Uniwersalna i niedroga maszyna do kilku różnych materiałów

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Macbook22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:01
Lokalizacja: Wawa

Uniwersalna i niedroga maszyna do kilku różnych materiałów

#1

Post napisał: Macbook22 » 17 mar 2016, 18:13

Witam wszystkich na wstępie - pierwszy post.

Przeszukiwałem google oraz to forum ale nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi - dopiero nabywam wiedzę na temat CNC więc proszę o wybaczenie ewentualnych banałów :)

Poszukuję maszyny do cięcia materiałów takich jak:

- Sklejka 3-4 mm
- HIPS 2-3 mm
- Filc 3-5 mm
- Pianka/Gąbka poliuretanowa (jak tapicerska, akustyczna) o grubości najlepiej 5 cm

Dość duży rozrzut dlatego muszę się upewnić czego szukać, zwłaszcza biorąc pod uwagę bardzo skromny budżet.

Chciałbym aby maszyna posiadała pole robocze nie mniejsze niż 55 x 55 cm

Pytanie moje do Was - jak to ugryźć zeby było niedrogo i sensownie

Do cięcia filcu czy sklejki mógłbym pomyśleć o laserze ale ich ceny są zazwyczaj większe a na dodatek laserem ciężko pociąć jest gąbkę tak żeby się nie potopiła itd, natomiast w przypadku CNC nie wiem jak to będzie z cięciem filcu, konieczny jest zakup stołu podciśnieniowego czy mocowanie w jakiś inny sposób? Jak mocować gąbkę o grubości kilku cm ?

Znalazłem np. taką maszynę:

http://allegro.pl/frezarka-obrabiarka-p ... 02768.html

Z góry dziękuje nawet za najmniejsze rozjaśnienie tematu

Pozdrawiam



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 17 mar 2016, 23:06

Wbrew Twoim obawom, laser co2 będzie najtańszym urządzeniem do pocięcia 3 pierwszych materiałów (tzw. 3 w 1 :mrgreen: ). Oczywiście koszt plotera laserowego będzie zależał od jego wielkości , mocy ... itd
HIPS trochę śmierdzi :shock:
Piankę o tej grubości tnie się nożami pracującymi w pętli (podobne do pił np http://allegro.pl/pila-pilarka-tasmowa- ... 25863.html
ale taśma bez zębów)
Albo na wykrojnikach introligatorskich + rollstanca (szukaj na Allegro)
Wykrojnikami introligatorskimi potniesz też filc.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

#3

Post napisał: rdarek » 18 mar 2016, 13:50

dasza77 pisze:Albo na wykrojnikach introligatorskich + rollsztanca (szukaj na Allegro)
Wykrojnikami introligatorskimi potniesz też filc.
Witam
zamiast rolsztancy można wykorzystać inne maszyny sztancujące (prasy tak jak ta ) ta metoda ma jedną wadę wykorzystuje wykrojniki (a to jest jednak dodatkowy koszt) więc nadaje się do serii.

Nie wiem jak gąbkę ale filc można ciąć ploterem z nożem oscylacyjnym.
I tu przy ploterze płaskim z wieloma narzędziami. Powinno pogodzić się pierwsze 4 pozycje

NP: ZUND XL3000 (pierwszy na jaki trafiłem)

Może gąbkę da się ciąć nożem do tkanin?


Autor tematu
Macbook22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:01
Lokalizacja: Wawa

#4

Post napisał: Macbook22 » 22 paź 2016, 15:24

Po dłuższej przerwie temat powraca bardziej na poważnie, zmieniły się też nieco wymogi więc ponownie proszę o pomoc :)

Piankę/gąbkę będziemy jednak ciąć u firm zewnętrznych bo tego cięcia nie ma dużo i nie ma sensu się z tym bawić.

Natomiast chciałbym mieć możliwość cięcia:

- Sklejka minimum 4mm, najchętniej też grubsze

- MDF 18 mm (czy to realne?)

- Dodatkowo ewentualnie plexi/tworzywo sztuczne do 6 mm


Fajnie gdyby pole robocze było przynajmniej 600 x 1200 mm lub większe

Czy taką maszynę da się kupić w budżecie 15.000-25.000 PLN brutto?


Czy możecie ewentualnie wskazać jakieś konkretne oferty / nazwy? Jest tego dużo a laikowi ciężko czasem wyłapać ważne różnice pomiędzy nimi.


Dzięki za pomoc


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#5

Post napisał: kubus838 » 22 paź 2016, 19:04

Witam

Kolego Macbook22 z racji, że nie napisałeś jakie kształty chcesz wycinać z tych materiałów to napisze Ci w ten sposób:

Piła do drewna (tzw. krejzega), wyrzynarka posłużą Ci do przeciącia wszystkiego łącznie z filcem i pianką. Do tych pił można założyć nawet noże tzw. bezzębne. Nawet w przypadku "krajzegi" bardzo ładnie tnie się oba matriały.

Jeżeli chcesz wycinać jakieś skomplikowane kształty w takich materiałach jak pianka, filc, tworzywo sztuczne (oprócz poliwęglanu) a nawet sklejka to możesz użyć lasera. W przypadku materiałów drewnopochodnych takich jak sklejka mogą pozostać ślady na krawędziach ciętych.

Jeżeli chcesz pociać materiały takie jak sklejka, mdf, tworzywo sztuczne możesz też użyć frezarki cnc. Nie jest to najtańsza metoda tak jak i laser ale skuteczna w przypadku nazwijmy to urozmaiconych kształtów.

Najtańszą metodą jest piła z odpowiednim narzędziem a powiem, że już widziałem jak koleś wycinał koła ze sklejki zwykłą piłą zwaną karjzegą/formatówką/stołową itd.

robert


Autor tematu
Macbook22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:01
Lokalizacja: Wawa

#6

Post napisał: Macbook22 » 22 paź 2016, 19:11

Tak jak napisałem obecnie pianka i filc wypadają, zostaje sklejka, MDF 10-18 mm oraz ewentualnie tworzywa sztuczne

Chodzi o cięcie różnych kształtów - kół, łuków i innych wzorów, powtarzalnych, małych ale na obszarze minimum 1200x600 mm, więc żadne typowe piły i taka rzeźba nie wchodzą w grę.

Pytanie brzmi czy typowe CNC poradzi sobie z cięciem MDF 10-18 mm i jakie konkretnie maszyny polecacie? Da się to zrobic w 15.000 - 25.000 PLN ?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#7

Post napisał: kubus838 » 22 paź 2016, 19:43

Macbook22 pisze:Tak jak napisałem obecnie pianka i filc wypadają, zostaje sklejka, MDF 10-18 mm oraz ewentualnie tworzywa sztuczne
Czyli narzędzia z piłami "bezostrzowymi" wypadły. Pozostaje laser i frezarka cnc.
Macbook22 pisze: Chodzi o cięcie różnych kształtów - kół, łuków i innych wzorów, powtarzalnych, małych ale na obszarze minimum 1200x600 mm, więc żadne typowe piły i taka rzeźba nie wchodzą w grę.
Czyli w dalszym ciagu pozostaje frezarka i laser.
Macbook22 pisze: Pytanie brzmi czy typowe CNC poradzi sobie z cięciem MDF 10-18 mm i jakie konkretnie maszyny polecacie? Da się to zrobic w 15.000 - 25.000 PLN ?
Typowe maszyny cnc poradzą sobie z cięciem takich meteriałów - to jest kwestia ustawienia obróbki. Typowy laser też sobie poradzi z cięciem takich materialów oczyiście zależne to jest od samej mocy lasera. Laserem tylko nie można ciąć poliwęglany.

robert


Autor tematu
Macbook22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:01
Lokalizacja: Wawa

#8

Post napisał: Macbook22 » 22 paź 2016, 21:08

Ok, zatem jaka konkretnie maszynę polecasz/polecacie - chodzi mi moze o jakis link do oferty, firmy, czy konkretnych modeli


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 22 paź 2016, 21:17

Nie, nie napisze Ci modelu bo ja nie kupuje takich maszyn a korzystam ze zbudowanych przez innych ludzi, osoby prywatne. Wtedy mam gwarancje, że taka maszyna popracuje. A w razie awarii nie usłysze tekstu "przekażemy do działu serwisu". Poszukaj w dziale akcesoria, znajdziesz wiele kontaktów oraz ceny nie których komponentów.


robert


Autor tematu
Macbook22
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 17 mar 2016, 18:01
Lokalizacja: Wawa

#10

Post napisał: Macbook22 » 22 paź 2016, 22:53

Dziekuje za odpowiedź, w takim razie jesli ktoś z pozostałych forumowiczów bedzie mógł polecić jakieś firmy / konkretne modele to proszę o info :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”