frezarka fxb12 - jakie frezy? nowy silnik? falownik? Pomocy!

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
[email protected]
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

frezarka fxb12 - jakie frezy? nowy silnik? falownik? Pomocy!

#1

Post napisał: [email protected] » 08 sty 2017, 13:11

Dzień Dobry!
Najpierw witam wszystkich Forumowiczów, gdyż jest to mój pierwszy wpis na cnc forum.
Teraz konkrety
Kupiłem niedawno frezareczkę fxb 12. Nie posiada ona żadnego osprzętu. Jest goła jak na tym zdjęciu. Pytanie jest takie - co można do niej założyć, żeby zaczęła pracować
Jakie frezy, jakiego typu , można do niej zastosować? Jakie frezy polecacie? Jaki zestaw powinienem skompletować. Jakie tulejki mają tutaj zastosowanie? Piszcie, proszę, ,,łopatologicznie" , bo to moja pierwsza frezarka i jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o nazewnictwo. Chciałbym obrabiać aluminium i czasem stal.
Maszynę właśnie remontuję.Wymieniłem wszystkie łożyska i popracowałem trochę nad przekładnią, bo nie zazębiała poprawnie. Myślę o założeniu większego silnika, bo akurat posiadam taki o mocy 0,75 kw. Czy to ma sens? Chciałem też użyć falownika. Podzielcie się Waszymi opiniami na temat zwiększenia mocy
W przyszłości chciałbym przerobić maszynę na cnc. Czy ktoś z forumowiczów coś takiego robił z taką frezarką. Co o tym sądzicie?
Załączniki
fxb12.jpg
fxb12.jpg (81.46 KiB) Przejrzano 1953 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 08 sty 2017, 15:55

Rób rób :) na forum mało o niej jest .
silnik 0,75 to myślę minimum ( zależy jakie Fi frezu chcesz stosować ... ale jak zapniesz piłkowy to zawsze lepiej mieć większy moment.
falownik jak najbardziej wektorowy i praca będzie komfortowa.
Nie bój się wstawiać dużej ilości zdjęć lub filmów na YT :mrgreen: jak dodać foto https://www.cnc.info.pl/topics16/dodawa ... t54481.htm nazwa musi być prosta np.
1.jpg
Z tego co wiem to fxb 12 ma dedykowane tulejki zaciskowe do wrzeciona i może się okazać konieczne ich wykonanie lub wyhaczenie

chcesz skany DTR? to podaj mi @ na PW
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#3

Post napisał: ONATOS » 08 sty 2017, 17:25

To jest mała maszynka i delikatna . W wyposażeniu powinien być komplet tulejek zaciskowych do fi 10 włącznie, podpórkę do pracy w poziomie. Napęd jest realizowany paskiem płaskim i przy zbyt dużym obciążeniu po prostu spada i szybko się zużywa. Mam ją od nowości i wiem że dość ciężko dokupić jakiekolwiek dodatkowe wyposażenie. Spotkałem się z podzielnicą i stołem uchylnym do niej ale cena była kosmiczna.


Autor tematu
[email protected]
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

#4

Post napisał: [email protected] » 24 sty 2017, 11:33

adam Fx pisze:Rób rób :) na forum mało o niej jest .
silnik 0,75 to myślę minimum ( zależy jakie Fi frezu chcesz stosować ... ale jak zapniesz piłkowy to zawsze lepiej mieć większy moment.
falownik jak najbardziej wektorowy i praca będzie komfortowa.
Nie bój się wstawiać dużej ilości zdjęć lub filmów na YT :mrgreen: jak dodać foto https://www.cnc.info.pl/topics16/dodawa ... t54481.htm nazwa musi być prosta np.
1.jpg
Z tego co wiem to fxb 12 ma dedykowane tulejki zaciskowe do wrzeciona i może się okazać konieczne ich wykonanie lub wyhaczenie

chcesz skany DTR? to podaj mi @ na PW
dzięki za zachętę. ostatecznie postanowiłem założyć silnik 1.1 i falownik. Jak dokonczę, to wrzuce fotki.
dziekuje koledze za oferte dtr,ale juz mam.
co do tulejek, to na forum cnc znalazlem namiary na producenta. Troche drogo,bo jedna kosztuje ok 150 zl. Z tego co zrozumialem, to do kazdej srednicy potrzebna jest oddzielna tulejka dedykowana. Poczatkowo miałem nadzieje, ze uda sie załozyc jakas uniwersalną oprawke z kompletem wymiennych koncowek/tulejek zaciskowych. Tak by było duzo taniej. Z tego, co słyszę to niemożliwe. No chyba, że ktoś jednak zna jakis patent?
Wychodzi mi także, że będę musiał dokupić specjalny trzpień dedekowany dla fxb 12 do frezów piłkowych

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: clipper7 » 24 sty 2017, 12:40

[email protected] pisze:uda sie załozyc jakas uniwersalną oprawke z kompletem wymiennych koncowek/tulejek zaciskowych
Często stosowanym rozwiązaniem, acz trochę ułomnym, jest zdobycie jednej tulejki o możliwie dużej i typowej średnicy ( w tym wypadku chyba 10mm) i mocowanie pozostałych narzędzi w niej. Można kupić oprawki ER z mocowaniem cylindrycznym ( np. 10 mm), trzpienie do frezów piłkowych, stożki skrócone typu B itp z takim samym mocowaniem, wszystko to będziesz mógł chwycić w tej jednej tulejce. Pełni ona wtedy rolę przejściówki (adaptera). Wadą jest brak przelotu. Tulejka powinna być dobrej jakości, żeby nie pogorszyć bicia.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 29 sty 2017, 17:08

Nie wiem jak to się sprawdzi w tej akurat frezarce ale osobiście wykonałbym właśnie coś w tym stylu co proponuje clipper7, z tym że od razu w formie oprawki ER z jednej str. stożek wrzeciona fxb 12 z z drugiej pod koszyki. dodatkowo pod jakąś głowicę oraz na frez piłkowy .
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: rynio_di » 29 sty 2017, 17:35

Posiadam podobny korpus czyli coś jak ZSF- numer 1 lub 12. Nie posiadałem oryginalnego wrzeciona , tylko sam wrzeciennik , nie posiadałem też adaptera do mocowania wrzeciona w pionie więc;
Od kol z tego forum zakupiłem Teknomotor 0,73 kW 24000 obr/min ,zasilane przez falownik z kompletem 12 szt tulejek , i co ?
Nie jestem do końca zadowolony z takiego mariażu . Dlaczego ? Bo ograniczyło mi możliwość obróbki . Przy ustawieniu wrzeciona w pionie , ograniczyło mi wymiary materiału jaki mogę obrabiać, trzeba by zmieniać ,dorabiać nowe mocowanie wrzeciona , podnosić do góry. Brak możliwości sprawdzenia czy wrzeciono jest ustawione pionowo , jak już ustawię na czujnik to najchętniej bym nie zmieniał ustawienia .Pochylenie wrzeciona ( + _ 15 *do 45 *) jest pozytywne ( widać pole obróbki choć ustawienie też jest problemem . Problem pojawia się jak chcę używać frezów tarczowych / piłkowych. W oryginale robi się frezarka poziom a tu , nie ma jak położyć wrzeciona ,, po korpusie ,, . Mam co prawda pomysł na mocowanie wrzeciona jego regulację wysokości i pochylenia ale czy zdążę to zrobić.


Autor tematu
[email protected]
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

Dzięki

#8

Post napisał: [email protected] » 21 lut 2017, 11:53

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Cenna wydaje mi zwłaszcza uwaga kolegi Rynia-di. Rzeczywiście, zastosowanie nieoryginalnych tulejek spowoduje zmniejszenie obszaru pola roboczego, które w tej maszynce i tak jest nie za wielki. Dlatego pozostanę przy oryginalnych tulejkach, choć nie są tanie - jedna ok 150 zł. Pocieszeniem jest, że nie potrzebuję całego kompletu od 1 do 10, co pół mm inna średnica. Na początku wystarczą mi pewnie średnice 3, 6, 8, 10. Będę po prostu kupował tylko takie frezy :lol:
W międzyczasie założyłem większy silnik 0,75 kw montując go oczywiście w pozycji odwróconej (brak miejsca w oryginalnej ,,wnęce")

[ Dodano: 2017-02-21, 11:54 ]
A w przyszłym tygodniu założę falownik, to także wrzucę fotki
Załączniki
moja frezarka mała.jpg
przydałyby się jeszcze jakieś osłony
moja frezarka mała.jpg (13.33 KiB) Przejrzano 1154 razy
moja frez mała.jpg
przedłużyłem oryginalny element dospawując odpowiedni kawał blachy
moja frez mała.jpg (35.5 KiB) Przejrzano 1154 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”