jaki krokowiec wybrać?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
marshall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 73
Rejestracja: 26 lut 2013, 23:00
Lokalizacja: Piotrków

jaki krokowiec wybrać?

#1

Post napisał: marshall » 11 wrz 2017, 10:40

Jakiś czas temu widziałem jak jeden gość miał zamontowany silniczek krokowy do napędu tokarki zegarmistrzowskiej z regulacją obrotów i kierunku.
Chciałbym też tak zrobić ale nie wiem jaki silnik wybrać, jaki sterownik i jak to ogólnie podłączyć.
Normalnie do napędu takiej tokarynki są zwykłe silniki 230v i moc kilkadziesiąt watów, przeniesienie napędu oczywiście na kółeczkach pasowych.

W pozostałych tokarkach mam normalne silniki ale ten chciałem zamontować do tokarki zegarmistrzowskiej przerobionej na mały kombajn do szlifowania drobnych narzędzi skrawających i innej "brudnej roboty.

5000obr/min jako górny zakres w zupełności wystarcza.
Proszę pomóżcie lub odeślijcie do jakiegoś artykułu , w którym w jakiś prosty sposób byłoby to wyjaśnione.



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: strikexp » 11 wrz 2017, 15:01

Muszę Cię zmartwić jako automatyk, silnik dobiera się według pomiarów albo eksperymentalnie.
Ten pierwszy sposób wymaga dużego silnika i układu pomiarowego, co odpada dla kogoś kto nie ma odpowiedniej wiedzy i ma pojedyńczą robótkę.
Pozostaje Ci dobrać silnik eksperymentalnie, ale i tak trzeba zrobić pomiary. Weź wagę elektroniczną albo ciężarek np 1kg i sprawdź jaka siła jest potrzebna do poruszania mechanizmu.
Ciężarkiem mierzysz w ten sposób że nawijasz sznurek na pokrętło/śrubę i puszczasz do swobodnego rozwijania. Potem ze średnicy i rozmiaru można wyliczyć jaki minimalny moment obrotowy jest potrzebny i dobrać silnik mający pewien zapas momentu.


Autor tematu
marshall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 73
Rejestracja: 26 lut 2013, 23:00
Lokalizacja: Piotrków

#3

Post napisał: marshall » 11 wrz 2017, 20:56

A nie można jakoś tak analogicznie tego silnika dobrać skoro wiem że zwykły jednofazowy 50w dawał radę...? No ewentualnie dać lekki zapas mocy?

Sprawdziłem i do ruszenia wrzeciona tej tokarki wystarczy około 50 gramów i grawitacja... jak obciążyłem powiedzmy docelowo wrzeciono to około 10x więcej potrzeba tej masy na sznurku...


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: strikexp » 11 wrz 2017, 22:25

Jak masz pomiary to teraz możesz policzyć.
Przyjmujesz że do podniesienia 1kg na ramieniu o długości 1 metra potrzeba silnika 10Nm, a 1kg na ramieniu 10cm tylko 1Nm.
Czyli do nawijania sznurka z Twoimi 500g na FI 20mm (1cm od osi czyli 5Nm przez 100) trzeba siły 0,05Nm. Oczywiście sam musisz policzyć proporcję tak żeby zgadzało się ze średnicą na jakiej mierzyłeś.

Tylko taka moja uwaga, silnik krokowy działa krokowo, czyli szarpie. No chyba że ma wybajerowany sterownik tworzący sinusoidę na uzwojeniach ale to pewnie kosztuje niemało (sterowanie ułamkami kroków).
Jak zależy ci na prędkości obrotowej to lepiej zastosować silnik szczotkowy (czyli jakikolwiek bo silniki indukcyjne w 95% poznasz po wielkości i masie). Na allegro są często błędnie opisywane.
Do regulacji obrotów wykoszystuje się wtedy sterownik PWM, ale trzeba brak zapas bo z obrotami spada też moment.


Autor tematu
marshall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 73
Rejestracja: 26 lut 2013, 23:00
Lokalizacja: Piotrków

#5

Post napisał: marshall » 11 wrz 2017, 23:58

No to jakbym dał 1Nm silnik to chyba dałby radę co :)?
Faktycznie wyszedł trochę większy ułamek tego Nm bo koło pasowe to największe na którym mierzyłem ma około 4,5cm średnicy...

...znalazłem takie coś i tak z moich odczuć wygląda to na to co by zdało egzamin:



Nie wiem jakie dokładnie gość uzyskał obroty ale wygląda to niestandardowo jak na krokowca...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#6

Post napisał: rdarek » 12 wrz 2017, 09:11

marshall pisze:Nie wiem jakie dokładnie gość uzyskał obroty ale wygląda to niestandardowo jak na krokowca...
W komentarzach miałeś coś około 2000rpm
a tutaj opisali, że 4000rpm
Mam pytanie czy bawisz się nieco elektroniką?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: strikexp » 12 wrz 2017, 09:57

Z moich obliczeń dla średnicy 5cm wynika 5Nm/40 = 0,125Nm. Koło pasowe odbiera moment bokami więc trzeba to uwzględnić w średnicy. Ten wynik jest bardzo mały, pomimo że silnik krokowy ma bardzo duży moment w porównaniu do innych. Jak maszyna jest solidna to bym dał silnik 0,5Nm lub 1,1Nm, używany kupisz na allegro za 20zł, nowy za 50-100zł. Sterowniki tej mocy są tanie.
A zapas musi być bo silnik krokowy traci moment przy większych obrotach.

Pozostaje Ci jeszcze jakoś sterować obrotami. Niby łatwa sprawa, ale jak ktoś nie zna się na elektronice i programowaniu to trzeba poszukać gotowego regulatora.


Autor tematu
marshall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 8
Posty: 73
Rejestracja: 26 lut 2013, 23:00
Lokalizacja: Piotrków

#8

Post napisał: marshall » 12 wrz 2017, 14:13

Elektronika retro sie troche bawilem i nawet mam technologie do robienia obwodow choc na codzien uzywana do czegos innego.
Niestety z programowania praktycznie nie mam zadnych folderow na swoim twardym dysku ...
Myslalem jeszcze o jakims silniku bezszczotkowym ale jakos nie moge nic znalezc w okolicy 50-100W i obrotach 5000 . Jak juz cos znalazlem to jakies nieobudowane z drutami na wierzchu a do mojej roboty najlepszy jest silnik szczelny.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#9

Post napisał: rdarek » 12 wrz 2017, 14:22

marshall pisze:Elektronika retro sie troche bawilem i nawet mam technologie do robienia obwodow choc na codzien uzywana do czegos innego.
To ze sterowaniem silnika krokowego sobie poradzisz, najprostszego nie trzeba programować.
Można kupić zestaw generatora do samodzielnego montażu, do tego sterownik na układzie scalonym co załatwia sprawę. Należy tylko przejrzeć dokumentację który silnik i sterownik pozwoli osiągnąć wymagane przez ciebie obroty.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: strikexp » 12 wrz 2017, 21:57

marshall pisze:
Myslalem jeszcze o jakims silniku bezszczotkowym ale jakos nie moge nic znalezc w okolicy 50-100W i obrotach 5000 . Jak juz cos znalazlem to jakies nieobudowane z drutami na wierzchu a do mojej roboty najlepszy jest silnik szczelny.
Bo to pewnie silniki do dronów, nieprzeznaczone do pracy ciągłej. Stąd ten brak zabudowy aby możliwie najlepiej się chłodziły. Nie używaj ich bo spalisz, trzeba je chłodzić ciągiem powietrza lub kontrolować temperaturę.

Dość silne silniki komutatorowe są we wkretarkach, wpisz na allegro "silnik wkrętarka", mają takie obroty jak piszesz. Ewentualnie fajne chińskie silniki ma hurtownia magma:
https://magma.sklep.pl/pol_m_SILNIKI-ST ... I-349.html
Niestety poza ceną jest napięcie 12-48V, zasilacze kosztują więcej niż silnik. Ewentualnie można przerobić zasilacz komputerowy na zwykły 12V, ale nie testowałem jak długo to działa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”