Strona 1 z 2
Oświetlenie hali
: 14 lis 2016, 17:13
autor: HUD
Muszę u siebie na hali produkcyjnej wymienić oświetlenie.Teraz mam zamontowane zwykłe świetlówki, z którymi non stop są problemy i o tej porze roku robi się ciemnawo.
Może macie jakieś sprawdzone oświetlenie ledowe ??
Moja hala ma wysokość 4,2 m
: 14 lis 2016, 18:01
autor: GumiRobot
"świetlówki ledowe" na 230V - pomijasz układ dławika i startera, w miejsce świetlówki tradycyjnej montujesz "świetlówkę led". Ja mam świetlówki marki SMART i są OK.
: 14 lis 2016, 18:18
autor: HUD
Nie mogę wykorzystać starych opraw gdyż są słabej jakości
: 14 lis 2016, 20:59
autor: Bartollini
Metalohalogenki mają dużą wydajność bo >100 lm/W i żywotność na poziomie 30 tys godzin
jednak ceny są dosyć wysokie.
Są też świetlówki przeznaczone do pracy w niskich temp. Jest to świetlówka w podwójnej rurze.
: 14 lis 2016, 21:01
autor: upadły_mnich
Witam rodaka z Lublina
Akurat w Lublinie jest kilka firm robiących oświetlenie ledowe.
Jak chcesz naprawdę tanio i dobrze to mam komponenty do takich lamp i albo zmontujesz sam albo ja za przysłowiowe piwo. Chcę się tego pozbyć. I ważne: nie jest to żadna chińszczyzna
: 14 lis 2016, 21:27
autor: HUD
Chętnie skorzystam.
: 18 lis 2016, 09:13
autor: lukas_so
Witam,
Też jestem z Lublina. Od 13 lat zajmuję się produkcją lamp LED oraz podzespołów do nich. Chętnie pomogę w modernizacji oświetlenia.
Koszt lampy LED (zamiennika dla świetlówki 2x36W, na diodach OSRAM) to 180 PLN netto.
W razie zainteresowania proszę o kontakt
: 18 lis 2016, 10:09
autor: freerad
Teraz to jest moda na LED-y. Ja Ci namieszam w głowie bo nie jestem zwolennikiem LED-ów a i modernizacje oświetlenia hal produkcyjnych mam dobrze przerobione i w firmie gdzie pracowałem zastosowaliśmy oświetlenie indukcyjne. Firma 430 pracowników. Hala 30x80 metrów 30x70 metrów i kilka mniejszych.
Znane to jest od 12 lat ale firmy dostarczające poszły w LED-y bo na nich szybciej lampy wymagają wymiany. Nie opłaca się inwestować w technologie która się nie psuje.
Jak to się sprawdza? Powiem Ci tak. W firmie gdzie pracowałem lampy narażone są na działanie substancji żrących i niema najmniejszego problemu a wiszą już 3 lata (zero awaryjności). Do metalohalogenów niema co porównywać bo koszt jest podobny a zużycie energii mniejsze o około 40-50%. Gwarancji masz 5 lat. Źródeł światła masz mało w porównaniu do LED (mniejsza możliwość awarii). Dla LED weź pod uwagę ile jest lumenów z wata. Starzenie się źródła (spadek strumienia) ma się nijak do tego co podaje producent nieważne Philips czy Chińczyk.
Jeśli Cię temat interesuje to szczegóły na priw bo nie będę tu reklamy firmie robił od której to braliśmy.
: 18 lis 2016, 12:48
autor: lukas_so
LEDY to nie moda.
Sprawność oprawy indukcyjnej to 75lm/W, żywotność 80000 godz dla spadku o 30%.
Dla dobrej oprawy LED sprawność to bez problemu 120lm/W. Same diody mają sprawność 160lm/W i więcej. żywotność 100000dla spadku o 20%.
Większa liczba opraw (mniejszej mocy) to zaleta. Daje to bardziej równomierne pokrycie.
Ale kto co woli.
: 18 lis 2016, 13:30
autor: freerad
Parametry laboratoryjne podałeś dla chyba najlepszych dostępnych obecnie diod LED. Parametry teoretyczne bo dla temp. złącza 25C czyli niemożliwej do osiągnięcia. Teraz podaj cenę lampy na nich zbudowanej. Żywotności nikt takiej nie potwierdzi bo to czysto teoretyczne wyliczenia. 100000/365/24 = 11,5 roku ciągłego świecenia. Wyliczenia dla diody włączonej i nie wyłączanej. Nikt tego nie testował bo technika w tym czasie poszła 20razy do przodu. Degradacja złącza postępuje tym szybciej im częściej taką lampę załączasz. Niema to nawet znaczenia bo pokaż mi lampę z szklanym kloszem żeby nie matowiał jak PVC w LED-ach. Nawet jeśli dioda wytrzyma to lampę zmienisz bo klosz przestaje „puszczać” światło. Dioda świeci bo przepływa przez nią prąd który ja niszczy. W indukcji prąd niema fizycznego udziału w świeceniu. Stąd jest żywotność lampy która automatycznie powoduje że nie opłaca się jej promować bo po co producentowi lampa która się nie psuje i klient nie kupi nowej.
Jeśli padnie Ci zasilacz w lampie LED to można całą lampę wyrzucić bo zasilacz praktycznie zawsze ubije wszystkie diody. W indukcji wymieniasz tylko zasilacz i lampa świeci dalej.
Zwrotu inwestycji w LED-y praktycznie niema jeżeli lampa nie świeci co najmniej 12 h / dzień codziennie. Zwrotu inwestycji a nie oszczędności na prądzie.
Porównanie kosztu inwestycji w nawet najtańsze LED-y i indukcje przy tych samych warunkach oświetleniowych zawsze wypada na korzyść indukcji. A gdzie reszta – przewody robocizna?
Ledy owszem można stosować jeśli jest to pierwsze oświetlenie montowane na hali a nie jako zamiennik dający teoretyczne oszczędności. No chyba że masz dotację na wymianę oświetlenia.
Ja nie promuje indukcji bo ją sprzedaję. Ja ją testowałem podobnie jak LED prze rok zanim została podjęta decyzja o zakupie na halę. Teraz jest moda na LEDY bo gdzieby nie spojrzeć to wszyscy te Led-y chcą stosować. Tylko jak pokaże się inwestorowi wyliczenia zwrotu inwestycji na rzeczywistych danych to się zaczyna zastanawiać.
Swoja drogą podoba mi się jak firmy oferujące lampy LED wyliczają czas zwrotu inwestycji. Zawsze brana jest cena 55gr/kWh bo chyba wyższej w taryfie niema.