Strona 1 z 3

Przecinarka taśmowa do metalu-opinia.

: 26 kwie 2016, 19:53
autor: grawer
Witam.

Dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem przecinarki do metalu :lol:
Ten kto obrabia metal to wie, ile trzeba siły by przeciąć kawałek stali piłką ręczną do metalu.
Zapakowana w styropian dość duża paczka o wadze prawie 100kg.
Pierwsze wrażenie w miarę pozytywne. Potem było iiii...
Pilarka odlew żeliwny, solidny, wszystko dość przemyślane, ale..
Podstawa pod pilarkę to cienkie blaszki skręcone paroma wkrętami. Mocowanie kółek tragedia. Rozjechały się po przejechaniu paru metrów.
Pierwsze wrażenie z przecinania stali. Bardzo dobre. Przecinarka pracuje cicho. Trzy biegi wybierane paskiem klinowym. Praca stabilna. Rzaz równy i gładki. Wyłącznik automatyczny bardzo sprytnie rozwiązany. Po przecięciu wyłącza się silnik i taśma staje momentalnie.
Fajna sprawa cięcie pionowo. Przykręcamy stolik i możemy ciąć stal nie tylko w linii prostej.
Pierwsza uwaga trzeba zrobić osłonę przesuwaną do taśmy, gdyż jest w tej pozycji odsłonięty duży odcinek. Stolik do poprawy. Cienka krzywa blacha. Podstawa do poprawy.
Poza tym jak na razie ocena minus 5. Poniżej zdjęcia, oraz filmik z pierwszego cięcia. Wymaga prostej regulacji bo się za wcześnie wyłączyła. To co poprawię dodam w tym temacie.
Obrazek
Obrazek

: 26 kwie 2016, 20:22
autor: InzSpawalnik
Na zdjeciu nie widac zeby ta pila miala:
1 - Przycisk E-Stop.
2 - Regulacje kata ciecia.
3 - Wygodny system odkrecania i przykrecania imadla.
4 - System z ciecza chlodzaca.

Podstawa wyglada bardzo licho - te blachy a co gorsza te koleczka.
W mojej opinii nielogiczne wydawanie nawet grosza na zakup pily ktora jestes ograniczony do niewielkich profilii ( chociarzby ze wzgledu na te mikroskopijna tasme ktora ta pila uzywa ). Jesli inwestowac to w tasme conajmniej 24mm szerokosci z prostego powodu - zywotnosc wzrasta wielokrotnie a koszt tylko oa pare procent. Chyba ze taka pile potraktujemy jako modelarska to ok.

: 26 kwie 2016, 21:38
autor: ONATOS
Witam,
taka mała porada - koniecznie wymienić łożyska ( beznadziejna chińszczyzna ), przy prowadzeniach taśmy , ( sześć łożysk ) na jak najlepszej jakości.
Mam taką piłę już z 8 lat, ile już nacięła prętów stalowych, żeliwnych, nawet wałki 100 bez wielkiego problemu. Trzeba pilnować smarowania osi koła naprężającego taśmę i kontrolować olej w przekładni.

: 27 kwie 2016, 09:05
autor: dance1
mam identyczną a bardziej miałem, silnik padł w zeszłym tygodniu :sad: , bardzo sobie chwaliłem, cicha, jakość cięcia dobra, no i mobilna, jak było trzeba wrzuciło się na vana i na miejscu cięło. Jeszcze przemyślę reanimację. :wink:

: 27 kwie 2016, 09:35
autor: Bartollini
Za świeża,
Zmień pasek na lepszy, sprawdź czy koła pasowe są w jednej płaszczyźnie.
nasmaruj piastę koła biernego, tam jest tylko tulejka która potrafi sie zatrzeć
Te kółka to jest dramat. Ten kto wymyślił takie ich mocowanie powinien za karę przestawiać tą przecinarkę cały 8h dziennie. Najlepiej chyba dorobić nowy stolik

: 28 kwie 2016, 23:54
autor: grawer
Mała poprawka do pierwszego postu. Waga przecinarki nie 100kg lecz niecałe 60kg.
Dane przytoczyłem z opisu aukcji.
Zrobiłem parę poprawek. Nie podobało mi się wyłączanie bezpośrednio główką śruby. Założyłem gumową przelotkę na śrubę. Jest o wiele lepiej. Szybkie ustawianie kąta prostego. Ustawiłem kąt prosty za pomocą kątownika, przewierciłem i rozwierciłem na ø5 otwór. Teraz kąt prosty jest pozycjonowany za pomocą przetyczki. Podpiłowałem wycięcia na ramie do podpierania gdy rama jest nieco uniesiona. Były tam minimalne że prawie nie trzymały. Co do wymiany łożysk to nie ma sensu. Są nowe więc niech pracują. Jak się zużyją to wymiana. Jest jeszcze dużo do zrobienia. Poniżej zdjęcia.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Obrazek

: 07 maja 2016, 00:59
autor: grawer
No i dobrałem się do podwozia :lol:
Pospawałem ramkę z płaskownika. Znalazły się nowe solidniejsze kółka, które przeleżały kilka lat w kącie. Rama dopasowana w ten sposób by pasowała do otworów w nogach przecinarki.
Zamiast krótkich kikutów dla kółek, dałem oś przez całą szerokość nogi przedniej plus grubość kół oraz nakrętki samohamowne z podkładkami. Z tyłu zamocowałem stopkę. Trzy punkty podparcia czynią przecinarkę bardziej stabilną. Mała uwaga ramę założyłem bez rozkręcania przecinarki. Wystarczy ją zakładać od góry.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

I jeszcze jedno drobne usprawnienie. Mocowanie imadła a konkretnie szczęki dociskającej.
Szczeka jest ustalana za pomocą śruby imbusowej. Wystarczy w główkę włożyć imbus i przewiercić ø2mm na zawleczkę. Kluczy mam kilka które są dołączane do montażu mebli w paczkach. Są one na tyle miękkie że łatwo wywiercić otwór. Teraz nie trzeba szukać klucza by zmienić kąt szczeki. Klucz jest na stałe pod ręką.

ObrazekObrazek

: 08 maja 2016, 01:28
autor: grawer
Dzisiaj miałem następnego pomysła :lol: na usprawnienie przecinarki.
W czasie ustawiania materiału do przecięcia bardzo słabo jest widoczna rysa przy której będzie cięcie. Dlaczego tego nie oświetlić. Od pomysłu do przemysłu. Najpierw miała być żarówka. Lecz po oglądnięciu okazało się że jest wnęka która pasuje idealnie pod taśmę led. Więc do dzieła.
Kupiłem 0.5m taśmy led w silikonie. Zasilacz 12V, przewody, złącze, krańcówka jak zawsze części złomowane. Zasada oświetlenia. Piła pod prądem. Rama opuszczona, trzpień wyłączający na przycisku czerwonym. Jednocześnie rozłączona krańcówka. Piła się nie kręci, światło nie świeci. Podnoszę ramę zapala się światło. Podpieram ramę zapadką i ustawiam materiał do cięcia.
Materiał cięty, światło świeci. Po przecięciu, trzpień wyłącza zasilanie i jednocześnie wyłącza krańcówkę. Światło gaśnie. Krańcówka zarobiona termokurczem i przykręcona do boku wyłącznika. Pod wyłącznikiem przymocowany zasilacz 12V. Połączenie zasilacza i krańcówki upchałem w wyłączniku. Przewód zasilający 12V przymocowany do okablowania. Wyprowadzenie z tyłu przez przelotkę następnie w rurce igelitowej. Wzdłuż ramy w rurce instalacyjnej. Rurka przyklejona na taśmie dwustronnej do mocowania luster. Poniżej jak to wygląda.

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

: 08 maja 2016, 11:08
autor: Maq
Pasowało by zmienić tytuł tematu z "opinia" na "tuning" :grin:
Ciekawy jestem jak będzie się sprawować po dłuższym czasie, bo na forum takie piły raczej dobrej opinii nie mają a sam się nad taką zastanawiam.

: 08 maja 2016, 14:27
autor: grawer
Masz rację. Najpierw oczekiwałem opinii na jej temat. Jak kupiłem to poszło dalej.
Ja tego chyba nie mogę zmienić. Jeśli moderator uzna to proszę przenieść do innego działu pod innym tytułem.