Piaskowanie ze sprężarką bez zbiornika ciśnieniowego.

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

roman05
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2012, 19:27
Lokalizacja: Bransk

#21

Post napisał: roman05 » 06 maja 2017, 20:10

251mz pisze:I do takiej spalinówki masz zbiornik jeszcze?
Wcześniej podłączałem ją do tego zbiornika 3m3 aby woda zostawała ale teraz bezpośrednio do piaskarki z odwadniaczem.
Spalinowa jak nabije 8 bar to obniża obroty silnika (jest taki regulator gazu) i pracuje na luzie. Gdzieś wyczytałem że w śrubowych jest zamykany dolot powietrza.



Tagi:


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#22

Post napisał: 251mz » 06 maja 2017, 20:30

Gdzieś wyczytałem że w śrubowych jest zamykany dolot powietrza.
Dokladnie.
Jest zawór pneumatyczny na dolocie i go odcina.


Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#23

Post napisał: Masato » 06 maja 2017, 22:29

Mówiłem od początku, ze nie ma sensu kombinować bo przy takiej wydajności to szału z ciśnieniem na dyszach typu 6mm nie będzie. Kompresor 550l/min nie daje rady utrzymać 4,5 bar przy dyszy 4mm walcowej.

Piszecie dysze, a nikt nie rozróżnia dyszy walcowej od venturi. Na venturi ciśnienie będzie mniejsze. Na walcowej będzie trochę większe.
Pomijam fakt, że zawór bezpieczeństwa ma na 100% sprężarka śrubowa o ile jest oryginalna. Tak samo na piaskarce należy założyć zawór bezpieczeństwa i nic już na wężach nie potrzeba.
Są takie zawory bezpieczeństwa przekręcane, jak dostanie się do nich piasek to łatwo jest je udrożnić. 8 bar mają ciśnienie.

Sprężarka śrubowa jeśli jest nie kombinowana, powinna nabić ciśnienie, a na pusto bez poboru powietrza powinna przejść na tryb chłodzenia. Pomijam fakt, że takie sprężarki powinny chodzić w większości czasu pompując.

Na upartego można na dojściu powietrza do piaskarki zamontować elektrozawór odcinający dopływ powietrza. Elektrozawór będzie sterowany przyciskiem przy wężu sprężarki/ niedaleko dyszy. A sprężarka nabije jakieś ustawione na niej ciśnienie do węża i przejdzie w stan chłodzenia/czuwania.

Masa kombinacji tylko po co jak za słaba wydajność do dyszy.

Miałem 2 x 5m3 sprężarki i jak zaczniesz piaskować to piaskujesz do skończenia piasku w zbiorniku. Jak masz mały zbiornik to jest to chwila. Także tak czy siak sprężarka będzie miała przerwy w pracy, ponieważ ścierniwo musisz zasypać.

Sprężarki śrubowe nie wymagają zewnętrznych zbiorników. Można je zastosować, ale są przystosowane do pracy ciągłej. Nie jak tłokowe. Zbiornik przy piaskowaniu nic nie daje. Jedynie wytrąca się w nim woda, a to już 80% sukcesu podczas piaskowania. Takaże zbiornik 100L polecam jako skraplacz, a nie bufor.

Sprężarki spalinowe, śrubowe, zwiększają obroty silnika w zależności od zapotrzebowania powietrza. Czyli otwieramy zawór minimalnie dla dyszy 4mm i mamy wolne obroty, otwieramy mocniej dla dyszy 8mm i już np 60% max obrotów. To jest fajne rozwiązanie, powiedzmy jak falownik w uproszczeniu.


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#24

Post napisał: 251mz » 07 maja 2017, 14:10

Takaże zbiornik 100L polecam jako skraplacz, a nie bufor.
Właśnie rozmawiając z serwisem ,który obsługiwał wcześniej tę sprężarkę dowiedziałem się ,że niby jest ona z wbudowanym odwadniaczem....
Jest coś takiego możliwe?


Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#25

Post napisał: Masato » 07 maja 2017, 15:06

Oczywiście, że jest możliwe. Jeśli tak jest to się ciesz i dziękuj Panu Bogu, bo masz problem wodą z głowy, a przy piaskowaniu to naprawdę już sukces.

Nie masz jakiegoś małego panelu kontrolnego od osuszacza? Jakieś dwie kontrolki + z dwa guziki do przestawiania parametrów?


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#26

Post napisał: 251mz » 07 maja 2017, 15:19

Masato,
Pff. Nie zwróciłem uwagi.
Będzie u mnie na miejscu we wtorek.
Na pewno zrzucę obudowy żeby zweryfikować co tam siedzi.
Chciałbym także wymienić filtry i olej czyli jakiś serwis żeby troche posłużył.
Gdzie szukać filtrów? Są to rzeczy szerzej dostępne czy raczej specjalistyczne serwisy?


Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#27

Post napisał: Masato » 07 maja 2017, 15:33

Taka firma Tarwis jest, oni ogłaszają się na allegro, mają do sprężarek części. Olej pewnie będzie Paroil M. Niby jest taka zasada, że wymieniasz olej + filtr oleju sprężarkowego. Jak nie pluje olejem z wylotów to nie wymieniasz separatora. Przygotuj się na około 1000zł jakbyś chciał wymienić też filtr separatora.

Mam jeszcze namiar do gościa z Atlas Copco, też ma części w dość rozsądnych cenach, ma dużą wiedzę i dobrze doradzi. Jak coś pisz na pw to podam namiar.
Olej ma po 17zł za litr, wystawia faktury.


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#28

Post napisał: 251mz » 07 maja 2017, 15:46

Masato pisze:Przygotuj się na około 1000zł jakbyś chciał wymienić też filtr separatora
Z tą firmą co serwisowała jak rozmawiałem to kobitka mówiła ,że 600zł graty a 1000zł za całość jak bym im to zlecił...
Może do tego modelu jakoś tańsze są:D


Masato
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 166
Rejestracja: 12 maja 2013, 22:38
Lokalizacja: Kalisz

#29

Post napisał: Masato » 07 maja 2017, 16:42

Tak, tylko o ile nic więcej nie trzeba będzie zrobić. Nie wiem czy masz tam poduszki jakieś, bo w śrubówkach spalinowych są. Nie orientuję się w elektrycznych ponieważ takich nie miałem.
Jeśli 600zł części to pewnie filtr separatora + uszczelka, olej + filtr oleju. Czyli taka podstawa, a cena znośna.

U mnie wchodzi więcej oleju z racji większej sprężarki, będzie większa cena ponieważ filtry większe, czyli około 1000zł.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#30

Post napisał: spol » 07 maja 2017, 17:45

U mnie w firmie realizujemy piaskowanie w ten sposób który chcesz osiągnąć. Sprężarka nie ma zbiornika, zamontowane są trzy upustowe zawory bezpieczeństwa , każdy na ciut większą wartość. Piaskowanie leci na 8 barach a zdaje sie ,że przy 9 otwiera się pierwszy zawór. W efekcie w momencie kiedy ciśnienie nie leci przez dysze to ubywa przez wspomniany zawór.
Aha - sprężarka 17 kW , 4 cylindry , nie pamiętam teraz parametrów. Przeznaczona do pracy ciągłej.
Jak to sie nie da ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”