Zakup Frezarki, Tokarki CNC - jaki sterownik?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Frezer1989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2017, 12:00
Lokalizacja: Radom

Zakup Frezarki, Tokarki CNC - jaki sterownik?

#1

Post napisał: Frezer1989 » 03 paź 2017, 12:21

Witam,

Planuje wystartować z biznesem obróbki skrawaniem, posiadam doświadczenie jako FREZER (również technolog, kontroler jakości). Wiedza poparta doświadczeniem i wykształceniem.

Planuje zakup Tokarki CNC (najlepiej ze sterowanym z kodów konikiem oraz napędzanymi narzędziami) oraz Frezarke CNC 4-osiową. Oprócz tego kilka innych konwecjonalnych (szlifierka, wiertarka itd). Maszyn szukam raczej popularnych żeby nie było problemu z SERWISEM.

Jeżeli chodzi o Frezarkę to mam typ aczkolwiek waham się co do sterownika.
Na pewno moim wymogiem jest programowanie parametryczne (Acramatic obsługuje, Sinumerik też, z Fanuciem miałem styczność który nie miał tej opcji, Heide-hain nie do końca mi tutaj odpowiada)

Mój typ to Cincinnati milacron arrow 1000 4axis
Tylko wolałbym uniknąć Acramatica bo jest drogi w serwisie, nie miałem styczności z młodszymi Cincinnat'kami na Fanuc'u

Co do tokarki to celowałbym w coś popularnego i tutaj raczej wchodzi w gre

Gildemeister z napędzanymi narzędziami, widze że głównie jest na Sinumeriku 840d oraz HeidenHainie Czy ktoś poleci co byłoby lepszym rozwiązaniem dla tej tokarki?

Generalnie proszę was o pomoc w doborze tych maszyn, szukam maszyn które mają być stosunkowo tanie w serwisie (dostępność części itd). Część z was pewnie było w podobnej sytuacji jak ja i miało podobne dylematy, a że człowiek uczy się na błędach to pewnie możecie mi coś mądrego podpowiedzieć.

Super gdybyście podawali również sugestie co do konkretnych modeli dlaczego ten a nie inny itd. (czas wymiany narzędzia, szybkie przejazdy itd)

Pozdrawiam



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#2

Post napisał: Majster70 » 04 paź 2017, 06:46

Nie napisałeś co dokładnie chcesz robić, czy masz na oku coś seryjnego czy produkcję jednostkową itd itp.

Masz trochę doświadczenia, nikt lepiej ci nie doradzi niż ty sam na tym poziomie ogólności. Sugeruję, żebyś raczej napisał posta w stylu: czy ta konkretna obrabiarka (typ, sterowanie) dobrze sobie radzi z taką a taką konkretną robotą.
Np mam Mazaka QSM 250 i przy produkcji jednostkowej długo przezbraja się oprawki do noży tokarskich w porównaniu z np systemem VDI40, system oprawek Mazaka po za tym jest 8x droższy. Przy krótkich seriach, w miarę prostych detalach robota na tokarce obok z VDI40 jest już skończona zanim zmienię oprawki w Mazaku. W takich sytuacjach gdy muszę zdjąć i założyć oprawki na tym Mazaku decyduję się obróbkę na innej tokarce. Ponadto oprawki napędzane w tym modelu mają oś freza dalej od czoła niż przy standardowych Mazatrolach co skutkuję tym, że nie możesz frezować tak blisko szczęk w skrajnych sytuacjach - musisz wysunąć trochę dalej detal z uchwytu. Po za tym nie mam żadnych zastrzeżeń, zaś szczególnie sobie chwalę centrum technologiczne Mazaka na Śląsku lub w Wanatach, jeśli kupiłeś tokarke u nich zawsze możesz zadzwonić i starają się pomóc - nie musisz się obijać po jakiś forach. Oprawki tokarskie upierdliwsze w mocowaniu od VDI, ale sztywniejsze - coś za coś.
To przykładowa moja odpowiedź gdybyś zapytał o tokarkę Mazak QSM250 ze standardowymi napędzanymi narzędziami i jej przydatność do prac jednostkowych o bardzo różnych kształtach i gabarytach wymagających częstych zmian oprawek. Przy pytaniu tak ogólnym jak twoje wątpię, żebyś dostał jakąś wartościową podpowiedź, może poza 1 - przy zakupie jakiejkolwiek obrabiarki CNC pierwsze co zrób, to zgraj i zachowaj parametry maszynowe i PLC.


Autor tematu
Frezer1989
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 03 paź 2017, 12:00
Lokalizacja: Radom

#3

Post napisał: Frezer1989 » 04 paź 2017, 11:57

Majster70 dzięki za posta,

Co do produkcji to ma to być produkcja małoseryjna, 10-500 sztuk, detale małogabarytowe 1-40 kg. Maszyna byłaby przezbrajana średnio 3-4 razy w tygodniu.

Co do zgrywania plików systemowych to będę tego wymagał przy zakupię, dużą część firm ma taką opcję. Sam osobiście tego nie robiłem nigdy, kwestia podpatrzenia.


kamil_rc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 27 gru 2008, 11:33
Lokalizacja: Wadowice

#4

Post napisał: kamil_rc » 04 paź 2017, 13:30

Z perspektywy czasu dla mnie najwygodniejszy i najrosadniejszy to fanuc lub na okumach ich system OSP.
Pozdrawiam Kamil


darista
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 12 mar 2017, 11:17
Lokalizacja: Kutno

#5

Post napisał: darista » 06 paź 2017, 07:12

Witam dla mnie jesli chodzi o tokarke cnc to polecę cos na simensie 840 D z shop turn nadaje sie zarowno do produkcji maloseryjnej jak i jednostkowej szybkie przezbrojenie i programowanie.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 914
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#6

Post napisał: Pneumokok » 14 paź 2017, 18:11

Pracowałem na fanucu 21i oraz 31i (oba z Manual Guide) a teraz m. in. jeżdżę na DMG CTX alpha 500 z sinumerikiem 840d sl + ShopTurn. Na początku nie byłem przekonany do sinumerika, ale teraz w życiu nie zamieniłbym go na fanuca. Prosty, łatwy, przyjemny w obsłudze, super symulacja, obliczanie czasu trwania programu, dużo cykli tokarskich i frezerskich, bardzo przyjemne programowanie. Co do samej maszyny: glowica VDI 30 - szybka wymiana narzędzi a w połączeniu z 'wirtualnym magazynem' z sinumerika i sondą narzędziową jestem w stanie przezbroić maszynę (wszystkie 12 narzędzi) w kwadrans. Ten sinumerik jest szybkim oprogramowaniem więc pomiędzy kolejnymi cyklami maszyna 'nie stoi i nie myśli' zanim zacznie coś robić, tylko od razu jedzie z wiórem.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)


Sieto
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 29 sie 2016, 19:37
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: Sieto » 15 paź 2017, 10:51

Dość sporo czasu pracowałem na maszynach z serii DMG. Z pewnością mogę potwierdzić to, co koledzy powiedzieli wcześniej - system VDI jest bardzo wygodny, a Sinumerik 840D z nakładką ShopTurn sprawia, że program na mniej skomplikowany detal pisałem w ciągu kilku minut, a rewolwer uzbrajałem w kwadrans, jak kolega wyżej. :mrgreen:
Ostatnimi czasy pracowałem na CLX 450.. muszę przyznać, że maszyna jest dość mocna. Początkowo były problemy z hydrauliką, ale to przez wadliwą serię pomp, które ponoć zostały wymienione.
Serwis z DMG.. cóż, jest dość drogi, a sama maszyna posiada wiele stopni dostępu i haseł, aczkolwiek jest szybki i konkretny.

Aktualnie pracuję na maszynach z serii Doosan (Puma 3100 LY, Puma XL) na Fanucu 32iA. Całkiem przyjemna maszynka, mocna. Serwis szybki i tani, ale ma też swoje minusy.. chociażby to, że oś oprawek napędzanych kątowych ogranicza z frezowaniem blisko szczęk. Jak i też te rewolwery są podatne na przestawienie się podczas obróbki otworów, jeżeli narzędzie ulegnie wyczerpaniu.
Uzbrajanie tych maszyn trwało o wiele dłużej niż na DMG.

Sporo też słyszałem dobrego o Mazakach.. pod względem wydajności, awaryjności.. aczkolwiek nie mam tutaj wiele do powiedzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”