Trochę dziwne zachowanie

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
wificnc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 101
Rejestracja: 21 sty 2006, 18:09
Lokalizacja: Wlkp

Trochę dziwne zachowanie

#1

Post napisał: wificnc » 09 mar 2009, 18:45

Mam zainstalowaną wersję Step2CNC 1.34 i taki napis widnieje na górze uruchomionego programu.
Podłączyłem napędy wszystkich osi wraz z krańcówkami i postanowiłem przetestować całość.
Płyta główna to SSK-MB02 a sterowniki silników to SSK-B01.
Oczywiście dopasowałem obroty silnika do sterowania ręcznego tak jak w oknie programu Step2CNC.
Wszystko w sterowaniu ręcznym zgodnie się przesuwa czyli prawo/lewo , góra/dół , podnoszenie /opuszczanie działa wyśmienicie .
Przyszła wreszcie pora na ustawienie pozycji zerowej maszyny i tu zdziwienie:
naciskam dolny przycisk czyli zapamiętanie pozycji początkowej maszyny
- oczywiście pytanie wstępne - klik akceptacja -
- oś Z przesuwa się do góry włącza krańcówkę i stoi czyli OK
- oś Y przesuwa się do krańcówki włącza krańcówkę i stoi czyli OK
- oś X przesuwa się do krańcówki włącza krańcówkę i stoi czyli OK

teraz oś X wykonuje ponownie ruch do krańcówki (trochę dziwne bo przecież przy niej stoi) silnik "dobija" się przez chwilę aby "przejść" krańcówkę

- następuje odsuniecie osi Y od krańcówki czyli poprawnie
- opuszcza się oś Z czyli poprawnie

Zmieniałem położenie krańcówki w osi X z lewej na prawą stronę i oczywiście inwersja
kier X nie przyniosła pozytywnego działania
Co może być powodem sterowanie ręczne działa wyśmienicie a ustawianie zerowe nie

[ Dodano: 2009-03-10, 18:33 ]
Dzisiaj po ponownym sprawdzeniu całości doszedłem co było powodem takiego działania.
W pliku *.ini była wpisana wartość minusowa i to powodowało ponowne przesuwanie osi X "poniżej krańcówki"a nie oddalanie się .
Aby to usunąć przesuwałem wszystkie osie w inne położenie i klikałem na zapis ale ciągle wyskakiwało ostrzeżenie że któraś z osi ma wartość 0.
Dopiero edycja pliku *.ini i ręczny zapis poprawiło działanie ,teraz jest wszystko OK.

Mam jednak pytanie inne uruchamiam program z np: 560 ruchów czyli w demo jest OK.
Po właściwym wykonaniu programu wszystkie osie powinny się wyzerować i w zakładce "Maszyna" liczniki powinny być na zero . A w moim przypadku sprawdzałem parokrotnie w osi zostaje X = -0,031

Ostatnie linijki programu mam: G00 Z5,00
G00 X0,Y0
G01 Z0
M30
Oczywiście po ponownym wyzerowaniu maszyny wszystko wraca do normy ale pytam czy może to jakoś przeszkadzać w pracy.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 14 maja 2009, 05:37

[...]A w moim przypadku sprawdzałem parokrotnie w osi zostaje X = -0,031 [...]
Podejrzewam, że w osi X ma Pan ułamkową wartość posuwu na milimetr. Pozostawanie tej wartości świadczy o niemożliwości wykonania ruchu na taką odległość przy założonych parametrach w danej osi. To samo będzie się działo przy Home. Podejrzewam, że w osi X wartość minusowa była wpisana taka sama, jak powyżej.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”