Warsztat - instalacja elektryczna na lata

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#11

Post napisał: strikexp » 30 sie 2017, 15:56

rdarek pisze: za mała moc stacji transformatorowej
Żarty żartami, ale ja słyszałem ostatnio historię jak komuś faktycznie kazali postawić własny transformator. Koszty były takie że postawił sobie zamiast tego prądnicę z silnikiem spalinowym...



Tagi:


automatyk900
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 05 sie 2017, 17:15
Lokalizacja: warszawa

#12

Post napisał: automatyk900 » 03 wrz 2017, 12:31

Co do instalacji to nie takie proste. To nie jest łączenie kilku drutów do kupy.
- kable aluminiowe to minimalny przekrój 10mm2 jeśli się nie mylę
- oczywiście stosuje się aluminium ale na kable bardzo grube prowadzone w ziemi na duże o(dległości, innaczej jest to bez sensu
- linie napowietrzne to stalowy rdzeń odpowiedzialny za wytrzymałość mechaniczną opleciony drutami aluminiowymi odpowiedzialnymi za przewodnictwo prądu (również duże przekroje i duże odległości)
- nie radze montować 0,75 minimalny przekrój dopuszczalny dla instalacji to 1,5mm2
- zabezpieczenia są bardzo ważne bo chronią przed porażeniem, pożarem, przedwczesnym wyeksploatowaniem instalacji
- w warsztacie mechanicznym jest wiele zagrożeń jak przewodzący prąd pył metaliczny, mgły i pary olejów, rozpuszczalników, benzyny, wiele łatwopalnych i wybuchowych substancji,
- instalacja jest bardzo narażona na uszkodzenia takie jak uderzenia metalowymi przedmiotami w trakcie transportu, wiórami z maszyny czy odłamkami narzędzi skrawających,

Więc jeśli chodzi o taką wielkość instalacji to tylko przewody miedziane. Aluminiowy można dać kabel od słupa do budynku, między budynkami lub od stacji transformatorowo- rozdzielczej zależy kto jakiema warunki. Jeszcze jedno. Bezpieczniki lub wyłączniki nadmiaroprądowe(popularnie nazywane esami) służą do zabezpieczania instalacji (przegrzanie przewodów, aparatów) i jako ochrona przeciwporażeniowa (jak będzie przebicie na obudowę metalową to mają wyłączyć prąd w odpowiednio krótkim czasie). Na wszystko projekt a po założeniu pomiary czy wszystko gra (może ktoś źle skręcił złączkę, poprzecierał izolację przewodu zachaczając o ostrą krawędź uchwytu).


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#13

Post napisał: strikexp » 03 wrz 2017, 19:09

automatyk900 pisze: - nie radze montować 0,75 minimalny przekrój dopuszczalny dla instalacji to 1,5mm2
Wytyczne wytycznymi bo ludzie są debilami i potem powodują pożary i porażenia. Ale jak ja mam np 10W reflektor LED co mi świeci na tokarkę, to spokojnei wystarzy do niego 0,75mm2.
Na razie położyłem przewód 2,5mm i gniazdo 32A do krajzegi dla ojca (prawdopodobnie silnik 7,5kW). A od tego odgałęziłem oświetlenie i 1,5mm2 do gniazd zasilajcych mój warsztat gdzie są silniki 0,5kW, 1 i 3 fazowe. Jednak ilość godzin jakie przy tym siedziałem mnie przeraża, nie chciałbym zmieniać czegokolwiek. Ułożyłem puszki główne w takich miejscach że tylko będę przepinał przewód główny w przyszłości.
O bezpiecznikach mnie uczyli że trzeba sprawdzać skuteczność. Tak więc spoko. Choć inni czytelnicy mogą tego nie wiedzieć i im może się przydać :wink:

Pytałem o moc dużych frezarek/tokarek ale dostałem tylko kazanie że przewody aluminiowe są złe. Choć nie znam modeli to sam sprawdziłem że nie są to ogromne silniki np
TUC 50 - 7,5kW
FWC 25 - 5,5kw
Pójdzie na instalacji 2,5mm2, choć lepiej było by większą.
Przeraziła mnie jednak profesjonalna drążarka EDM , która miała zapotrzebowanie szczytowe na poziomie 100kW. Nie żebym chciał taką kupić, ale zrobić coś mnieszego w wolnym czasie to i owszem.
A niestety 20kW to już trzeba co najmniej 10mm2 miedzi, koszt kosmiczny jak mam to ciagnąć 30 metrów po ścianach od skrzynki do miejsca gdzie może być drążarka.

Przypuszczam że żaden z krytyków przewodów aluminiowych nie zwrócił uwagi że przy większych mocach obciążalność drastycznie maleje w porównaniu do przekroju.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#14

Post napisał: rdarek » 03 wrz 2017, 20:15

strikexp pisze:Przypuszczam że żaden z krytyków przewodów aluminiowych nie zwrócił uwagi że przy większych mocach obciążalność drastycznie maleje w porównaniu do przekroju.
Przypuszczam, że nie czytałeś tekstu który cytowałem, a jeśli nawet to bez zrozumienia :mrgreen:


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: strikexp » 03 wrz 2017, 20:21

Czytałem, ale nie sprawił że zapomnaiłem o przewodach aluminiowych :wink:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#16

Post napisał: rdarek » 03 wrz 2017, 21:12

strikexp pisze:Czytałem, ale nie sprawił że zapomnaiłem o przewodach aluminiowych :wink:
Bo nie miał tego sprawić, tam miałeś cytat z elektrody o przewodach alu abyś mógł przemyśleć za i przeciw. Ale mniejsza z tym jak masz kłopoty z czytaniem to w odniesieniu do twojej wypowiedzi przedstawiam łopatologicznie:
strikexp pisze:Przypuszczam że żaden z krytyków przewodów aluminiowych nie zwrócił uwagi że przy większych mocach obciążalność drastycznie maleje w porównaniu do przekroju.
"Znacząco mniejsza obciążalność prądowa, więc trzeba stosować grubsze przewody. " :shock:
Jak choć troszkę się wysilisz to może znajdziesz ten fragment tekstu :mrgreen:


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#17

Post napisał: strikexp » 03 wrz 2017, 21:20

Może nie pamiętam po weekendzie hehe, ale niech będzie że nie czytałem wszystko jedno.
Na razie chyba zrezygnuję z przewodów aluminiowych, wystarczy 2,5mm2 a taki przewód nie jest jakoś szczególnie drogi.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#18

Post napisał: pioterek » 04 wrz 2017, 08:03

Obwody 2,5mm² z miedzi mogą być zabezpieczone bezpiecznikami 16 Amperów i nie więcej, liczyć należy sześć amperów na jeden milimetr kwadratowy przekroju przewodu i nie można dawać większego obciążenia. Do gniazd 32 Amper`owych powinny być przewody o przekroju sześć milimetrów kwadratowych, a dałeś dwa i pół,tak? W głupich jak to się wydaje instalacjach są naprawdę ważne zasady które należy stosować. To nie jest ArduinoUNO! pamiętaj o tym.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#19

Post napisał: strikexp » 04 wrz 2017, 09:53

Niezupełnie, obciążalność zależy od sposobu montażu i rodzaju powłoki izolacyjnej. Określa je najnowsza norma, w tej chwili chyba ta: http://www.zue.pwr.wroc.pl/download/pro ... y%20Iz.pdf
Według niej przewód zamontowany luźno na murowanej ścianie ma obciążalność 25 amperów, czyli przy 3 fazach jest to 400V*25A= 10.000W.

Wcześniejsze normy też są do zaakceptowania dla już istniejących instalacji, jednak jak robi się nową instalację to trzeba się stosować do najnowszej.

Awatar użytkownika

pioterek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1724
Rejestracja: 27 gru 2012, 02:40
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

#20

Post napisał: pioterek » 04 wrz 2017, 17:23

Jeżeli chcesz mieć na lata to nie możesz mieć tak wyżyłowanych parametrów, a co zrobisz podczas gwintowania gdy co 20 sekund będziesz zmieniał obroty prawe na lewe i tak w kółko, gdy silnik w czasie rozruchu pobiera czterokrotnie większą moc. W dodatku w tych Twoich tabelkach nie ma przewodów instalowanych na zwykłej murowanej ścianie. Zobacz Tabela 14. Zestawienie wartości współczynnika zmniejszającego (poprawkowego) ( k g ) dla wiązek złożonych z więcej niż jednego obwodu lub z więcej niż jednego przewodu wielożyłowego.
http://www.elektrycywiejscy.irsep.org/szkolenia.html
http://www.google.pl/search?q=site:bibl ... ktrycznych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”