Stolik do szlifierki.

Amatorskie wykonanie z przegubu.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Stolik do szlifierki.

#1

Post napisał: grawer » 05 mar 2018, 21:38

Witam.
Jak wielu kolegów miałem mały kłopot z ostrzeniem noży tokarskich, stalek i widiowych. Są w necie różne pomysły stolików do ostrzenia. Każdy powinien mieć możliwość ustawiania pod odpowiednik kątem.
Ja to zrealizowałem przez zastosowanie przegubu kulowego od ciągnika URSUS c 330.
Obciąłem króciec z gwintem. Obtoczyłem powierzchnię zewnętrzną na długości około 10mm. Dotoczyłem tuleje do przykręcenia płytki stolika. Spasowałem. Po owierceniu i nagwintowaniu przykręciłem płytkę stolika. Na końcówkę kuli założyłem wyfrezowany zacisk z śrubą i pokrętłem zaciskowym. Płytki stolika są wymienne, do tarczy do ostrzenia widi i do kamienia szlifierskiego. Płytki na przegubie są uchylne w każdym kierunku. Przegub jest na tyle twardy że nie potrzebne jest blokowanie go w ustalonej pozycji. Pod stopą szlifierki jest przykręcony kątownik z przyspawanym prętem do mocowania stolika. Zostało tylko opiłować spawy i pomalować.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Stolik do szlifierki.

#2

Post napisał: pioterek » 06 mar 2018, 21:27

Mi się wydaje, że powinna być jeszcze conajmniej szyna prowadząca z kilkoma prowadnicami pod różnymi kątami, to wtedy by to ułatwiło ostrzenie noży. W tym wypadku funkcje jakie posiada ta podpórka nie wykraczają zbytnio ponad standardy szlifierek ogólnego przeznaczenia.
Obrazek


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Stolik do szlifierki.

#3

Post napisał: ak47 » 09 mar 2018, 19:25

Tak szczerze mówiąc to po jakimś czasie ostrząc nożyk to i tak ręcznie go sobie tak ustawiam, że żadne dodatkowe szyny nie są mi potrzebne i wszystko wychodzi jak potrzeba i chyba każdy kto trochę potoczy wie co i jak. Co do ostrzenia wierteł to bym się nie obraził natomiast, żeby zawsze dobry kąt zrobić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”