Odciąg wiórów - z czego zrobić filtr?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Odciąg wiórów - z czego zrobić filtr?

#11

Post napisał: oprawcafotografii » 02 wrz 2016, 15:59

ezbig pisze:Kombinuję jak tanim kosztem zrobić dobry odciąg wiórów, bo już mi głowa pęka od odkurzacza. Mam solidną dmuchawę, ale potrzebuję do niej filtr. Trochę mi szkoda 100 zł wydać na oryginalny worek....
Jak Ci "szkoda 100zl wydac" to chyba pora na zmiane hobby?

Nastrugasz badziewia a na koncu i tak kupisz to co miales kupic od razu :)

q


„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

Tagi:


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odciąg wiórów - z czego zrobić filtr?

#12

Post napisał: ezbig » 02 wrz 2016, 16:32

oprawcafotografii pisze:
ezbig pisze:Kombinuję jak tanim kosztem zrobić dobry odciąg wiórów, bo już mi głowa pęka od odkurzacza. Mam solidną dmuchawę, ale potrzebuję do niej filtr. Trochę mi szkoda 100 zł wydać na oryginalny worek....
Jak Ci "szkoda 100zl wydac" to chyba pora na zmiane hobby?

Nastrugasz badziewia a na koncu i tak kupisz to co miales kupic od razu :)

q
Nie zgodzę się z Tobą. Pewności nie mam co do reszty do tego worka, więc kupno gotowca może okazać się bezsensownym wydatkiem. Zrobiłem eksperyment z cyklonem wydając 5zł i ta "inwestycja" pokazała, że idę w dobrym kierunku. Tę stówkę wolę wydać na frez. Poza tym lubię coś zrobić samodzielnie.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Odciąg wiórów - z czego zrobić filtr?

#13

Post napisał: oprawcafotografii » 02 wrz 2016, 16:43

Jak Ci cyklon dziala to dodaj po prostu drugi w szeregu...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Odciąg wiórów - z czego zrobić filtr?

#14

Post napisał: ezbig » 02 wrz 2016, 22:01

Po co mam dawać dwa w szeregu. Jeden działa wystarczająco dobrze. W odkurzaczu pustki, nawet najdrobniejszego pyłku nie widać po dniu pracy. Myślałem, że ten lejkowy kształt daje lepszą sprawność w separacji wiórów, miałem już kupić gotowca, bo robić to faktycznie szkoda zachodu, ale ta wersja "miskowa" okazuje się równie skuteczna, a przy okazji jest bardzo prosta w realizacji. Odkurzacz ma swój filtr, a dodatkowy będę potrzebował do turbiny bo ona wyrzuca powietrze na zewnątrz. Początkowo myślałem zrobić odciąg taki jak fabryczne. Mam turbinę (wydawałoby się najdroższy element), tylko jak policzyć worek filtrujący i resztę konstrukcji to zbliżam się do ceny najtańszego odciągu. Zrobienie tego z cyklonem ma już większy sens, bo robi się to bardziej kompaktowe i praktyczniejsze od samego odciągu.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: spol » 03 wrz 2016, 21:25

Probowałem raz tej wersji miskowej ale niestety pył z mdfu mi przelatywał.
Jak to sie nie da ?


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#16

Post napisał: oprawcafotografii » 03 wrz 2016, 22:00

Bo zeby najlzejsze frakcje wylapywalo musi to byc porzadny cyklon a nie druciarstwo.
Sorry Winetou.

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#17

Post napisał: ezbig » 04 wrz 2016, 00:55

spol pisze:Probowałem raz tej wersji miskowej ale niestety pył z mdfu mi przelatywał.
Zrobiłeś dokładnie ten model, który pokazałem? Może miałeś za małą komorę cyklona i niskie wiadro na wióry. Mi pył z mdf-u nie przechodzi. Przynajmniej po tygodniu nie widać, ale ja nie mam zawodowej stolarni.
oprawcafotografii pisze:Bo zeby najlzejsze frakcje wylapywalo musi to byc porzadny cyklon a nie druciarstwo.
Sorry Winetou.
Fakt jak się kupi za 50$ cyklon to trzeba teraz się dowartościować ;). Już nie przesadzaj, bo jak zgłębisz temat to zauważysz, że jest bardzo wiele skutecznych rozwiązań na separację (wszystkie opierają się o tę samą zasadę działania, choć budowę mają różną). Do niedawna też uważałem, że nic nie będzie wystarczająco dobre w porównaniu do lejkowego, aż nie sprawdziłem innego projektu. Pewnie kupiłbym gotowca, już się przymierzałem, ale dla mnie to nie jest warte ok. 300zł (tyle sobie życzą u nas za importowany, wierny odpowiednik Twojego z chin), tylko nie lubię też czekać kilku tygodni na przesyłkę, więc sprawdziłem inne rozwiązanie i jestem zadowolony. Dla mnie druciarstwem byłoby użycie zachwalanego przez Ciebie cyklona, bo byłby za mały do mojej turbiny i pomijając skuteczność, wyglądałby przy niej co najmniej śmiesznie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”