NOWOŚĆ!!! STEP2CNC wersja 2.0

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#11

Post napisał: grzechu » 16 cze 2010, 10:23

Tak wersję pełną kupie napewno. Kupiłbym już dawno ale w poprzednich wersjach nie działo mi to dobrze. Na ta chwile czeka mnie jeszcze zmiana kompa i dlatego jeszcze się wstrzymuje. Chciałbym aby program był jak najbardziej mi przydatny i dlatego podpowiadam co można by dodać lub zmienić.

Wracając do sedna sprawy
Testowałem dzisiaj już trochę i z dodanych opcji załączanie i wtłaczanie przekaźników działa OK. Nie działa mi jednak zmiana prędkości po najechaniu na krańcówkę.

Co do wcześniejszego pytania odnośnie rozpoczęcia pracy od pozycji w której się znajduje.
Chyba źle to trochę sprecyzowałem. Oczywiście start rozpoczyna się w miejscu w którym maszyna stoi. Mnie chodziło jednak o wyłączenie dojazdu z pozycji 0.0 do miejsca rozpoczęcia pracy. W tej chwili jest możliwość wyłączenia powrotu do pozycji 0.0, a moje pytanie brzmi czy jest możliwość wyłączenia tego dojazdu z pozycji 0.0.



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 cze 2010, 10:51

Ad1. Nie wiem, gdzie są krańcówki, więc nie mogę zmienić prędkości bezpośrednio na nich!

Ad2. Weź i mi to narysuj, bo nie rozumiem problemu... Chyba. że chodzi o takie przesunięcie cięcia, by zaczynał się od obecnego miejsca, w którym znajduje się frez bez pierwszego ruchu jałowego? Jeśli tak - to bardzo proste - w zakładce g-kodu masz przesunięcie o wektor XY. Wpisz tam odpowiednie wartości i naciśnij [Interpretuj] :lol:

Co do poprzedniego Twojego pomysłu... pomyślimy po zakupie. Jest jeszcze jeden wolny PIN.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#13

Post napisał: grzechu » 16 cze 2010, 11:40

Ad 1) ? (nie wiem o co chodzi ) Czy ja coś robię źle?

Ad 2) Tak dokładnie chodzi o to aby nie wykonywał tego jałowego ruchu. Wiem że można to przesunąć o wektor, ale jeżeli była by taka opcja to praktycznie jedno kliknięcie załatwia sprawę. Bez tego trzeba wiedzieć dokładnie o ile przesunąć aby początek cięcia znalazł się w początku układu. Można to oczywiście zrobić, ale to kolejne sekundy które musimy nad tym spędzić. :wink:

Poruszając tą kwestię mam jeszcze pytanie.
W zakładce G-kod mając podgląd w powiększeniu i po przesunięciu o jakiś wektor i kliknięciu Interpretuj rysunek wraca do pierwotnego podglądu (bez powiększenia). Czy jest możliwość aby po kliknięciu Interpretuj pozostawał w powiększeniu ?.

Co do mojego pomysłu napewno się przypomne :wink:

Dodano
W opcjach konwersji PLT jest nieaktywna opcja osi obrotowej. Czy w planach jest uaktywnienie tej opcji?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 cze 2010, 05:28

Odp1. Nie wiem, czy robisz coś źle - po prostu pomyśl -> nie masz enkoderów ani liniałów -> nie możesz stwierdzić, czy dojechałeś do krańcówki bez najechania na krańcówkę!

Odp2. "Dżizas" -> w ogóle najlepiej byłoby po prostu sterować maszynę myślami. Wtedy byłoby najszybciej :roll:

Odp3. Przecież przycisk [Intepretuj] powoduje ponowną interpretację - czyli wyzerowanie programu i "zaczytanie" g kodów od nowa. Czyli program też działa, jakby "od nowa" tak?

Odp4. Uaktywnienie tej opcji działa tylko w wersji STE2TERM - dla moich maszyn termicznych (tnących gorącym drutem). Ale przecież program STEP2CNC 2.0 jest wersją 4-osiową, więc jeśli jakiś postprocesor wygeneruje Ci g-kody na 4 osie - będziesz mógł je wykonać.

Z tą osią obrotową jest przecież tak, że każda obrabiarka 3-osiowa da sobie radę. Oś obrotową podłączasz zamiast osi Y i taktujesz g-kody, jak powierzchnię rozwiniętą (choć w tym przypadku raczej nawiniętą) na walec. Proste, jak przysłowiowa "konstrukcja cepa".
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#15

Post napisał: grzechu » 17 cze 2010, 08:05

Co do tej osi obrotowej to wiem że 3-osiowa już sobie poradzi. Zapytałem tylko czy opcja która jest nieaktywna zostanie uaktywniona.
Nie jestem jakims wirtuozem w tej dziedzinie i znam programu tak dobrze jak sam twórca więc dlatego pytam.
Dzięki za odpowiedzi

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#16

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 cze 2010, 02:08

Grzechu - dorobiłem już opcję zdalnego uruchamiania programu, ale...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#17

Post napisał: grzechu » 18 cze 2010, 07:19

Co się kryje pod tymi trzema krpkami?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#18

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 cze 2010, 07:20

Zachęcam Cię jak umiem.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#19

Post napisał: grzechu » 18 cze 2010, 07:32

Tajemniczo się robi :)
Ale w sumie jak tak dalej pójdzie to może jeszcze uda się coś wynegocjować :wink:
Jest szansa aby to przetestować?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#20

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 cze 2010, 09:56

Jest, ale dopiero po tym, jak sam to zrobię. W sumie pomyślałem też, że można mieć aż 3 przyciski: START, PAUZA, STOP. (niestety bez WZNÓW).

Start - na oddzielnym pinie,
Pauza - podczepiona równolegle pod którąś krańcówkę.
Stop - równolegle z E-Stop.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”