Wyposażenie frezarki

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Skomar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 19 maja 2014, 00:15
Lokalizacja: Podkarpacie

Wyposażenie frezarki

#1

Post napisał: Skomar » 16 cze 2016, 12:51

Witam, wszedłem w posiadanie frezarki FUS22 i potrzebuje dokupić do niej niezbędne wyposażenie. Jakieś dosyć przebrane graty dostałem z maszyną i tu mam pierwsze pytanie, czy takie tulejki zaciskowe do których mam oprawkę można gdzieś dokupić?
Obrazek

Jeśli jest z tym problem to pewnie zakupie oprawkę na tulejki er32, i tu pytanie jakie oprawki i tulejki są warte uwagi, ceny są dosyć rozbieżne? I czy są dostępne oprawki z zewnętrznym gwintem ściągającym takim jak oprawki oryginalne?
Obrazek

Trzecie pytanie dotyczy stołu obrotowego i podzielnicy. Wydaje mi się że ciężko będzie kupić coś z epoki w gabarytach pasujących do tak małej frezarki (chyba że się mylę i są jakieś podzielnice tego typu) i zacząłem zastanawiać się nad zakupem takiego typu stołu obrotowego:
http://allegro.pl/stol-podzialowy-obrot ... 08178.html
http://allegro.pl/stol-obrotowy-podzial ... 84423.html

do którego mógłbym zakładać uchwyt tokarski i po ustawieniu w pionie mieć podzielnice.

Tylko czy te stoły są coś warte, czy lepiej się w to nie pchać? No i czy takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić?



Tagi:


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#2

Post napisał: kolec7 » 16 cze 2016, 13:41

Tulejki produkuje Fahrion Präzision.
Jest, to model DIN 6341, wielkośc 355E.
Dostępne rozmiary od 3mm do 18mm.
Używki spotyka się na e-bayu.
Mocowanie ER w porównaniu do oryginalnego, ma mniejszą sztywność.
Co do jakości ERek - od chińskich, przez APXowe po Röhma, Holexa, Albrechta, itd.
Cena czyni cuda i jakość jest raczej odwrotnie proporcjonalna do ceny....

Co do wyposażenia maszyny, to również jest ono do dostania na aukcjach, ale musisz się wykazać cierpliwością. Widywałem już podzielnice stołowe, stoły obrotowe, podzielnice poziome z możliwością wpinania napędu od śruby napędu osi "y" w celu frezowania ślimaków, itp.

FUS-22 to bardzo zgrabna maszynka. Wdzięcznie mi się na tym pracowało i czasami jeszcze do niej wracam.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
Skomar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 19 maja 2014, 00:15
Lokalizacja: Podkarpacie

#3

Post napisał: Skomar » 16 cze 2016, 20:05

Dzięki za pomoc z tymi tulejkami, trochę już tego szukałem, ale na nic nie trafiłem. Nie wiedziałem za co się zaczepić :wink:

Wyposażenie zazwyczaj jest do kupienia jak nie potrzeba, a jak trzeba to się nie trafia... samo życie. Na razie daje sobie jeszcze czas na zdobycie tych gratów. W pierwszej kolejności zapytam o te tulejki.


grawer
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 394
Rejestracja: 25 maja 2010, 15:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#4

Post napisał: grawer » 16 cze 2016, 22:04

Mam takie tulejki lub podobne. Podaję wymiary tulejek. Tą krótszą mam jedną, dłuższych chyba 10 szt różnych wymiarów. Poniżej zdjęcie. Jeśli się nie mylę to te tulejki to typu R8-Bridgeport.

Obrazek


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyposażenie frezarki

#5

Post napisał: CFA » 16 cze 2016, 22:06

Skomar pisze: Trzecie pytanie dotyczy stołu obrotowego i podzielnicy. Wydaje mi się że ciężko będzie kupić coś z epoki w gabarytach pasujących do tak małej frezarki (chyba że się mylę i są jakieś podzielnice tego typu) i zacząłem zastanawiać się nad zakupem takiego typu stołu obrotowego do którego mógłbym zakładać uchwyt tokarski i po ustawieniu w pionie mieć podzielnice. Tylko czy te stoły są coś warte, czy lepiej się w to nie pchać? No i czy takie rozwiązanie ma szansę się sprawdzić?
Stoły jako takie może są coś warte, zależy do czego chcesz użyć.
Do pracy normalnej z pionu jak najbardziej: nisko, jakiś tam w miarę dokładny podział.
Natomiast próba użycia tego w mocowaniu pionowym jako podzielnica jest bez sensu.
Ten układ jest niesztywny. Bez podparcia (kłem z konia) frezuje się licho a i z podparciem
niewiele lepiej. Jak przystawisz do sztuki zegar, to kilka setek lata jak dmuchniesz w tę strone :-). Podobnie niesztywne są chińskie podzielnice tych oferentów.
Szukaj jakiejś starej podzielnicy ruskiej, czeskiej czy innych grzmotów. I jak to przy używanym sprzęcie - najlepiej mieć możliwość obejrzenia i sprawdzenia. Musisz zobaczyć co jest a czego nie ma, żeby nie kupić z pourywanymi korbami, z jedną tarczką, z pękniętą obudową (bo spadła ze stołu) itp


piotrfire
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 344
Rejestracja: 01 lis 2012, 14:20
Lokalizacja: prawie wrocław

#6

Post napisał: piotrfire » 17 cze 2016, 13:22

Mam cały komplet takich tulejek a nie mam frezarki tak więc może pohandlujemy pisz PW

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”