Najsztywniejsze aluminium 3mm ? najsztywniejsza stal ?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: CFA » 23 wrz 2017, 20:49

Petroholic pisze:W tej cenie to nawet opłaci mi się zfrezować dychę na czwórkę :D
Takich cienkich to chyba nie ma - może na jakieś zamówienie.
To zależy - cienka mniej waży, zanim się ustawisz, to już masz kupione :-).
Jak mam detal wielkości 300x400x25 to blacha 30 waży jakieś 10kg i kosztuje ok 30zł/kg
(formatowana z przesyłką) do tego dojdzie prawie 2 godziny frezowania
(kłopotliwe mocowanie, na kilka razy odwracanie) a jak się trafi blacha z naprężeniami, to efekt końcowy może byc taki, że w różnych miejscach odchyłki będą do dychy.
To wyjdzie z 500zł, a frezowanej będzie trochę mniej kg to wyjdzie taniej albo tyle samo, ale mam elegancką powierzchnię, blachę równiutką i nie muszę się pier... z ustawianiem, bo jest wymiar w każdym miejscu.
Juz widze jak frezujesz 10mm na 4mm przy formacie 300x400 - ile czasu to trwa i jakie masz odchyłki :-)

PS
Tak dopiszę jeszcze informacyjnie :-): blacha 4 w formatce 300x400mm waży ok 1,6 kg i zakładając, że w ogóle jest taka grubość, to kosztowałaby gdzieś 80zł/kg czyli formatka za ponad 100zł. Kupujesz blachę 10mm w cenie 30zł/kg - i płacisz już 100zł za taką formatkę (pomijam koszty przesyłek)- masz około 30zł na zfrezowanie :-). Dasz radę?



Tagi:


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#12

Post napisał: mareq_bb » 23 wrz 2017, 21:36

Według mnie to projekt jest do ()().

Robisz drewniany podest. Ostro go frezujesz, żeby zmieścić akumulatory. Strasznie go osłabiasz a przejmujesz się sztywnością pokrywy.
Ja bym zrobił normalny podest a akumulatory podwiesił na dole w pojemniku pospawanym np. z aluminium 2mm.
Dlaczego uważasz, że włókno węglowe jest problematyczne?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#13

Post napisał: Petroholic » 23 wrz 2017, 22:31

CFA pisze:Kupujesz blachę 10mm w cenie 30zł/kg - i płacisz już 100zł za taką formatkę (pomijam koszty przesyłek)- masz około 30zł na zfrezowanie :-) . Dasz radę?
Blachę 10tkę mam i kosztowała mnie 10,50/kg :)
Co nie zmienia faktu, że za 70pln nie zrobiłbym z niej precyzyjnej 4ki do setki :)
Ale czy przy podeście deskorolki jest potrzebna taka precyzja?

Pomijając fakt, że to żart był :D
mareq_bb pisze:Ja bym zrobił normalny podest a akumulatory podwiesił na dole w pojemniku pospawanym np. z aluminium 2mm.
A ja bym zrobił całość z alu :)


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: strikexp » 23 wrz 2017, 22:54

Petroholic pisze: Klocek dalej leży ale jest za mały na to :) Poza tym stwierdzenie "wcale nie trudny w obróbce" skąd wziąłeś?
Ktoś, może Ty, pisał że da się toczyć tytan tylko rozgrzewa się do czerwoności. Więc nie jest wcale trudny w obróbce.
Trudne materiały to takie których nie da się obrabiać skrawaniem lub wymagają narzędzi za astronomiczne kwoty.
Tak tylko stwierdziłem że pewnie dałbyś radę wyciąć takie coś z blachy tytanowej za rozsądne pieniądze. A jednak tytanowa deskorolka to coś bajeranckiego, w USA sprzedają takie bajery tytanowe po astronomicznych cenach...


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1675
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#15

Post napisał: CFA » 23 wrz 2017, 23:06

Petroholic pisze:
CFA pisze:Kupujesz blachę 10mm w cenie 30zł/kg - i płacisz już 100zł za taką formatkę (pomijam koszty przesyłek)- masz około 30zł na zfrezowanie :-) . Dasz radę?
Blachę 10tkę mam i kosztowała mnie 10,50/kg :)
Ale to raczej miękkie alu, bo w gatunku 7075 to raczej nie znajdziesz po 10zł i to formatki a nie arkusz na tony.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#16

Post napisał: Petroholic » 24 wrz 2017, 18:18

ObrazekObrazek

Dwa szersze paski po lewej 2024T7351 :)

Dwa węższe paski po prawej i te formatki na dole 7075T7351 :)

Oczywiście nie na sprzedaż :)
strikexp pisze:Ktoś, może Ty, pisał że da się toczyć tytan tylko rozgrzewa się do czerwoności.
Większej bzdury dawno nie słyszałem :D :D :D Strike proszę poczytaj więcej i uważniej :)


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#17

Post napisał: Majster70 » 25 wrz 2017, 06:58

strikexp pisze:
Petroholic pisze: Klocek dalej leży ale jest za mały na to :) Poza tym stwierdzenie "wcale nie trudny w obróbce" skąd wziąłeś?
Ktoś, może Ty, pisał że da się toczyć tytan tylko rozgrzewa się do czerwoności. Więc nie jest wcale trudny w obróbce.
Trudne materiały to takie których nie da się obrabiać skrawaniem lub wymagają narzędzi za astronomiczne kwoty.
Tak tylko stwierdziłem że pewnie dałbyś radę wyciąć takie coś z blachy tytanowej za rozsądne pieniądze. A jednak tytanowa deskorolka to coś bajeranckiego, w USA sprzedają takie bajery tytanowe po astronomicznych cenach...
Proponuję udzielać porad na bazie własnych doświadczeń a nie zasłyszanych, niesprawdzonych plotek. Jeżeli samodzielnie usiłujesz zrobić frezy czy noże do obróbki skrawaniem ze śrub, to twoja sprawa, forumowicze mogą się pośmiać :mrgreen: Tak samo możesz próbować zrobić "trwałą" instalacje elektryczną w warsztacie jednocześnie oszczędzać i kupować przewody aluminiowe w miejsce miedzianych. TWÓJ WYBÓR.
Ale doradzanie komuś o czymś nie mając o tym zielonego pojęcia to kur...two. W tym przypadku gość najwyżej straci parę zł i tyle, ale są tematy które mogą być po prostu niebezpieczne i dobrze się nie wymądrzeć nie mając o czymś pojęcia.


Autor tematu
appelton
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2017, 11:02
Lokalizacja: Ślask

#18

Post napisał: appelton » 25 wrz 2017, 15:34

mareq_bb pisze:Według mnie to projekt jest do ()().

Robisz drewniany podest. Ostro go frezujesz, żeby zmieścić akumulatory. Strasznie go osłabiasz a przejmujesz się sztywnością pokrywy.
Ja bym zrobił normalny podest a akumulatory podwiesił na dole w pojemniku pospawanym np. z aluminium 2mm.
Dlaczego uważasz, że włókno węglowe jest problematyczne?

Może doprecyzuję jak wyglda projekt bo zdjęcia które wrzucałem sa tylko orientacyjne. Deska jest super sztywna pokryta z obydwu stron włóknem węglowym.
To co chcę zrobić to tylko i wyłcznie sama klapa...ot po prostu prostokatna klapa o grubosci max 3-4mm.

Problem w tym ze tak jak na zdjeciu ponizej ja nie mam przegrody po srodku ktora dodatkowo potrzymywalaby klapę, stad zalezy mi na maksymalnej sztywnosci.



Obrazek


mareq_bb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 246
Rejestracja: 26 wrz 2016, 14:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#19

Post napisał: mareq_bb » 25 wrz 2017, 21:15

Masz jeszcze sporo miejsca w środku. Ja bym porozsuwał sekcje akumulatora i pomiędzy każdym z rzędów wbudował przegrodę, która będzie mieć nacięcia na połączenia pomiędzy ogniwami. Będziesz mieć solidne podparcie dla pokrywy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”