Gilotyna do miedzianych arkuszy DIY

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

Gilotyna do miedzianych arkuszy DIY

#1

Post napisał: januszd » 18 sty 2017, 09:07

Panowie potrzebuję w warsztacie gilotynkę do blachy miedzianej 0.6 mm
Szerokość max cięcia 70 cm

Dotychczas dawałem to firmie do wycinania mi tych formatek ( prostokąty i kwadraty potrzebuję wymiary takie około 20cmx20cm)

Czy takie dwa noże dadzą radę miedzi 0.6 mm ?
https://imged.pl/noz-noze-gilotyna-gilo ... 93539.html


Musi mieć napęd - z tego co się orientuję to silnik krokowy najlepiej by tu pasował ?


Rzemieślnik Artysta

Tagi:


atlc
Posty w temacie: 5

#2

Post napisał: atlc » 18 sty 2017, 17:12

Nożyki dadzą radę, pytanie co z resztą konstrukcji.
Czemu chcesz to napędzać silnikiem krokowym?
Jeśli masz w warsztacie sprężone powietrze napędzaj to siłownikiem, będzie prościej.
Jak nie masz, to pomyśl o zwykłym silniku z motoreduktorem plus krańcówki, prostsze do wysterowania bez zbędnej elektroniki, w dodatku mniej awaryjne.
Przy tak małej grubości spokojnie da radę napęd dźwignią np. poprzez mimośród.
Pamiętaj o docisku blachy, czyli cykl pracy wygląda tak, że podkładasz blachę, kiedy nóż się opuszcza, to najpierw blacha jest dociskana stalową listwą na sprężynach, a dopiero po tym następuję cięcie.


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

#3

Post napisał: januszd » 18 sty 2017, 21:47

atlc pisze: Czemu chcesz to napędzać silnikiem krokowym?
Jeśli masz w warsztacie sprężone powietrze napędzaj to siłownikiem, będzie prościej.
Jak nie masz, to pomyśl o zwykłym silniku z motoreduktorem plus krańcówki, prostsze do wysterowania bez zbędnej elektroniki, w dodatku mniej awaryjne.
Przy tak małej grubości spokojnie da radę napęd dźwignią np. poprzez mimośród.
Pamiętaj o docisku blachy, czyli cykl pracy wygląda tak, że podkładasz blachę, kiedy nóż się opuszcza, to najpierw blacha jest dociskana stalową listwą na sprężynach, a dopiero po tym następuję cięcie.
Czemu krokowiec ? przyznam się że się nie znam na tym, ale mam frezarkę cnc i tam śmigają właśnie krokowce i pomyślałem że do gilotyny gdzie skok będzie ze 2 cm nadał by się właśnie krokowy ze śrubą kulową ale jak sa lepsze rozwiązania to czemu nie - masz może jakieś przykładowe konstrukcje z takim mimośrodem?
a co do sterowania to tak czy inaczej musi być guzik start cyklu , jakaś krańcówka itd.
Rzemieślnik Artysta


atlc
Posty w temacie: 5

#4

Post napisał: atlc » 19 sty 2017, 00:15

Mimośród jak mimośród, zasada działania taka jak w każdej prasie mimośrodowej- google podpowie.
Tu przykład urządzenia 3 w 1 z zaginarką/gilotyną mimośrodową:
Obrazek

Tu przykład rozwiązania napędu w prasie, ale nada się tez do gilotyny z zastosowaniem siłownika pneumatycznego lub śruby jako napęd(np. kulowej tak jak chcesz):
ObrazekObrazek

Propozycja ostatnia, moim zdaniem najciekawsza, po prostu nożyce krążkowe:
Obrazek

Co do sterowania chodzi mi o to, że guzik start, stop czy krańcówka to elektryka, prosta, niezawodna, tania i łatwo diagnozowalna w przypadku usterki.
Silnik krokowy to rozwiązanie elektroniczne, potrzebujesz dodatkowo zasilacz, sterownik, generator impulsów plus wszystko to co w przypadku rozwiązania elektrycznego. Spada niezawodność, rośnie komplikacja układu i koszt. Nie wiem czy to ma sens.
Zamiast krokówki wystarczy zapewne silnik od wycieraczek z oryginalną przekładnią, kawałek śruby trapezowej lub kulowej i dwie krańcówki. Prościej i taniej.

Na forum znajdziesz też wzory do wyliczenia siły potrzebnej do przecięcia Twojej formatki, warto to policzyć, żeby wiedzieć o jakich siłach mowa.

Pozdrawiam.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#5

Post napisał: rdarek » 19 sty 2017, 09:57

januszd pisze:.... masz może jakieś przykładowe konstrukcje z takim mimośrodem?
a co do sterowania to tak czy inaczej musi być guzik start cyklu , jakaś krańcówka itd.
Zerknij na google jak są zbudowane np. stare gilotyny do papieru (zwane krajarkami ).
Są to rozwiązania proste i niezawodne często nie było nawet krańcówki działało to na sprzęgle silnik kręcił się cały czas.
Blaszka mosiądz 06 mm to powinna dać się pociąć wręcz ręczną gilotyną do papieru problem tylko ile masz tych formatek do cięcia :wink:


atlc
Posty w temacie: 5

#6

Post napisał: atlc » 19 sty 2017, 10:37

Dobrze kolega prawi, blaszka miedziana 0,6mm tnie się bez większego problemu dobrą gilotyną do papieru tudzież dobrymi nożyczkami(wiadomo, trudniej o prostą linię cięcia).

Gdybyś poszedł w kierunku noża krążkowego, to jako zaletę podam fakt, że jak masz do wycięcia małą formatkę, to nie musisz docinać pełnej szerokości jak na tradycyjnej gilotynie, możesz wyciąć z arkusza po prostu narożnik.


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

#7

Post napisał: januszd » 19 sty 2017, 23:18

to samo mówił mi dziś wujas , o tej gilotynie do papieru.

to może być to czego mi potrzeba.

widze tu jedną konstrukcję https://www.olx.pl/oferta/gilotyna-do-c ... b7757c12d8
Rzemieślnik Artysta


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

Re:

#8

Post napisał: januszd » 27 gru 2017, 22:27

atlc pisze:
19 sty 2017, 00:15
Obrazek

jak tu zrobić napęd silnikiem elektrycznym ( z motoreduktorem oczywiście)

co ma wał silnika napędzać ? bo jakoś nie widzę tego rozwiązania jeszze w mojej głowie a podobnych maszyn nie widywałem...
zdjęcie tej wielkiej maszyny - tam widać napęd hydrauliczny ....
Rzemieślnik Artysta


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Gilotyna do miedzianych arkuszy DIY

#9

Post napisał: atlc » 27 gru 2017, 23:02

Przecież napisałem. Wystarczy uważnie i ze zrozumieniem przeczytać post w którym wrzuciłem te zdjęcia.


Autor tematu
januszd
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 10
Posty: 246
Rejestracja: 06 lip 2014, 13:37
Lokalizacja: łodzkie
Kontakt:

Re: Gilotyna do miedzianych arkuszy DIY

#10

Post napisał: januszd » 27 gru 2017, 23:13

atlc pisze:
27 gru 2017, 23:02
Przecież napisałem. Wystarczy uważnie i ze zrozumieniem przeczytać post w którym wrzuciłem te zdjęcia.

ok napęd z silnika powinienem ogarnąć,

a jak z precyzyjnym ustawieniem noży ? jak to sie robi ?
Rzemieślnik Artysta

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”