Klucz do imadła, obrotowa rączka

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
dorianmas
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 09 mar 2009, 17:40
Lokalizacja: 11

Klucz do imadła, obrotowa rączka

#1

Post napisał: dorianmas » 30 sty 2017, 12:19

Jak zrobić obrotową rączkę do klucza do imadła? Wytoczyłem sobie klucz, czeka go jeszcze spawanie i frezowanie kwadratu pod nasadke. Nie wiem jak zrobić, żeby rączka obracała się wokół własnej osi, tak jak w oryginalnych kluczach. Bez tego kręcić przez dłuższy czas tym kluczem to nie będzie żadna przyjemność :grin: Myślałem żeby wywiercić w rączce otwór, wsunąc tam wałek i zaklepać rączkę żeby nie mógł wyjść ale to chyba nie za dobry pomysł i trwałość takiego rozwiązania też jest wątpliwa.


Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Klucz do imadła, obrotowa rączka

#2

Post napisał: rdarek » 30 sty 2017, 13:36

dorianmas pisze: Myślałem żeby wywiercić w rączce otwór, wsunąc tam wałek i zaklepać rączkę żeby nie mógł wyjść ale to chyba nie za dobry pomysł i trwałość takiego rozwiązania też jest wątpliwa
Dlaczego sądzisz, że trwałość będzie wątpliwa?
Masz tak naprawdę dwa sposoby oba oparte o wałek (oś) i nakładkę.
Sam zdecyduj czy wałek w "korbę" będzie wkręcany, wprasowany czy, przyspawany (ja osobiście robiłem wkręcany) i teraz:
1. jeśli masz możliwość to w nakładce robisz otwór nieprzelotowy i na dowolnej głębokości rowek pod pierścień zabezpieczający na osi robisz drugą część rowka zakładasz pierścień i wciskając nakładkę zatrzaskujesz ją na tym pierścieniu. Wersja uproszczona w osi rowek a w nakładce otwór poza osią tak aby przy składaniu wbić klin który wejdzie w wytoczony rowek w osi i nie pozwoli zsunąć się nakładce.
2. robisz w nakładce otwór przelotowy na końcu o większej średnicy dopasowując do niej oś mocowanie całości do korby jw.
przyjrzyj się jak są zrobione np korby do maszynki do mięsa czy pedały w rowerze (można odpuścić sobie łozyskowanie) ;) itp


Autor tematu
dorianmas
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 09 mar 2009, 17:40
Lokalizacja: 11

#3

Post napisał: dorianmas » 30 sty 2017, 22:41

Dziękuję za przydatne informacje, będę próbował wykonać w najbliższym czasie :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”