Wycinanie oprzyrządowania na laserze

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#11

Post napisał: Duszczyk_K » 15 wrz 2017, 00:17

Masz frezarkę, to kup kawałek płaskownika i w ramach nauki wyfrezuj sobie sam łapki. Nawet ze zwykłego czarnucha.
Ja kupiłem pręt ciągniony z 45-tki chyba 20x40 (metr za 40zł?) uciąłem 150mm długości, z jednej strony podcięcie 5x5mm by łapać jakieś płaskie blachy, z drugiej zwężenie i obniżenie, by głowica nie haczyła... a pośrodku rowek na śrubkę M12.
Blacha 5mm to chyba na łapki do delikatnego mocowania...
Pryzmy... wydaje mi się, że narzędzie do obróbki detali powinno być o klasę dokładności wyższe, niż obrabiane detale. a krawędzie po laserze do najprostszych nie należą... Myślisz, że otrzymasz taką powtarzalność detali, że jak postawisz wałek na 2 takich pryzmach, to będzie on równoległy do stołu? Wydaje mi się, że jak już tak kombinować po taniości, to bardziej sprawdzi się przyspawanie 2 kątowników do blachy (mniej więcej tak: --^^-- )
Podtrzymka, pisząc to miałeś na myśli półprodukty do zrobienia podtrzymki? Czemu nie, tylko proponował bym to ze stali czarnej, bo jakie zalety ma nierdzewka nad czarną oprócz tego, że nie trzeba malować...



Tagi:


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post napisał: strikexp » 15 wrz 2017, 00:41

Płaskownik leży już od dawna, ale nie mam czasu robic tego co mogę kupić :sad: Jak już znajdę chwilę to będę frezował poteżne sanki(jaskółczy ogon) z C45. Bo już materiał i frez jest, ale czasu brak.

Pryzma przyszła mi do głowy, bo właściwie potrzebuję byle jakiego uchytu do wałków.

A więc może kluczowym pytaniem powinno być, jakiej dokładności powinienem się spodziewać po wypalaniu laserem. Żeby zaprojektować ewentualne naddatki do dalszej obróbki.

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#13

Post napisał: MarcinxD » 15 wrz 2017, 12:38

Petroholic pisze:
Blady pisze:biorę od razu komplet pod wszystkie er
Jeszcze nie widziałem (może istnieje) ale fajnym pomysłem byłby kluczyk dwustronny np. ER25/32...
Ciąłem sobie ostatnio właśnie klucze pod ER25 i na to samo wpadłem jak już miałem w dłoni swój klucz... Tylko poszedłbym teraz jeszcze dalej na jednym kluczy ER25 i ER32 ale i po dwie możliwości łapania (hak plus klucz na pół nakrętki).
Ale jeszcze otwieracz do piwa na pewno by się zmieścił ;)
Pozdrawiam Marcin


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#14

Post napisał: strikexp » 17 wrz 2017, 09:32

To jeszcze takie pytanie techniczne przy okazji. Jak należy rysować elementy do wycinania laserem? Każdy w oddzielnym pliku a wykonawca potem wrzuca je w automat do ustawiania. Czy może rysować je w jednym pliku ze wspólnymi liniami i takie coś nie będzie powodowało problemów?


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#15

Post napisał: bartoszmista » 17 wrz 2017, 09:54

W zasadzie nie ma żadnego znaczenia. Ale najlepiej każdy w osobnym pliku. Trzeba jeszcze detale odpowiednio opisać rodzajem i grubością blachy, ilością sztuk.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#16

Post napisał: strikexp » 17 wrz 2017, 10:09

U mnie będą to głównie prostokąty itp, więc wygodniej chyba będzie od razu namazać całość jak nie stanowi to problemu. Dzięki za rozwianie moich wątpliwości.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#17

Post napisał: pitsa » 17 wrz 2017, 10:28

strikexp pisze:Jak należy rysować elementy do wycinania laserem?
Zależy do firmy. Często wolą dostać każdy detal w oddzielnym pliku o nazwie zawierającej grubość, materiał, liczbę sztuk, np.:

5 ST detal2 10szt.dxf
10 ALU detal3 1szt.dxf
1.5 1.4301 detal4 20szt.dxf

Te informacje mogą być również na rysunku: http://www.investa.pl/oferta/uslugi_ciecie_laserem.html
Spytaj wykonawcy jakie przygotowanie plików preferuje.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#18

Post napisał: upanie » 17 wrz 2017, 10:56

A ja mam pytanie co do jakości cięcia bo sie tu pojawiła informacja, że jest słabo.
No to jak to jest? Nie da się wyciąć elementów na gotowo powiedzmy z PA11 10mm?
czilałt...


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#19

Post napisał: bartoszmista » 17 wrz 2017, 11:30

upanie pisze:A ja mam pytanie co do jakości cięcia bo sie tu pojawiła informacja, że jest słabo.
No to jak to jest? Nie da się wyciąć elementów na gotowo powiedzmy z PA11 10mm?
Zależy jak bardzo firma ogarnęła laser :mrgreen: A widziałem już trochę :mrgreen: Technicznie nie powinno być problemu, chociaż rzeczywiście cięcie aluminium wygląda słabo, chodzi o jakość krawędzi i zadziory (w ogóle z amelinium jest kicha - ani tego nie utniesz ani nie pomalujesz :mrgreen: )


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#20

Post napisał: upanie » 17 wrz 2017, 11:37

Nie no, że nie pomaluję to wiem :mrgreen: Wszyscy chyba wiedzą :mrgreen:
No dobra, chyba sobie zamówię gdzieś jakieś formatki żeby samemu ocenić bo pewnie inaczej niż na własnej skórze to się nie dowiem.
czilałt...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”