację liniową, a kołową!!! Jest różnica, gdy oś obracana (u mnie A) jest interpolowana, a gdy jest indeksowana i wyprzedza wektor ruchu XYZ.
Ad2. Moja rada jest taka - nie skupiaj się na interpolacji wielomianów, a raczej na interpolacji z wyprzedzeniem, czyli ze wstępną analizą wektorów. Da Ci to znacznie lepszy efekt.