Wycinanie oprzyrządowania na laserze

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#31

Post napisał: strikexp » 18 wrz 2017, 09:53

Nie chory pomysł bo to ma być tylko do wiercenia. Skoro zamawiam zestaw elementów to co mi szkodzi dodać 20zł chociażby po to żeby nie niszczyć prawdziwej pryzmy.
upanie pisze: Nie miałem zielonego pojęcia jakie są ceny cięcia laserem i jak strikexp pokazał kalkulator to się zacząłem zastanawiać po jaką cholerę ja się wożę z cięciem, wierceniem, frezowaniem i wytaczaniem dosyć prostych elementów skoro za kilkanaście złotych mi to wytną i to jeszcze z ich materiałem.
Trzeba analizować rynek, jak pisze Petrocholic, takie wycinane elementy nie są super jakości. Głównie na konstrukcje spawane i półprodukty. Ale laserem wychodzi bardzo tanio i dość dokładnie. Tylko trzeba zamawiać za kilka stów żeby dostać sensowną cenę.



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#32

Post napisał: Majster70 » 18 wrz 2017, 10:38

strikexp pisze:Nie chory pomysł bo to ma być tylko do wiercenia.
No to do wiercenia. Jak masz frezarkę, to lepiej te pryzmy sobie wyfrezuj, jak ci dokładność i trwałość potrzebna większa, to dobierz materiał i daj do hartowania i szlifowania. Wiercąc kilka/kilkadziesiąt/kilkaset otworów rozsądnie używając kupnej pryzmy, na pewno jej nie zużyjesz w zauważalnym stopniu.
Robić samemu pryzmę jest nieekonomiczne, w porównaniu do seryjnej produkcji, chyba że w celach poznawczych.
Używanie lasera do uzyskania półproduktów ma sens tylko do stosunkowo cienkich blach, na ogół nieprzydatnych przy pryzmach.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#33

Post napisał: Avalyah » 18 wrz 2017, 11:37

strikexp pisze:Tylko trzeba zamawiać za kilka stów żeby dostać sensowną cenę.

E, ja zamawiałem ostatnio kilka paneli do obudów ze stali grubości 3-4mm i minimalna kwota to była 45 netto z malowaniem proszkowym. Zamawiałem 2 razy chyba i płaciłem tyle samo, mimo, że wycinałem trochę co innego, więc podejrzewam, że oba zamówienia były w zasadzie poniżej tej kwoty minimalnej wycenione.

Sam byłem zaskoczony, że wychodzi tak tanio. Także warto mieć w głowie, że jeśli nie trzeba jakiejś konkretnej dokładności, to można zlecić coś na laser i niczym się nie przejmować :mrgreen: Zauważyłem tylko, że w ofertach cięcia laserem zwykle stal może być bardzo gruba, natomiast aluminium rzadko widziałem możliwość grubszego, niż 10mm.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#34

Post napisał: Yogi_ » 18 wrz 2017, 14:49

Avalyah pisze:Także warto mieć w głowie, że jeśli nie trzeba jakiejś konkretnej dokładności
Hmm...
czy takie coś:
Obrazek
Obrazek
tzn. żeby środki okręgów A były równo oddalone od prostej B da radę z wystarczającą dokładnością? Blacha powiedzmy 2-3mm inox.
Pozdrawiam
Krzysiek


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#35

Post napisał: Avalyah » 18 wrz 2017, 20:16

Pytanie, co to jest wystarczająca dokładność :razz: No i to raczej ktoś znający temat z praktyki musiałby odpowiedzieć, ja tylko kilka detali zamawiałem.


bartoszmista
Posty w temacie: 3

#36

Post napisał: bartoszmista » 18 wrz 2017, 20:25

Myślę że dla lasera taka średnia dokładność to jest ok. +/- 0,3mm. Od dokładniejszej pracy jest obróbka skrawaniem. W laserach chodzi tylko o szybkość cięcia i jakość krawędzi (temat kontrowersyjny), a także możliwość wycinania skomplikowanych kształtów - nikt się nad jakością nie rozczula. W niektórych wyrobach +/- 0,5mm nie robi różnicy :mrgreen: A jeszcze blachę 2-3mm może "wygiąć" od ciepła (to też zależy od kształtu detalu, rozłożenia detali na arkuszu).

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#37

Post napisał: Petroholic » 18 wrz 2017, 21:37

Yogi_ takie coś to bym frezował raczej... Raczej nie wyjdzie idealne z lasera...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#38

Post napisał: rdarek » 19 wrz 2017, 08:33

Petroholic pisze: Raczej nie wyjdzie idealne z lasera...
Zgodnie z tym co zaobserwowałem przy zamówionych materiałach z Waterjeta czy cięcia laserem cięcie zawsze wychodzi w postaci stożka. Czym grubszy materiał tym wyraźniejszy stożek więc w zależności od potrzeb, z jaką dokładnością mamy wykonać element to cięcie na waterjecie czy laserze powinno się traktować jako przygotówkę pod dalszą obróbkę.
A tu tak na szybko znaleziony przykład dlaczego tak się dzieje :)

http://zdun12.w.interiowo.pl/badania1.html
Wody ten problem również nie omija :wink:
http://schgo.com/default.asp.pg-WaterjetCutting
http://depts.washington.edu/mstlab/research/awj/


urbind
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 55
Rejestracja: 05 maja 2015, 22:10
Lokalizacja: Nowa Dęba

#39

Post napisał: urbind » 20 wrz 2017, 15:06

Jakby się ktoś zastanawiał co można jeszcze wypalić na laserze to można na przykład zrobić silnik spalinowy :grin: Nie chwaląć się zrobiłem takie cudeńko

[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#40

Post napisał: Petroholic » 20 wrz 2017, 18:24

Zrobienie 50% części silnika na laserze nie kwalifikuje niestety tego do określenia "zrobiony na laserze"...

Prędzej - mocowania zrobione na laserze... Jakbyś wyciął tłok i cylinder to zmieniałoby postać rzeczy :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”