Maszyny na utrzymanie ruchu

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#21

Post napisał: clipper7 » 08 sie 2017, 09:14

kamar pisze:ileż można tolerować brednie ?
Czyżby kol. kamar zaczął oglądać TVP ?


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#22

Post napisał: strikexp » 08 sie 2017, 09:55

TVP, Polsat czy TVN to teraz jednakowa propaganda, najlepiej nic nie oglądać :wink:

Kamar napisz z czym się nie zgadzasz, tylko pamiętaj że tutaj chodzi nie o produkcję ale utrzymanie ruchu.


piromarek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1341
Rejestracja: 08 maja 2007, 08:05
Lokalizacja: Chodzież

#23

Post napisał: piromarek » 08 sie 2017, 12:39

:mrgreen:

Ten świeży powiew jaki wniósł Kolega Strike do naszego Forum, przyznam, czasem zwala z nóg.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#24

Post napisał: kamar » 08 sie 2017, 13:12

clipper7 pisze: Czyżby kol. kamar zaczął oglądać TVP ?
To jednak nie to samo. Tam przynajmniej rozumiem motywy i intencje :)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#25

Post napisał: IMPULS3 » 08 sie 2017, 13:21

Sam się zastanawiam co z tym zrobić czasem. nawet nie specjalnie to czytam uważnie bo zazwyczaj nie ma co. Ani to śmieszne ani pozyteczne. Trochę taka stonka co się mnoży w każdym temacie i nic z niej nie ma. :)
strikexp pisze:Czyli najlepiej byłoby użyć uniwersalnych maszyn CNC. Tyle tylko że takie kosztują zdrowo, po kilkaset tysięcy złotych jedna.


Pomyślałbym na początek o frezarce CNC o odpowiednim polu roboczym, takiej typowej na ramie. Na tym wyfrezujecie bardzo dużo elementów konstrukcyjnych o skomplikowanych kształtach. Odejdzie mnóstwo pracy wykonywanej ręcznie, głównie na WS-15 i szlifierkach.
Jeśli wykorzystujecie też proste elementy to wycinarka plazmowa lub waterjet może być idealnym rozwiązaniem.
Tokarka to sprzęt na którym można zrobić elementy okrągłe. Ale wymaga najwięcej ustawiania i precyzji. Nie wiem czy jest sens pakować się w CNC w tym przypadku. Tu są wymagane przystawki, zmiany narzędzi i ogólnie trzeba sporo myśleć jak wykonać detal.
Powinni się wypowiedzieć zawodowi tokarze, ale myślę że szybciej dotoczyć pojedyńczy element ręcznie niż programować na dużej tokarce CNC.
Do tego dochodzi też problem wielkości tokarki, tzn na dużej tokarce manualnej ciężko robić małe elementy. :
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Autor tematu
automatyk900
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 16
Rejestracja: 05 sie 2017, 17:15
Lokalizacja: warszawa

#26

Post napisał: automatyk900 » 08 sie 2017, 16:19

Dzięki za zainteresowanie. Wolałbym jednak bez zaczepek osobistych a jak już to z konkretnymi argumentami, bez polityki, religii i innych mądrości ludowych. To forum techniczne i niech tak pozostanie. http://allegro.pl/frezarka-cnc-centrum- ... 26848.html . Oczywiście czytałem opinie że firma do bani. Poleci ktoś podobny gabarytowo sprzęt renomowanej firmy. Jakieś konkretne propozycje? Zaznaczę jeszcze że często w grę wchodzi obróbka poliamidu więc duże obroty wskazane.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#27

Post napisał: rdarek » 08 sie 2017, 16:50

automatyk900 pisze:Dzięki za zainteresowanie. Wolałbym jednak bez zaczepek osobistych a jak już to z konkretnymi argumentami,
No właśnie koledzy próbują z kurtuazją dać znać, że jak będziesz słuchał rad kol strikexp to delikatnie mówiąc może się źle skończyć. :shock:


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#28

Post napisał: IMPULS3 » 08 sie 2017, 17:16

automatyk900,

Zaczynasz od zlej strony. Najpierw się zorientuj jakich możesz zatrudnić fachowców czyli tych co robili na maszynach manualnych czy tych od CNC. Jak masz kogoś kto będzie pracowal u Ciebie to niech on decyduje a nie tutejsze forum co kupic. Podaleś dość duzy zakres prac, więc przykladowo na tym CNC które podaleś nie wykonasz kól zębatych bo niby tamtejszy silniczek 1 KW nie uciągnie freza na niskich obrotach. Frezowanie poliamidu też zrobisz nie dużymi obrotami, kwestia narzędzia. Calkiem dobrze się frezuje zwyklymi frezami HSS-warunek tylko aby byl to nowo ostrzony frez.
Co tu można doradzić? Spokojnie wykonasz to wszystko co napisaleś na maszynach manualnych, szczególnie jak masz roboty jednostkowe i proste czyli bez jakiegoś frezowania okręgów czy dziwnych ksztaltów. Z drugiej strony jak nie będziesz mial roboty na te maszyny to mozesz wykonywać uslugi na zewnątrz, ale raczej nie na maszynie która waży z oslonami 500 kg. :P


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#29

Post napisał: strikexp » 08 sie 2017, 18:38

IMPULS3 pisze:automatyk900,

Zaczynasz od zlej strony. Najpierw się zorientuj jakich możesz zatrudnić fachowców czyli tych co robili na maszynach manualnych czy tych od CNC. Jak masz kogoś kto będzie pracowal u Ciebie to niech on decyduje a nie tutejsze forum co kupic
Bardzo słuszna uwaga, ale ja też o tym wspominałem troche wcześniej. Potrzebny jest człowiek z odpowiednią wiedzą.

Kolegom chodzi zapewne o to że frezarki CNC są maszynami lekkimi i mało sztywnymi. Ale zamiast napisać wprost to się czają i podśmiechują :razz: Inna sprawa że tutaj 90% ma manię wielkości :mrgreen:
Ja piszę jak automatyk, rozumiem problem utrzymania ruchu. Wiem że mając gotowe pliki elementów mogę na maszynie CNC dorobić elementy w ciagu minut i od razu je zamontować. Owszem CNC to nie kilkutonowa frezarka z kilku kilowatowym silnikiem.
Ale to już specjaliści od maszyn powinni wytykać takie błędy myślowe. Może i faktycznie sensowniej będzie kupić wiekszą frezarkę manualną i dorobić sterowanie CNC.

Jak widać tutaj ludzie maja podejście "kupuj, kupuj, to największe to to takie fajneeeeeee". Nie biora pod uwagę że np tych kół zebatych to Wy może potrzebujecie za 5000 zł rocznie i kupienie wielkiej maszyny oraz wyposażenia do produkcji kół, zje tyle kasy co wydalibyście przez 5 lat na te elementy.
Oczywiście w kwesti maszyn nie jestem ekspertem i moje opinie nie powinny mieć wiekszego znaczenia.
Jednak osobiście, to bym kupił na poczatek coś taniego manualnego. Aby choć kilka tygodni/miesięcy zebrać doświadczenia już na prawdziwym parku maszynowym a nie samych wiertarkach i szlifierkach. Potem dopiero podjąc decyzję na co wydać kilka razy większą kwotę.


rozzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 47
Rejestracja: 22 wrz 2015, 23:01
Lokalizacja: Rumia

#30

Post napisał: rozzz » 08 sie 2017, 18:50

Strikexp - nie nie mamy manii wielkości tylko zdajemy sobie sprawę że CNC samo roboty nie zrobi i nie jest lekiem na brak wiedzy operatora, a jego obsługi wiedza jest potrzebna co najmniej taka jak do maszyny z korbkami. A doradzania komuś zakupu waterjeta do utrzymania ruchu litościwie nie skomentuję. Więc może powstrzymaj się od dawania rad innym żeby ktoś nie zrobił głupoty typu mocowanie elementu drutem do wrzeciona.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”