Sprężarka jako pompa próżniowa. Da radę?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

Sprężarka jako pompa próżniowa. Da radę?

#1

Post napisał: majkel1987 » 12 kwie 2016, 01:24

Witam. Mam sprężarkę pierwszy raz w życiu. Kupiłem wyciszoną Magnuma ze zbiornikiem 50 litrów wydajność 280l/min taką jak kolega w innym temacie mi doradził. Zobaczymy jak się wyrobi z chłodzeniem, mgłą olejową na mojej maszynie.
Mam otwory wlotu i wylotu. Wylot jest poprowadzony do bańki a na wlot założone filtry powietrza i tyle.
Czy jak bym zamienił węże to mógłbym uzyskać efekt odwrotny i zasilić stół podciśnieniowy?
Wiem że przydałyby się wyłączniki podciśnieniowe itp aby nie chodziła cały czas itp, ale chodzi mi czy nie zepsuje sprężarki przez takie, że tak powiem odwrotne zastosowanie?
Dokładnie ten model:
http://allegro.pl/kompresor-stomatologi ... 34655.html



Tagi:

Awatar użytkownika

c64club
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 350
Rejestracja: 22 sie 2011, 21:26
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

#2

Post napisał: c64club » 12 kwie 2016, 08:03

Podcisnienie moze by wyrobilo, natomiast sposob pracy sprezarki nie napawa entuzjazmem jesli chodiz o prace jako odkurzacz. Bo zasilanie stolu podcisnieniowego to mimo wszystko rodzaj odkurzacza. Cokolwiek bys na tym stole zrobil, jakikowiek pyłek byś wytworzyl, musisz to superdokładnie odfiltrować, żeby nie trafiło na zawory oraz tłok-pierścienie-cylinder. Ilość pyłu, która na łopatkach odkurzacza nie robi wrażenia, układ tłokowy po prostu zarżnie w zastraszającym tempie. Filtr cyklonowy, labiryntowy etc nie sprawdzi się przy przytkanym dolocie, a podciśnienie bierze się właśnie z przytkanego.
Poza tym turbina (taki np. odkurzacz) może mieć bardzo lub ledwo przytkany dolot, natomiast tłokowa sprężarka będzie się dusila. Wartość podciśnienia jest mocno zmienna i miałbyś je przez ~1/4 okresu, jakies pół suwu zwrotnego. A gdybyś dołożył bufor, to Ci się te milibary pochowają po kątach :)
Są oczywiście pompy próżniowe tłokowe, z buforami próżni instalacje próżniowe itp, ale to trochę nie ta działka i nie do domu.

Podciśnienie miałbyś tylko w czasie pracy sprężarki. a taka długo nie pociągnie na ciągłej pracy.

Weź najtańszy odkurzacz, wyciągnij z niego samą turbinę z obudową (żeby nie było za nią komory worka i tych wszystkich szkodliwych pojemności), podepnij stronę ssącą do węża (na próbę, i to całkiem szczelnie, taśmą klejącą to zrobisz). I wstaw przed silnik jakiś "regulator", ściemniacz, ogranicznik obrotów czy jak tam zwał ten tyrystorowy wynalazek, bo regulator to nie jest. Niektóre odkurzacze już takowy mają. Dostosujesz sobie podciśnienie do potrzeb i będzie ono znacznie wyższe i tysiąckroć stabilniejsze niż na wejściu sprężarki tłokowej. Przy o wiele niższym poborze mocy.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#3

Post napisał: majkel1987 » 12 kwie 2016, 12:34

Dzięki. Sprężarka zostaje tak jak jest. Sprawdzę pomysły z odkurzaczem.
Pozdro


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 12 kwie 2016, 12:57

Spróbuj wentylator bocznokanałowy.

Można by jeszcze spróbować robić podciśnienie inżektorem i pompką wody ale wydajność niska.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”